Punktowe testy skórne

Wykonanie testów skórnych na przedramieniu w kierunku alergii

Jest to to jedno z najważniejszych badań, które są wykorzystywane w diagnostyce alergii IgE-zależnej. Odgrywają rolę w diagnostyce alergicznego nieżytu nosa, zapaleń spojówek, przewlekłego kaszlu czy astmy oskrzelowej. Umożliwiają w prosty, szybki i bezpieczny sposób potwierdzenie lub wykluczenie uczulenia na badane alergeny.

Punktowe testy skórne są niezwykle ważnym narzędziem w diagnostyce i zarządzaniu alergiami. Dzięki nim możliwe jest skuteczne identyfikowanie alergenów oraz opracowywanie spersonalizowanych planów leczenia. W przypadku podejrzenia alergii warto skonsultować się z lekarzem alergologiem, który podejmie decyzję o ewentualnym wykonaniu punktowych testów skórnych.

Na czym polega badanie?

Badanie polega na nałożeniu na skórę przedramienia kropelek zawierających alergeny, a następnie bardzo delikatnym nakłuciu skóry przez kroplę. Po upływie 15 minut odczytuje się wynik badania.

Przeciwwskazania do wykonania punktowych testów skórnych:

  • infekcje, przeziębienie
  • objawy zaostrzenia choroby alergicznej
  • ciąża
  • ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe
  • zażywanie leków immunosupresyjnych, sterydów doustnie
  • zmiany chorobowe na skórze
  • udokumentowana reakcja anafilaktyczna przy teście skórnym w przeszłości

Jak przygotować się do badania?

Przed wykonaniem testów skórnych należy koniecznie odstawić leki przeciwalergiczne. Czas hamującego działania na odczyny skórne zależy od rodzaju leku. Zalecamy jednak, aby odstawić doustne leki przeciwalergiczne na 2 tygodnie przed zaplanowanymi testami. Nie ma potrzeby odstawiania leków wziewnych i donosowych.

Na 2 tygodnie przed testami, na skórze w miejscu nakładania kropli nie wolno stosować maści ze sterydami oraz maści z grupy inhibitorów kalcyneuryny (Protopic, Elidel).

W dniu badania nie należy stosować żadnych kosmetyków (kremy i balsamy) na skórę przedramion.

Punktowe testy skórne u dzieci

Wykonanie testów skórnych jest możliwe tylko przy współpracy pacjenta, czyli w praktyce wykonujemy badanie dzieciom od 4–5 roku życia. Ważne, aby maluch pozwolił sobie na oznaczenie skóry długopisem (oznaczamy badane alergeny), następnie na położenie na przedramieniu kropli z alergenem, a na koniec delikatne ukłucie skóry w miejscu alergenu. Po wykonanym zabiegu odczekujemy 15 minut, starając się unikać ruchów ręki. Po upływie tego czasu odczytujemy wynik, mierząc linijką wielkość bąbli w miejscu, gdzie znajdowały się uczulające alergeny.

W naszym szpitalu testy wykonywane są w ramach Poradni Alergologicznej. Zazwyczaj wykonywany jest panel skórny na 14 alergenów, dobranych przez lekarza.

Czytaj także

Skip to content