Prywatna poradnia pulmonologiczna Szpitala Żywiec zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego u dorosłych, takich jak:
Diagnozy, jak i leczenie są poprzedzone konsultacjami i badaniami weryfikującymi stan oskrzeli czy tchawicy oraz wydajności samych narządów. W ramach wizyty w poradni pulmonologicznej lekarz specjalista może zlecić wykonanie następujących badań:
Astma to rodzaj przewlekłego zapalenia oskrzeli, prowadzącego do ich niekontrolowanego skurczu. Najczęściej występującymi objawami są: świszczący oddech (czasami możliwy do usłyszenia jedynie podczas badania lekarskiego), duszności (uczucie niemożności wzięcia powietrza, ucisku w klatce piersiowej) oraz kaszel (bardzo suchy, nasilający się głównie w nocy i nad ranem). Aby w jak największym stopniu zminimalizować objawy astmy, niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Priorytetem w tym momencie jest kompleksowa diagnostyka pulmonologiczna.
W naszej poradni leczymy pacjentów borykających się uciążliwą chorobą, jaką jest mukowiscydoza. Schorzenie to dotyczy zarówno układu oddechowego, jak i pokarmowego. Atakuje gruczoły śluzowe, powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie. W przypadku płuc i oskrzeli śluz zatyka drogi oddechowe, uniemożliwiając normalne pobieranie powietrza. Aby móc wykonywać codzienne czynności, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. W celu jego opracowania zapraszamy do naszej poradni pulmonologicznej.
Gruźlicą nazywamy bakteryjną infekcję dróg oddechowych spowodowaną przez prątka gruźlicy. Bardzo długo może przebiegać bezobjawowo. Jej aktywacja często następuje w momencie osłabienia układu immunologicznego chorego lub wskutek starzenia się. Do widocznych symptomów choroby należą: przewlekły, suchy kaszel, trwający ponad 3 tygodnie, duszności i bóle w klatce piersiowej oraz gorączka. Gruźlica jest uleczalna, jednak niezbędnym elementem jest wczesne postawienie diagnozy.
W ramach poradni można wykonać badanie spirometryczne.
Spirometria to badanie diagnostyczne, które mierzy ilość i prędkość powietrza, które pacjent jest w stanie wydychać. Badanie to ma na celu ocenę funkcji płuc i wykrycie chorób dróg oddechowych, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i inne choroby układu oddechowego, a także choroby płuc związane z pracą lub paleniem tytoniu.
Podczas spirometrii pacjent oddycha przez specjalną rurkę (spirometr), która mierzy objętość powietrza i prędkość wdechu i wydechu. Badanie polega na tym, że pacjent wykonuje kilka głębokich wdechów, a następnie mocno wydycha powietrze, starając się wypuścić jak najwięcej powietrza z płuc. W trakcie badania zwykle mierzy się maksymalną objętość wydechową w pierwszej sekundzie (FEV1) oraz ilość powietrza, jaką można wydmuchać od najgłębszego wdechu do maksymalnego wydechu (FVC), które są ważnymi wskaźnikami funkcji płuc.
Spirometria jest bezbolesna i łatwa do wykonania, a wyniki badania są bardzo pomocne dla lekarza w diagnozowaniu chorób płuc i ustaleniu planu leczenia. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie spirometrii kilka razy, aby uzyskać bardziej dokładne wyniki. Badanie to jest szczególnie przydatne dla osób, które palą papierosy lub pracują w środowisku z dużą ilością pyłu, co zwiększa ryzyko chorób płuc.
Konsultacja pulmonologiczna | 230,00 zł |
Spirometria | 55,00 zł |