Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które polegają na przyśpieszeniu, zwolnieniu lub nieregularności funkcjonowania tego narządu. Choć w niektórych przypadkach arytmia serca przebiega bezobjawowo, to zdarza się, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta.
Przyczyną arytmii jest najczęściej choroba niedokrwienna serca oraz zastawek serca, jak również wady wrodzone, zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi czy przedawkowanie leków.
Objawy arytmii serca mogą różnić się w zależności od osoby. Jednak najczęstszym z nich jest zbyt wolne bicie serca lub uczucie kołatania, które pacjenci opisują jako szybkie, nieregularne bicie serca. Mogą temu towarzyszyć skurcze dodatkowe, które powodują uczucie „przeskakiwania” w klatce piersiowej lub „zatrzymywania się” pracy serca.
Arytmia może wywoływać też zawroty głowy, osłabienie, duszności, uczucie dławienia, gorąca oraz bólu w klatce piersiowej. Objawy choroby niedokrwiennej serca czasami powodują omdlenia, które prowadzą do utraty przytomności. W konsekwencji może dojść do groźnego upadku, potłuczenia lub złamania, a nawet zatrzymania pracy serca.
Arytmia serca powoduje zaleganie krwi w przedsionkach, a wtedy mogą wtedy powstać skrzepliny. Jeśli przedostaną się one do krwiobiegu mogą dotrzeć do tętnic mózgowych, zatkać je i wywołać niedokrwienie mózgu, czyli udar.
W przypadku wystąpienia objawów arytmii zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który dokona oceny, postawi diagnozę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Przyczyny arytmii to między innymi:
W przypadku wystąpienia arytmii serca ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który dokona dokładnej oceny i postawi diagnozę, aby ustalić przyczynę arytmii i wdrożyć odpowiednie leczenie. Każdy przypadek arytmii wymaga indywidualnej oceny i podejścia terapeutycznego.
Arytmia serca to ogólne określenie dla wszelkich zaburzeń rytmu mięśnia sercowego. Najważniejsze rodzaje to:
Warto zaznaczyć, że istnieje wiele innych objawów arytmii, w tym również rzadkich, które mogą mieć różne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Ważne jest, aby diagnoza i leczenie arytmii były dokładnie dostosowane do rodzaju arytmii i potrzeb pacjenta.
Leczenie arytmii serca zależy od jej rodzaju, nasilenia, przyczyn powstania oraz stanu zdrowia pacjenta. Oto kilka powszechnie stosowanych metod:
Ważne jest, aby arytmia serca była leczona z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszym szpitalu pacjenci badani są przy użyciu nowoczesnych metod diagnostycznych. Lekarze kardiolodzy zawsze uwzględniają ogólny stan zdrowia pacjenta, przyczyny wystąpienia, nasilenie arytmii oraz ewentualne czynniki ryzyka.
W Poradni Kardiologicznej Szpitala Żywiec realizowane są profesjonalne konsultacje dla pacjentów z różnymi schorzeniami. Doświadczeni kardiolodzy dysponują ogromną wiedzą na temat wielu schorzeń serca, w tym choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, wad wrodzonych oraz zaburzeń rytmu serca. Poradnia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i posiada dostęp do laboratorium oraz pracownia diagnostyki obrazowej. Dzięki temu możemy zapewnić pacjentom kompleksową opiekę i skrócić czas potrzebny do postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
W przypadku gdy konieczne okaże się leczenie szpitalne, pacjent zostaje przyjęty na Oddział Kardiologiczny, gdzie może zostać wykonana pogłębiona diagnostyka, a także zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej. W naszej Pracowni Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii wykonywane są m.in. kardiowersja elektryczna, implantacja stentów, implantacja kardiostymulatorów (rozruszników serca), kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) czy implantacja układów resynchronizujących (CRT). Natomiast na naszym bloku operacyjnym przeprowadzamy zabiegi krioblacji migotania przedsionków, a także ablacji arytmii metodą klasyczną RF oraz przy użyciu systemów elektroanatomicznych.
Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.