Operacja bariatryczna, znana też jako operacja zmniejszenia żołądka, to rodzaj procedury chirurgicznej, która jest stosowana jako forma leczenia otyłości. To inwestycja w zdrowie, która ma przełożenie na całe życie pacjentów zmagających się z otyłością.
Operacja bariatryczna, znana też jako operacja zmniejszenia żołądka, to rodzaj procedury chirurgicznej, która jest stosowana jako forma leczenia otyłości. Najczęściej stosowane rodzaje operacji bariatrycznych to:
Poza poprawą wyglądu zalety związane z leczeniem otyłości obejmują też polepszenie ogólnego stanu zdrowia. Bariatria może pomóc w zmniejszeniu objawów takich chorób, jak:
Cena operacji bariatrycznej jest uzależniona zarówno od wybranej przez lekarza metody, jak i indywidualnej sytuacji pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem chirurgiem w celu omówienia najważniejszych kwestii związanych z ingerencją chirurgiczną, co pomoże dokładniej wskazać koszty. Chociaż cena operacji może wydawać się wysoka, warto zauważyć, że jest to inwestycja w zdrowie i znaczną poprawę jakości życia. Sprawdź ceny w naszej poradni bariatrycznej.
Operacja bariatryczna to poważny zabieg chirurgiczny, który wymaga starannego przygotowania i zmian w stylu życia zarówno przed jak i po interwencji chirurgicznej.
Przed operacją lekarze przeprowadzą szereg badań, aby upewnić się, że pacjent kwalifikuje się do tej metody odchudzania. Obejmują one badania krwi, EKG, badania obrazowe, a także konsultacje z dietetykiem, psychologiem i innymi specjalistami.
Chirurgiczne leczenie otyłości wiąże się też z wprowadzeniem zmian w diecie i stylu życia. Obejmuje to ograniczenie spożycia kalorii, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zaprzestanie palenia i spożywania alkoholu.
Po operacji bariatrycznej należy pamiętać o:
Operacje bariatryczne, niezależnie od rodzaju są poważnym zobowiązaniem w kwestii zmiany stylu życia. Jednak dla wielu osób okazują się skuteczną metodą leczenia otyłości i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Efekty operacji bariatrycznej mogą być rewolucyjne dla osób zmagających się z otyłością. Wiele osób doświadcza znacznej utraty wagi, poprawy rokowania w chorobach współistniejących, a także podwyższenia jakości życia.
Warto jednak pamiętać, że efekty mogą różnić się w zależności od osoby, ponieważ uzależnione są od wielu czynników. Między innymi od wyjściowej masy ciała, motywacji, indywidualnych cech organizmu oraz stanu psychicznego pacjenta.
Zespół ekspertów z National Institutes of Health (NIH) w USA opracował zestaw wytycznych, które mają na celu ułatwienie identyfikacji pacjentów z otyłością mogących zakwalifikować się do operacji.
Główną konkluzją tych wytycznych jest stwierdzenie, że „zabieg chirurgiczny powinien być rozważany dla starannie wyselekcjonowanych pacjentów z otyłością o BMI powyżej 40 lub BMI powyżej 35 w połączeniu z innymi chorobami, którzy nie odnieśli sukcesu w stosowaniu mniej inwazyjnych metod leczenia i są w grupie o wysokim ryzyku zachorowań i zgonów z powodu otyłości”.
Podkreślono także znaczenie interdyscyplinarnego podejścia do leczenia (w tym lekarza, dietetyka i psychologa) oraz konieczność utrzymania stałego nadzoru medycznego przez całe życie pacjenta. Najważniejsze kryteria kwalifikujące pacjentów z otyłością do operacji to:
Decyzja o kwalifikacji do operacji bariatrycznej i wyborze odpowiedniego zabiegu zawsze wymaga indywidualnej oceny wyników badań pacjenta. Wiąże się to z kompleksową i wielodyscyplinarną oceną stanu zdrowia pacjenta. Zalecane są opinie lekarza ogólnego, chirurga, anestezjologa, dietetyka oraz psychologa/psychiatry.
Operacje bariatryczne mają znacznie wyższy wskaźnik powodzenia w porównaniu do leczenia zachowawczego, z wynikami na poziomie 80%. Choć metody składające się ze zbilansowanej diety, zwiększonej aktywności fizycznej i farmakoterapii są podstawą terapii otyłości, to badania wykazują, że skuteczność klasycznego podejścia jest ograniczona. Okazuje się, że tylko 5-10% pacjentów jest w stanie utrzymać wagę przez okres pięciu lat.
Podczas gdy tradycyjne metody leczenia otyłości często prowadzą do minimalnej utraty wagi, chirurgia bariatryczna oferuje znacznie większy potencjał, z utratą masy ciała na poziomie 40-87%, w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji.
Warto również podkreślić, że operacje bariatryczne nie tylko skutkują utratą wagi, ale również przyczyniają się do ustąpienia lub znacznej poprawy w zakresie chorób współistniejących. To inwestycja w zdrowie, które ma przełożenie na całe życie pacjentów zmagających się z otyłością olbrzymią.
Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.