Z jakimi chorobami warto udać się do kardiologa?

Lekarz trzyma zapis badania EKG i wskazuje na niego palcem

Choroby serca mogą przybierać różne formy – od subtelnych objawów, które łatwo zignorować, aż po nagłe, poważne w skutkach problemy zdrowotne. W tym artykule omówimy najważniejsze choroby serca i układu krążenia wymagające specjalistycznej opieki i niezwłocznej wizyty u kardiologa.

Czym zajmuje się lekarz kardiolog?

Specjalista kardiolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom serca i układu krążenia. W tym celu prowadzi badania diagnostyczne, takie jak EKG, echo serca, testy wysiłkowe, monitorowanie metodą Holtera czy koronarografia. Pozwala to na skuteczne sprawdzenie funkcjonowania zarówno serca, jak i naczyń krwionośnych.

Najczęstsze choroby kardiologiczne

Choroby kardiologiczne to schorzenia dotyczące układu sercowo-naczyniowego. Przedstawiamy kilka najczęściej występujących:

 • Choroba niedokrwienna serca (CHNS) – najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. CHNS występuje, gdy tętnice zaopatrujące serce w krew są zwężone lub zablokowane, co prowadzi do zmniejszonego przepływu krwi do serca. Objawem może być np. ból w klatce piersiowej.
 • Nadciśnienie tętnicze – jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest niebezpiecznie wysokie, co zwiększa obciążenie serca. Nadciśnienie tętnicze w dłuższej perspektywie może prowadzić do różnych problemów, takich jak choroba niedokrwienna, udar mózgu, czy niewydolność serca.
 • Niewydolność serca – występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczająco dużo krwi do zaspokojenia potrzeb ciała. Objawy to między innymi przewlekłe duszności, zmęczenie i obrzęk nóg.
 • Uwarunkowane zaburzenia rytmu serca (arytmia) – arytmia to nieregularne, zbyt szybkie lub wolne bicie serca. Może to prowadzić do szeregu komplikacji, takich jak udar mózgu, niewydolność serca czy nagły zgon kardiologiczny.
 • Choroby zastawek serca – schorzenia, które dotyczą jednej lub więcej z czterech zastawek serca. Mogą prowadzić do takich problemów jak niewydolność serca, arytmia czy nawet udar mózgu.
 • Wrodzone wady serca – wady występujące od urodzenia, których przyczyną są różne nieprawidłowości w budowie serca. Wady te mogą dotyczyć zarówno struktury tego mięśnia, jak i dużych naczyń krwionośnych.

Te i wiele innych chorób kardiologicznych mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dlatego ważne jest, aby znać ich objawy i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki ryzyka. Są to np. choroby sercowo-naczyniowe w rodzinie, cukrzyca, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, stale przyjmowane leki lub nadmierny stres.

Niepokojące objawy – kiedy wizyta u kardiologa jest konieczna?

Poniżej przedstawiamy kilka niepokojących objawów, które warto skonsultować z kardiologiem:

 • Ból w klatce piersiowej – może wskazywać na chorobę niedokrwienną serca, zwłaszcza jeśli ból nasila się podczas wysiłku.
 • Duszności – problemy z oddechem, zwłaszcza podczas wykonywania rutynowych czynności mogą świadczyć o niewydolności serca.
 • Nieregularny lub szybki rytm serca – mogą to być objawy arytmii serca.
 • Omdlenia lub zawroty głowy – mogą wynikać z problemów z rytmem serca, układem krążenia lub niedokrwieniem mózgu.
 • Zmęczenie i brak energii – choć mogą mieć wiele przyczyn, mogą również wiązać się z chorobami układu krążenia.
 • Obrzęki nóg i stóp – mogą być symptomem chorób serca, zwłaszcza jeśli towarzyszą im duszności i zmęczenie.
 • Ból w lewym ramieniu lub żuchwie – potencjalne objawy zawału serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy im ból w klatce piersiowej.

Jeżeli zauważymy u siebie którykolwiek z tych objawów, należy jak skontaktować się z lekarzem lub nawet udać się na SOR. Pamiętajmy, że niektóre choroby serca mogą rozwijać się bez wyraźnych objawów, dlatego regularne kontrole zdrowia są niezwykle istotne.

Choroby układu krążenia – jakie badania warto wykonać?

Aby monitorować stan układu krążenia i wykrywać ewentualne choroby, warto regularnie wykonywać takie badania jak:

 • EKG (elektrokardiogram) – jest to podstawowe badanie, które rejestruje aktywność elektryczną serca i może wykryć arytmie, niedokrwienie serca oraz inne nieprawidłowości.
 • Lipidogram – pozwala ocenić poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi, które są kluczowe dla oceny ryzyka choroby niedokrwiennej serca.
 • Badanie ciśnienia krwi – regularne pomiary ciśnienia krwi są istotne dla wykrywania i monitorowania nadciśnienia tętniczego.
 • Echo serca – jest to badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić strukturę i funkcję serca, w tym zastawki i mięsień sercowy.
 • Test wysiłkowy – służy do oceny, jak mięsień reaguje na wysiłek, i może pomóc w diagnozowaniu choroby niedokrwiennej serca.

Pamiętaj, że decyzję o konkretnych badaniach podejmuje lekarz, na podstawie objawów, historii medycznej pacjenta i wyników wcześniejszych badań.

Wizyta u kardiologa – podsumowanie

Regularne badania oraz świadomość objawów chorób kardiologicznych są kluczowe dla utrzymania zdrowia serca. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre choroby rozwijają się bez wyraźnych symptomów, dlatego należy zadbać o odpowiednią profilaktykę i regularne wizyty u specjalisty.

W przypadku braku ewentualnych nieprawidłowości zdrowotnych można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby skonsultować swoje obawy. W razie potrzeby lekarz rodzinny wystawi skierowanie do kardiologa, który wykona odpowiednie badania np. USG serca, czy wpływ przyjmowanych leków.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content