Zimowa pielęgnacja niemowlęcia

Niemowlę w wózku spacerowym zimą

Jesteś świeżo upieczoną mamą małego dziecka, a przed Wami pierwsza wspólna zima? To normalne, że perspektywa opieki nad niemowlakiem w tym chłodnym czasie napawa Cię niepokojem, a w głowie pojawia się wiele pytań.

Bez obaw, nie taka zima straszna, jak ją malują. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad dotyczących pielęgnacji niemowlaka zimą, a pozornie stresujący czas będzie obfitował w piękne, razem spędzone chwile.

Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia

Mamo, musisz wiedzieć, że skóra Twojego dziecka przez pierwsze miesiące życia jest bardzo delikatna, co spowodowane jest niedojrzałością naturalnej bariery lipidowej naskórka. Właśnie dlatego skóra noworodka i niemowlaka ma tendencję do nadmiernej suchości. Zimą problem ten może się nasilić podczas grzania kaloryferów. Wówczas wilgotność powietrza w mieszkaniu spada do zbyt niskiego poziomu. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza, która w pomieszczeniu powinna wynosić 40–60%, należy zaopatrzyć się w proste urządzenie monitorujące bieżący stan. Jeśli zaobserwujemy, że wilgotność w naszym pomieszczeniu jest zbyt niska, warto zakupić nawilżacz powietrza. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze otoczenia. W pokoju, w którym przebywa małe dziecko temperatura powinna wynosić 20–22°C. Wyjątek stanowi sypialnia, gdzie dopuszczalna jest temperatura 18–19°C. W celu zapewnienia maluchowi komfortowego snu nocnego, wskazane jest wieczorne wietrzenie pomieszczenia, również zimą.

By zapobiec dodatkowemu wysuszeniu skóry dziecka zimą, staraj się nie przedłużać jego codziennej kąpieli ponad okres pięciu minut. Do wody (której temperatura powinna mieć ok. 37°C) możesz dodać kilka kropelek oliwki pielęgnacyjnej lub zastosować emolient, jeśli Twoje dziecko ma tendencję do nadmiernej suchości skóry. Aby nie powodować dodatkowych podrażnień po kąpieli, nie pocieraj skóry dziecka szorstkim ręcznikiem – zamiast tego możesz delikatnie osuszyć ją pieluszką flanelową. Posmaruj skórę maluszka nawilżającym balsamem dla niemowląt, pamiętając, by w składzie nie było drażniących barwników i środków zapachowych – najlepszy będzie kosmetyk oznaczony jako hipoalergiczny.

Jak ubrać niemowlę na spacer zimą

Zimą łatwo jest przegrzać niemowlaka, dlatego aby nie dopuścić do przykrych zmian skórnych w postaci potówek, zadbaj o jakość materiałów, z których wykonane są ubranka Twojego dziecka. Najlepiej sprawdzą się bawełniane body i pajacyki, które zapewnią właściwą wentylację skóry. W pomieszczeniu, gdzie panuje optymalna temperatura, noworodek nie musi mieć czapeczki. Pamiętaj, że wyznacznikiem komfortu termicznego noworodka i niemowlaka, wbrew powszechnej opinii, nie są dłonie, a skóra na karku – jeśli dziecko jest przegrzane, skóra w tym miejscu staje się ciepła i spocona; natomiast, gdy Twojemu dziecku jest zimno, karczek jest suchy i chłodny.

Podczas wyjść ubieraj noworodka na cebulkę, by w razie potrzeby zdejmować kolejne warstwy. Pierwszą warstwę powinny stanowić body z długim rękawkiem i spodenki bądź pajacyk. Następnie dodajemy kolejne warstwy: ciepłe śpiochy lub sweterek i rajstopki pod spodenki. Ostatnią warstwę spacerową stanowi gruba czapka zakrywająca uszy oraz ciepły kombinezon – dobrze, gdy posiada wszyte ochraniacze na dłonie i stópki. W celu ochrony odsłoniętej skóry przed wiatrem i mrozem delikatnie wklep w buzię malucha krem przeznaczony do zimowej pielęgnacji.

