Mężczyzna pokazuje jak bardzo schudł, pozując w za dużych spodniach

Rękawowa resekcja żołądka

Sleeve gastrectomy

Rękawowa resekcja żołądka to nowoczesny rodzaj operacji bariatrycznej stosowanej w celu leczenia otyłości. Pozwala zmniejszyć objętość żołądka poprzez usunięcie części tego narządu, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem uczucia głodu i prowadzi do utraty masy ciała.

Rękawowa resekcja żołądka – czym jest

Podczas rękawowej resekcji żołądka chirurg wykonuje kilka małych nacięć w okolicy brzucha, a następnie, usuwa około 75–80% żołądka metodą laparoskopową. Pozostała część narządu zyskuje węższy kształt, przypominający rękaw (stąd też pochodzi nazwa zabiegu).

Po przeprowadzeniu operacji rękawowej resekcji żołądka pacjent może ograniczyć ilość spożywanego pokarmu, co wpływa na ilość spożywanych kalorii i regulację hormonalną organizmu, a to przyczynia się do utraty wagi.

Ilustracja przedstawiająca na czym polega rękawowa resekcja żołądka

Korzyści z zabiegu rękawowej resekcji żołądka

Rękawowa resekcja żołądka pozwala osiągnąć pacjentom bardzo zadowalające efekty. Wśród nich warto wymienić:

• Skuteczna utrata wagi – dzięki tej operacji bariatrycznej pacjenci mogą liczyć na utratę znaczącej ilości wagi. Dzięki mniejszej objętości żołądka spożywają mniejsze porcje jedzenia i szybciej doświadczają uczucia sytości.
  • Poprawa zdrowia – utrata wagi wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia. Pacjenci mogą np. ograniczyć objawy cukrzycy, czy też zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań zdrowotnych związanych z otyłością – rękawowa resekcja żołądka pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w młodym wieku, choroby sercowo-naczyniowej czy cukrzycy typu 2.

Operacja zmniejszenia żołądka sleeve gastrectomy – przygotowanie

Przed przeprowadzeniem rękawowej resekcji żołądka pacjent przechodzi szereg badań i konsultacji medycznych. Lekarz ocenia stan zdrowia, wyklucza ewentualne przeciwwskazania do operacji oraz omawia oczekiwane rezultaty i potencjalne ryzyko.

W tym okresie pacjent może również otrzymać specjalne zalecenia dotyczące diety i aktywności fizycznej, które pomogą w przygotowaniu do operacji.

Przebieg rękawowej resekcji żołądka

Rękawowa resekcja żołądka jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Procedura jest wykonywana przez wyspecjalizowany zespół chirurgów bariatrycznych, którzy korzystają z najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego.

Chirurg wykonuje kilka niewielkich nacięć w brzuchu pacjenta i wprowadza laparoskop, który pozwala na obserwację i manipulację narządami wewnętrznymi. Następnie przy użyciu specjalistycznych narzędzi usuwa część żołądka i przeprowadza niezbędne modyfikacje.

Po zakończeniu operacji pacjent przechodzi do etapu rekonwalescencji i jest pod stałą kontrolą zespołu medycznego.

Zabieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka w Szpitalu Żywiec
Zabieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka w Szpitalu Żywiec – dr n. med. Michał Dyaczyński i lek. Jerzy Gach.

Powikłania i ryzyko związane z rękawową resekcją żołądka

Podobnie jak przy każdej operacji istnieje pewne ryzyko powikłań związanych z rękawową resekcją żołądka. Mogą to być infekcje, krwawienia, problemy z gojeniem się ran, zmiany w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ryzyko powikłań jest zazwyczaj niskie, a korzyści związane z operacją często przewyższają potencjalne ryzyko.

Rekonwalescencja po rękawowej resekcji żołądka

Po rękawowej resekcji żołądka pacjent wymaga pewnego okresu rekonwalescencji. Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa kilka dni, podczas których personel medyczny monitoruje jego stan i udziela niezbędnej opieki.

Pierwsze dni po operacji wymagają diety płynnej, a następnie stopniowo wprowadza się miękkie, lekkostrawne pokarmy. Ważne jest, aby pacjent ściśle przestrzegał zaleceń i regularnie stawiał się na wizytach kontrolnych u lekarza.

Zmiana stylu życia po operacji bariatrycznej

Rękawowa resekcja żołądka może pomóc pacjentom z otyłością w utracie wagi i poprawie stanu zdrowia. Jednak aby utrzymać długoterminowe rezultaty, konieczne jest wprowadzenie zmian w stylu życia.

Pacjenci po operacji powinni kontynuować zdrową dietę, zwiększać aktywność fizyczną i regularnie uczestniczyć w programach wsparcia. Z kolei współpraca z dietetykiem i psychologiem może pomóc w radzeniu sobie z nowymi nawykami żywieniowymi i przystosowaniu się do zmian zachodzących w organizmie.

Długoterminowe efekty rękawowej resekcji żołądka

Rękawowa resekcja żołądka prowadzi do długotrwałych efektów w leczeniu otyłości. Pacjenci często doświadczają znaczącej utraty wagi i poprawy zdrowia. Rezultaty różnią się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak początkowa waga pacjenta, stopień zaangażowania w zmianę stylu życia i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Jednak wielu z nich odnotowuje poprawę jakości życia, zwiększenie pewności siebie i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością.

Operacja bariatryczna w Żywcu

Pacjenci cierpiący na otyłość mogą skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania. Przeprowadzą szczegółową ocenę stanu zdrowia i pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Metody chirurgicznego leczenia otyłości

Rękawowa resekcja żołądka