Żywiec tłumnie policzył się z cukrzycą

1. Żywiecki Bieg "Policz się z cukrzycą"

Bieg „Policz się z cukrzycą” od wielu lat towarzyszy Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz pierwszy do wspólnego biegu stanęli również mieszkańcy Żywca wraz z licznie przybyłymi na tę okoliczność gośćmi spoza miasta. Imprezę wspierało na miejscu 28 wolontariuszy.

28 stycznia na starcie 1. Żywieckiego Biegu „Policz się z cukrzycą” stawiło się prawie 120 uczestników, wśród których znaleźli się zarówno wytrawni zawodnicy, jak również biegacze „okazjonalni”. Stopień zaawansowania sportowego nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ nadrzędnym celem happeningu jest zebranie funduszy na zakup wyposażenia medycznego. Ideą biegu jest  zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. Warto jednak wspomnieć, że na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli nie tylko uczestnicy indywidualni, ale także całe grupy, a wśród nich świetna reprezentacja żywieckiego szpitala. Team stanowili lekarze i położne z oddziału ginekologiczno-położniczego, a na czele zespołu stanął ordynator lek. Aleksander Matuszny – wielki sympatyk biegania.

Start oraz meta zlokalizowane zostały przy żywieckim szpitalu, około sześciokilometrowa trasa przebiegała głównie przez tereny utwardzone, z krótkim odcinkiem drogi leśnej, po wcześniejszych opadach dość błotnistej. Na pokonanie trasy zawodnicy mieli maksymalnie 1 h 15 minut.

Najlepsze wyniki:

Klasyfikacja ogólna

1. Wojciech Pawelak (Koper Team)
2. Dawid Barcik (Team Kopeć)
3. Wojciech Livo

Klasyfikacja kobieca

1. Joanna Frukacz
2. Joanna Livo
3. Daria Radczuk (TRIFAMILY)

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora, wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody i upominki.

Warto podkreślić, że w Biegu „policz się z cukrzycą” herosami są wszyscy, ponieważ celem najważniejszym jest tu serce otwarte na potrzeby innych.

Środki zebrane podczas wydarzenia odbywającego się na terenie całego kraju i w wielu miejscach poza granicami przekazane zostaną na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Do roku 2023 Fundacja WOŚP zakupiła niemal 300 pomp. Żywiecki Bieg zorganizowany przez Szpital w Żywcu wspierali pracownicy placówki, którzy  zaangażowali się do obsługi biegu oraz wolontariusze Żywieckiego Centrum Wolontariatu, którzy od początku uczestniczyli w przygotowaniach, wspierali obsługę na miejscu oraz zabezpieczali i udekorowali trasę.

Wsparli nas także:

Miasto Żywiec – Strażą Miejską, trofeami, gadżetami i budżetem na jedzonko

Żywiecka Fundacja Rozwoju – wolontariuszami i dobrą radą

Wodne Pogotowie Ratunkowe Oddział Żywiec – zabezpieczając peleton

Komenda Powiatowa PSP w Żywcu – pomagając ogarnąć strefę startową

Jukace z Zabłocia – dopingiem

Krzysztof Dzierżawa – fantastycznymi zdjęciami

Kasia Bugaj – super filmikami

Bistro Żywiec – przepyszną fasolką i ciachem

Rehabilitacja Żywiec – przedbiegową rozgrzewką

Gitdruk.pl – gratisowymi wydrukami

Dziękujemy lokalnym firmom, które przekazały nam podarunki dla uczestników:

Kino Janosik – bilety do kina

Bez Skalpela-Kobido Żywiec – 10 voucherów na masaże

Pizzeria Viva La Sorpresa – vouchery na posiłek

La Sorpresa – vouchery na posiłek

Centrum Zdrowej Stopy – Marzena Mrowiec – vouchery na zabiegi

Do zobaczenia za rok!

Foto: Krzysztof Dzierżawa

Skip to content