Jak wygląda endoskopowa operacja kręgosłupa?

Zabieg discektomii endoskopowej kręgosłupa w Szpitalu Żywiec

Endoskopowa operacja kręgosłupa to innowacyjna metoda chirurgicznego leczenia różnorodnych dolegliwości kręgosłupa, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego czy zwężenie otworu międzykręgowego. Ta nowoczesna forma chirurgii kręgosłupa wykorzystuje zaawansowaną technologię endoskopową, umożliwiając precyzyjne działanie przy minimalnym uszkodzeniu tkanek i krótszym okresie rekonwalescencji.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych, operacja endoskopowa kręgosłupa wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć skóry, co minimalizuje ryzyko powikłań oraz skraca czas hospitalizacji. Dzięki temu pacjenci mogą szybciej powrócić do aktywności bez obniżenia komfortu życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu podejściu do leczenia schorzeń kręgosłupa, omawiając zastosowania, procedurę operacyjną oraz proces rehabilitacji po zabiegu.

Endoskopowa operacja kręgosłupa – co trzeba wiedzieć?

Endoskopowa operacja kręgosłupa jest rewolucyjną metodą chirurgicznego leczenia bólu kręgosłupa. Choć małoinwazyjna, jest równie skuteczna, co tradycyjne otwarte operacje, ale zdecydowanie mniej ryzykowna i obarczona wieloma korzyściami.

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest skuteczną opcją terapeutyczną dla praktycznie wszystkich postaci przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa, a także w przypadku stenozy kręgosłupa oraz innych patologii dotyczących obszaru L5/S1.

Ta innowacyjna metoda ma wiele zalet, w tym:

  • Niskie ryzyko powikłań (mniejsze niż 1%) – zakażenia rany, infekcji kręgosłupa czy uszkodzenia nerwów.
  • Szybka rekonwalescencja – powrót do zdrowia trwa zaledwie kilka tygodni, w przeciwieństwie do miesięcy wymaganych po tradycyjnej operacji.
  • Minimalne nacięcie i blizna – dzięki zastosowaniu małych narzędzi chirurgicznych, blizna po zabiegu jest znikoma.
  • Zachowana stabilność kręgosłupa – endoskopowa operacja nie narusza ruchomości kręgosłupa.
  • Krótka hospitalizacja – pacjenci zwykle wychodzą ze szpitala po 24 godzinach od zabiegu.

Kto może skorzystać z endoskopowej operacji kręgosłupa?

Endoskopowa operacja kręgosłupa jest zalecana dla osób cierpiących na ból kręgosłupa, które nie uzyskały ulgi za pomocą terapii fizycznej czy leków przeciwbólowych. Jest to również opcja dla tych, których ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie i prowadzenie codziennego życia. 

Endoskopowa operacja kręgosłupa jest zalecana w przypadku różnych schorzeń, w tym:

  • Bólu szyi, karku lub pleców, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak zwyrodnienia kręgosłupa czy urazy.
  • Bólu promieniującego do kończyn, który może być objawem ucisku na nerwy w obrębie kręgosłupa.
  • Przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, która może powodować ból oraz objawy neurologiczne, takie jak drętwienie lub osłabienie mięśni.
  • Stenozy kręgosłupa, czyli zwężenia kanału kręgowego, które może prowadzić do ucisku na struktury nerwowe i objawów neurologicznych.

Decyzja o przeprowadzeniu endoskopowej operacji kręgosłupa powinna być podejmowana we współpracy z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta oraz skuteczność innych metod leczenia.

Zabieg discektomii endoskopowej kręgosłupa w Szpitalu Żywiec dr n. med. T. Nytra i lek. K. Łokas
Zabieg discektomii endoskopowej kręgosłupa w Szpitalu Żywiec dr n. med. T. Nytra i lek. K. Łokas

Jak przebiega endoskopowa operacja kręgosłupa?

Podstawą udanej endoskopowej operacji kręgosłupa jest nowoczesny sprzęt oraz doświadczenie chirurga. Podczas zabiegu chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia skóry i wprowadza endoskop wyposażony w kamerę oraz źródło światła, co umożliwia precyzyjną obserwację wnętrza kanału kręgowego. 

Następnie za pomocą mikronarzędzi chirurg wykonuje zabieg – na przykład usuwa fragmenty wypadniętego dysku międzykręgowego. Zabieg trwa zwykle około godziny, a ból pooperacyjny jest znacznie zredukowany w porównaniu do tradycyjnych operacji. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu zwykle przez 24 godziny, a kontrola pooperacyjna odbywa się po 4-6 tygodniach.

Endoskopowa operacja kręgosłupa stanowi rewolucję w leczeniu bólu kręgosłupa, umożliwiając pacjentom szybszy powrót do zdrowia i normalnego życia bez długotrwałej rekonwalescencji.

W Szpitalu Żywiec tego typu zabiegi wykonywane są zarówno w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatnie. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 33 44 01 411 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30).


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content