Choroby kręgosłupa

Lekarz tłumaczy na czym polegają choroby kręgosłupa przy pomocy plastikowego modelu kręgosłupa

Choroby kręgosłupa to coraz częstsze zjawisko, które wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób starszych i w średnim wieku. Dolegliwości bólowe zgłaszają także dzieci oraz młodzież, czego przyczyną mogą być zarówno wady wrodzone, jak i niezdrowe nawyki.

Choroby kręgosłupa u wielu osób są źródłem dyskomfortu i stanowią przyczynę ograniczenia sprawności, co ma przełożenie na jakość życia. Warto pamiętać, że nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ szybko podjęte leczenie może zapobiec poważniejszym problemom i przynieść szybsze efekty.

Najczęstsze choroby kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest objawem, który może wynikać z różnego rodzaju schorzeń, urazów i zwyrodnień.

Pojawia się on w różnych obszarach, ale najczęściej pacjenci doświadczają dyskomfortu w górnej lub dolnej części kręgosłupa. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się nie więcej niż 6 tygodni, zazwyczaj przyczyną jest uraz, powstały w wyniku upadku lub nadmiernej aktywności fizycznej. Jeśli jednak trwają dłużej niż 12 tygodni, zalecamy podjęcie leczenia bólu przewlekłego.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości, to:

 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych,
 • wypadnięcie lub pęknięcie dysku,
 • zapalenie kości i stawów,
 • skrzywienia kręgosłupa,
 • osteoporoza.

Choroby kręgosłupa – czynniki ryzyka

Choroby kręgosłupa najczęściej występują u osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną lub większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Brak aktywności fizycznej może być przyczyną osłabienia mięśni, które wówczas nie stanowią wystarczającej podpory dla układu kostnego. Kręgosłup pełni niezwykle istotną funkcję, ponieważ utrzymuje ciężar naszego ciała. W przypadku osłabienia mięśni może nie stanowić wystarczającej podpory, czego efektem jest przewlekły ból kręgosłupa.

Najczęstsze choroby kręgosłupa wynikają z utrzymywania nieprawidłowej postawy. Miejsce pracy powinno być dobrze zorganizowane i ergonomiczne, ponieważ może to skutkować pogłębianiem się problemu.

Diagnostyka chorób kręgosłupa – Szpital Żywiec

Konsultacji lekarskiej wymagają zarówno silne, jak i powtarzające się bóle kręgosłupa. Niestety wiele osób ignoruje niegroźne z pozoru dolegliwości i zwleka z wizytą u specjalisty. W wyniku chorób kręgosłupa możemy doznawać dyskomfortu w niemal każdej dziedzinie życia, co skutkuje coraz częstszym przyjmowaniem nadmiernych ilości leków przeciwbólowych.

Warto mieć na uwadze, że zgłoszenie się do lekarza na wczesnym etapie występowania dolegliwości bólowych może zapobiec rozwijaniu się procesu chorobowego i tym samym pozwoli uniknąć poważniejszych problemów, a nawet uchronić nas od operacji kręgosłupa.

Poradnia w Żywcu oferuje możliwość skorzystania z konsultacji realizowanych przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób i urazów kręgosłupa. Doświadczeni specjaliści mogą dobrać odpowiednie leczenie zachowawcze oraz ustalić plan rehabilitacji.

Choroby kręgosłupa – operacja

Jeśli pacjent odczuwa silny ból i wszystkie metody leczenia zawiodły, lekarze rozważają wdrożenie bardziej zdecydowanych metod. Naszym celem jest dobro wszystkich pacjentów, dlatego zawsze szukamy najlepszego i jednocześnie najmniej inwazyjnego rozwiązania.

Jeśli leczenie chorób kręgosłupa w sposób zachowawczy nie przynosi efektów, a pacjent odczuwa ostry ból, lekarz może skierować go na operację. W pierwszej kolejności upewniamy się, czy schorzenia kręgosłupa umożliwiają wykonanie małoinwazyjnego zabiegu, który nie wiąże się z rozległymi ranami i długim czasem rekonwalescencji. Jednak w przypadku, gdy takie metody nie są możliwe, rozważamy też tradycyjne metody leczenia chirurgicznego.

W naszej poradni pracują lekarze wielu specjalizacji, dlatego zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę medyczną na każdym etapie leczenia.

Choroby kręgosłupa – badania

Przed podjęciem decyzji o planie leczenia, wykonujemy niezbędne badania w celu ustalenia przyczyny występowania bólu. Stosujemy następujące procedury:

 • RTG, czyli prześwietlenie kręgosłupa,
 • tomografię komputerową,
 • RM, MRI, czyli rezonans magnetyczny,
 • USG (ultrasonografię),

Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną bólu może być infekcja, wykonujemy również badania krwi, które dadzą pełny obraz stanu zdrowia i pozwolą na zidentyfikowanie ewentualnego stanu zapalnego.

Jak wygląda leczenie zachowawcze i profilaktyka chorób kręgosłupa?

Warto zaznaczyć, że ból kręgosłupa jest bardzo złożoną kwestią, dlatego zarówno diagnostyka, jak i leczenie mogą składać się z wielu etapów. O rodzaju terapii decyduje przede wszystkim przyczyna występowania choroby kręgosłupa oraz stopień jej zaawansowania.

Jeśli objawy się nasilają, stosowane są odpowiednie środki przeciwbólowe, aby umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie. Natomiast w przypadku łagodnego lub umiarkowanego najczęściej zaleca się przyjmowanie leków, które rozluźniają mięśnie. Cięższe przypadki (np. nacisk dysku na rdzeń kręgowy) mogą wymagać zastosowania zastrzyków z kortyzonu.

Choć farmakoterapia może przynieść znaczną poprawę, to nie eliminuje źródła występowania choroby kręgosłupa. Problem wymaga wielokierunkowego działania, dlatego warto rozważyć również inne metody zachowawcze:

 • rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty, który może dodatkowo rozpisać plan ćwiczeń do wykonywania w domu,
 • masaże, które pomogą rozluźnić mięśnie, poprawią cyrkulację krwi i złagodzą dolegliwości,
 • zabiegi laserowe wspierające regenerację tkanek i działające przeciwbólowo,
 • krioterapia – zabiegi z wykorzystaniem zimna, które wspierają pacjenta w radzeniu sobie z bólem, obrzękami i nadmiernym napięciem mięśni,
 • zabiegi elektroterapii, czyli np. metody TENS lub DDM, wykorzystujące prąd o różnej częstotliwości, przykładami są metoda TENS (przezskórna stymulacja nerwów) lub DDM (prądy diadynamiczne),
 • magnetoterapia – zabieg, który wykorzystuje pole magnetyczne o niskiej częstotliwości.

Zanim lekarz zadecyduje o zastosowaniu konkretnego zabiegu, weźmie pod uwagę ewentualne przeciwskazania. Warto pamiętać, że w przypadku ostrych dolegliwości nie są one zalecane, dlatego wymagają każdorazowej konsultacji ze specjalistą.

Choroby kręgosłupa – poradnia i konsultacje lekarskie w Żywcu

Nasi lekarze zawsze edukują pacjentów w kwestii zmiany stylu życia, ponieważ tylko zmiana złych nawyków może przynieść długoterminowe korzyści. Nawet jeśli ból ustąpi, warto pracować nad postawą i wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę.

Każdy pacjent, który podejrzewa u siebie choroby kręgosłupa lub wady postawy, może zgłosić się do naszej poradni, aby otrzymać profesjonalną poradę i opiekę lekarską. Zawsze staramy się znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, które pomoże wrócić do pełni sił i poprawić jakość życia.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content