Bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa u młodej osoby

Bóle kręgosłupa mogą towarzyszyć różnym schorzeniom. W większości przypadków są to urazy, stany zapalne lub styl życia niesprzyjający zdrowiu kręgosłupa.

Bólu kręgosłupa doświadczają też pacjenci po zabiegach operacyjnych, który w większości przypadków mija w momencie ustąpienia stanu chorobowego. W większości przypadków jest to prawidłowa reakcja organizmu na proces naruszenia tkanek. Jednak kiedy dolegliwości mają charakter przewlekły i obniżają jakość życia pacjenta, konieczne jest znalezienie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ból kręgosłupa – przyczyny

Przyczyny bólu pleców mogą być różne i najczęściej uzależnione są od wielu czynników. Zdarza się, że dolegliwości powodują obniżenie samopoczucia pacjenta na wielu płaszczyznach. Mogą być to zaburzenia snu, lęk, a nawet depresja. Ból pleców może być objawem wielu chorób, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Najczęstsze przyczyny to:

• Nerwobóle,
  • Osteoporoza,
  • Dyskopatia,
  • Neuropatia uciskowa,
  • Choroby przeciążeniowe,
  • Schorzenia reumatyczne,
  • Schorzenia zwyrodnieniowe,
  • Zmiany pourazowe kończyn oraz kręgosłupa.
  • Przewlekłe zespoły bólowe,
  • Choroby zapalne więzadeł, ścięgien, układu kostno-stawowego oraz mięśni.

Poradnia schorzeń i urazów kręgosłupa – Żywiec

W naszej poradni zajmujemy się leczeniem ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Nasi pacjenci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie lekarzy z różnych specjalizacji, którzy po wykonaniu odpowiednich badań i wnikliwej analizie potrafią postawić szybką i trafną diagnozę.

Dzięki temu pacjent otrzyma plan leczenia bólu kręgosłupa i niezbędne wytyczne, które mają szansę poprawić jakość jego życia i wyeliminować dolegliwości. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze, czyli fizjoterapię i farmakoterapię. Jednak jeśli ból kręgosłupa ma charakter ostry i przewlekły konieczna może okazać się operacja.

Ból kręgosłupa – zakres świadczeń w naszej poradni

Nasza poradnia koncentruje się na wielokierunkowej pomocy pacjentom, którzy cierpią z powodu ostrego i przewlekłego bólu kręgosłupa. Działamy zgodnie z aktualnym stanem wiedzy w tym zakresie i stale zwiększamy swoje kompetencje, aby zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Zakres świadczeń obejmuje między innymi:

• ból kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • ból promieniujący do kończyn,
  • urazy kręgosłupa,
  • ból kręgosłupa towarzyszący chorobie nowotworowej,
  • ból krzyża.
  • choroby reumatyczne i wiele innych.

Wyróżniamy się nastawieniem na wielokierunkowe leczenie bólu kręgosłupa. Uwzględniamy nie tylko farmakoterapię, ale też leczenie rehabilitacyjne i w razie konieczności kwalifikujemy pacjentów na operację kręgosłupa.

Ból kręgosłupa – kiedy zgłosić się do lekarza?

Zgłoszenie się do lekarza z powodu bólu kręgosłupa jest zalecane w przypadku wystąpienia następujących sytuacji:

• Nagły i intensywny ból pleców,
  • Dolegliwości utrzymujące się przez dłuższy czas,
  • Promieniujący ból pleców,
  • Ból kręgosłupa powoduje trudności w poruszaniu się,
  • trudności w kontrolowaniu czynności jelitowych w wyniku bólu pleców,
  • dolegliwości bólowe występują jednocześnie z drętwieniem kończyn.

Warto pamiętać, że to jedynie ogólne wskazówki, ponieważ bóle pleców mogą mieć różny charakter. Zawsze w przypadku wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem, który rozwieje wątpliwości i oceni przyczyny bólu pleców.

Leczymy zarówno objawy, jak i przyczyny bólu pleców

Najważniejszym aspektem w leczeniu bólu kręgosłupa jest zidentyfikowanie wszystkich problemów, które mogą wywoływać objawy. Nasi lekarze są nastawieni na kompleksowość, dlatego przede wszystkim omawiają z pacjentem stosowane leki i wdrażają prawidłową farmakoterapię.

Istotne jest też wskazanie pacjentowi właściwego kierunku w celu poprawy jakości życia. Na każdym etapie edukujemy pacjentów w kwestii prawidłowych nawyków i ustalamy realistyczne oczekiwania oraz możliwości leczenia.