Szpital Żywiec dysponuje nowoczesnymi indywidualnymi salami porodowymi z łazienkami, które oferują idealne warunki do porodów rodzinnych, a także dobrze wyposażoną salą do cesarskich cięć. Pokoje matki i dziecka są w systemie rooming-in. Nasza porodówka to jeden z najnowocześniejszych oddziałów tego typu w regionie.
Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po oddziałach położniczym i neonatologicznym Szpitala Żywiec.
Zajęcia są dla wszystkich kobiet ciężarnych od 20. tygodnia ciąży, a zwłaszcza dla tych, które zostaną mamami po raz pierwszy. To dobra okazja, aby zapoznać się ze standardami opieki, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania i dowiedzieć się, jak wygląda poród „krok po kroku”. W szkole rodzenia kobiecie może towarzyszyć partner lub bliska osoba.
Szkoła rodzenia prowadzona jest przez położne, pielęgniarki i fizjoterapeutkę uroginekologiczną Szpitala Żywiec. Zajęcia realizowane są podczas dwóch sobotnich spotkań po około 5,5 godziny (z półgodzinną przerwą).
Nasze położne przygotowały dla wszystkich przyszłych mam spis rzeczy, które warto zabrać ze sobą do szpitala. Torbę do porodu najlepiej spakować najpóźniej 4 tygodnie przed spodziewaną datą, aby w przypadku porodu przedwczesnego uniknąć pośpiesznego pakowania się.
W odrębnym artykule można znaleźć całą listę rzeczy potrzebnych dla mamy oraz dziecka, a także potrzebne dokumenty. Są tam także podane wszystkie niezbędne badania, jakich wyniki powinno się ze sobą zabrać.
Blok porodowy dysponuje indywidualnymi salami porodowymi z łazienkami oraz salą do cięć cesarskich. Na porodówce rodząca może skorzystać z immersji wodnej, worka sako, piłek położniczych, elektrostymulacji TENS oraz gazu ENTONOX. Stosujemy również muzykoterapię i aromatoterapię.
Mama po porodzie przebywa w pokoju razem z noworodkiem w systemie rooming-in, co pozwala na karmienie na żądanie oraz zaznajomienie się z pielęgnacją dziecka. Do dyspozycji ma także personel oddziału neonatologicznego. Sale mamy i dziecka są dwuosobowe i bardzo przestronne, z własnymi łazienkami.
Podczas ciąży:
Zgłoszenie się do porodu SN:
Nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji. Należy stawić się na Izbie Przyjęć Szpitala Żywiec, skąd przyszła mama jest prowadzona do odrębnej Izby Położniczej, gdzie są wykonywane niezbędne badania.
Zgłoszenie się do cięcia cesarskiego:
Zgodnie z Rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wyróżnia się następujące wskazania do cięcia cesarskiego:
Należy jednak pamiętać o tym, że w każdym przypadku ostateczną decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje lekarz w szpitalu.
W przypadku planowanego cesarskiego cięcia, należy wcześniej umówić się do lekarza przyjmującego w naszym szpitalu i zapisać się na konkretny termin podany na skierowaniu lekarskim.
Szpital Żywiec oferuje idealne warunki do porodów rodzinnych. Posiadamy indywidualne sale porodowe z łazienkami, które zapewniają komfortowe i intymne warunki. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć dowolna osoba towarzysząca (mąż, partner lub inna bliska osoba) – może też to być doula.
Po porodzie siłami natury tata pozostaje na sali porodowej i może kangurować na zmianę z mamą. Natomiast po porodzie przez cesarskie cięcie, tata może kangurować w pokoju matki z dzieckiem, w oczekiwaniu aż mama zostanie zaopatrzona po zabiegu.
Poród to wielkie wydarzenie, które wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami, ale też z licznymi obawami. Jedna z nich dotyczy dolegliwości bólowych podczas porodu. Każdy ma swój poziom bólu, inaczej go odczuwa i odbiera jego intensywność. W naszym szpitalu dokładamy wszelkich starań, żeby dolegliwości bólowe kobiet podczas porodu zminimalizować.
Zastosowanie metody łagodzenia bólu uzależnione jest od decyzji lekarza i stanu zdrowia pacjentki. Najczęściej stosujemy gaz ENTONOX, prądy TENS i środki farmakologiczne. W pierwszej fazie porodu istnieje możliwość zastosowania immersji wodnej. Polega ona na spędzeniu tej fazy porodu zażywając kąpieli pod prysznicem.
VBAC (Vaginal Birth After Cesarean) to poród naturalny po przebytym wcześniej cięciu cesarskim. Rekomendacje dotyczące VBAC mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników zdrowotnych, historii porodowej i preferencji pacjentki. Podjęcie takiego typu porodu zależy od:
Szpital Żywiec wspiera kobiety, które pragną urodzić naturalnym sposobem po wcześniej odbytym CC.
Tuż po narodzinach zdrowy noworodek jest przytulany przez mamę (kontakt „skóra do skóry”) w oczekiwaniu na urodzenie łożyska oraz w kolejnych godzinach po porodzie. W tym czasie dziecko nie jest ubierane, nie poddaje się go kąpieli, ani nie przeprowadza się przy nim zbędnych procedur medycznych.
Położna, która towarzyszy porodowi lub lekarz neonatolog, w przypadku jego koniecznej obecności przy porodzie, ocenia stan noworodka na brzuchu matki zgodnie ze skalą Apgar. Pomiary wagi, długości oraz badanie lekarskie noworodka są przeprowadzane po okresie od dwóch do 12 godzin po narodzeniu.
Karmienie piersią rozpoczyna się po zauważeniu aktywności dziecka i wystąpieniu odruchu ssania, co zazwyczaj ma miejsce w pierwszej godzinie po porodzie.
Zadania personelu w przypadku zdrowych noworodków:
Oddział Neonatologiczny Szpitala Żywiec posiada nowoczesny sprzęt medyczny zapewniający szybką diagnostykę oraz pomoc maluchom wymagającym szczególnej opieki i troski:
W zakresie świadczeń realizowanych zapewniamy:
Czas spędzony na oddziale po porodzie zależy od stanu zdrowia matki oraz dziecka. Zazwyczaj są to 3 doby. W trakcie pobytu w szpitalu pacjentce przychodzi z pomocą położna, która edukuje z zakresu laktacji oraz pomaga w codziennej pielęgnacji noworodka, a także jego pępka.
Na oddziale neonatologicznym opieka nad nowonarodzonym dzieckiem prowadzona jest w systemie rooming-in opartym na nieprzerwanym kontakcie matki i dziecka. Polega on na tym, że obok łóżka mamy znajduje się specjalnie przygotowane łóżeczko dla noworodka.
W przypadku noworodków chorych matka w trakcie pobytu w oddziale jest obecna przy dziecku przez cały procesu leczenia, jest także na bieżąco informowana o stanie zdrowia dziecka.
Przed jak i również po porodzie matka może liczyć na wsparcie psychoterapeutki, która pomoże stawić czoło najczęstszym obawom po zostaniu mamą. Opieka psychologa pozwala na ewentualne wcześniejsze zdiagnozowanie „depresji poporodowej”, która jest skutkiem nawarstwiających się obaw dotyczących najczęściej karmienia oraz trudności w właściwym sprawowaniu opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.
Szpital oferuje również poradę rehabilitantki uroginekologicznej, która pokaże działania, mające na celu poprawę jakości życia kobiety po porodzie poprzez zwiększenie kontroli nad funkcją miednicy, redukcję dolegliwości bólowych oraz zwiększenie komfortu podczas codziennych aktywności.