Budka wózka, w którym spaceruje maluch, powinna być podniesiona – co stanowić będzie dodatkową ochronę przed wiatrem. Na ramę wózka wepnij zimowy ochraniacz – dziś niemal wszystkie wózki są w niego zaopatrzone. Z tak zabezpieczonym maluchem śmiało możesz udać się na 30-minutowy spacer w standardowy zimowy dzień. Ze spaceru zrezygnuj jednak, kiedy: temperatura na zewnątrz spada poniżej -10°C; wieje silny wiatr; dostałaś alert o złej jakości powietrza.

Co to jest werandowanie?

Czy słyszałaś już kiedyś o werandowaniu noworodka? Przed pierwszym spacerem jest jak najbardziej wskazane! Polega na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka do niskich temperatur panujących na zewnątrz. Wystarczy, że ubierzesz dziecko jak na spacer, a następnie otworzysz szeroko okno na kilka minut. Czas ten należy codziennie trochę wydłużać. Zwykle po 2–3 dniach aklimatyzacji noworodek gotów jest na pierwszy spacer, którego czas w zimie nie powinien przekraczać 15 minut.

Choć pielęgnacja niemowlęcia zimą wydaje się być skomplikowana, z czasem każda mama dochodzi do wprawy. Nie stresuj się i daj sobie czas – wszystkiego wkrótce się nauczysz. Jeśli nadal masz wątpliwości, co do prawidłowej pielęgnacji noworodka, do ukończenia przez Twoje dziecko 6. tygodnia życia masz prawo nieodpłatnie skontaktować się ze swoją położną środowiskową POZ, która udzieli Ci dodatkowych rad i wskazówek.

Mamo! Życzymy Tobie i Twojemu maluszkowi wielu dobrych chwil i ciepłych wspomnień z zimowych spacerów.

Suplementacja witaminy D3 u małych dzieci

Witamina D, często nazywana witaminą słońca, pełni w naszym organizmie wiele funkcji. Do najważniejszych i najbardziej znanych należy regulacja wapniowo-fosforanowa. Jeśli we wczesnym okresie życia zostaje ona zaburzona, rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo. Może to prowadzić do krzywicy kości i żeber, nieprawidłowego zrastania ciemiączka, płaskogłowia, nieprawidłowego wzrostu czy chorób zębów.

Głównym źródłem witaminy D3 jest skóra, która wytwarza tę witaminę poprzez kontakt z promieniowaniem UV, pochodzącym ze światła słonecznego. Niestety żyjemy w strefie, gdzie dostęp do regularnego kontaktu ze światłem słonecznym mamy tylko w miesiącach letnich. Dieta natomiast pokrywa maksymalnie 20% zapotrzebowania na witaminę D.

W celu uniknięcia wielu poważnych następstw niedoboru witaminy D3 u wszystkich noworodków, niemowląt i dzieci, rekomendowana jest jej suplementacja już od pierwszych dni życia.

Według obecnych zaleceń dla Europy Środkowej zaleca się suplementację witaminy D3 niezależnie od sposobu karmienia dziecka i pory roku. Zalecane dawki dla poszczególnych grup wiekowych to:

  • Noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia: 400 IU.
  • Niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia: 400–600 IU, w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem.
  • Dzieci w wieku 1–3 lata: 600–800 IU, w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem i  wagi dziecka.

Ogromną rolę w prawidłowej suplementacji witaminy D odgrywają pediatrzy, których zadaniem jest edukacja rodziców na temat przyjmowania witamin na każdym etapie rozwoju dziecka. Dlatego jeśli jako rodzic masz wątpliwości, co do słuszności podawania określonej dawki witaminy D3 u swojego dziecka, skonsultuj swoje obawy z pediatrą już na najbliższej wizycie.

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele wygodnych form witaminy D. Do wyboru mamy: kapsułki twist off, buteleczki z pompką czy kropelki. Sami możemy zdecydować, co jest dla nas i naszego dziecka najwygodniejsze. Aby nie zapomnieć o codziennej suplementacji, warto wybrać stałą porę podaży witaminy: może to być na przykład czas po kąpieli lub po porannym karmieniu.

Jeżeli jako rodzic pragniesz dowiedzieć się więcej na temat suplementacji witaminy D i żywienia w pierwszych latach życia swojego dziecka, zachęcamy Cię do odwiedzenia strony programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

mgr Maria Rypień
położna neonatologiczna, prowadząca zajęcia w Szkole Rodzenia Szpitala Żywiec


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content