Na czym polega operacja bariatryczna? Chirurgiczne leczenie otyłości – najważniejsze informacje

Chirurgia bariatryczna to coraz bardziej popularna metoda leczenia otyłości. Okazuje się pomocna w przypadkach, gdy otyłość staje się nie tylko przykrym problemem, ale też poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Operację zmniejszenia żołądka wdraża się w momencie, gdy metody medycyny zachowawczej i zdrowego odżywiania żywienia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Lekarz pokazuje, na czym polega operacja bariatryczna.

Chirurgiczne leczenie otyłości – szansa na zdrowie

Problem nadwagi lub otyłości jest najczęstszą chorobą współczesnego świata. Głównym niebezpieczeństwem wynikającym z nadwagi jest fakt, że może prowadzić do współistniejących chorób zagrażających życiu pacjentów.

W ostatnich stadiach otyłości dieta redukcyjna i aktywność fizyczna często okazują się nieskuteczne. Jednocześnie utrata masy ciała jest jedynym sposobem na powstrzymanie rozwoju chorób związanych z otyłością. W takim przypadku operacje zmniejszenia żołądka są uważane za skuteczny sposób rozwiązania tego problemu.

Co można osiągnąć dzięki chirurgicznym leczeniu otyłości?

Operacje zmniejszenia żołądka to nowoczesna dziedzina medycyny, mająca na celu rozwiązywanie problemów zdrowotnych pacjentów z otyłością olbrzymią. Dzięki ingerencji chirurgicznej można nie tylko ograniczyć ilość spożywanego pokarmu i zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, ale też poprawić rokowania w przypadku różnych chorób współistniejących. Operacja może pozytywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta, który zmaga się z:

 • nadciśnieniem tętniczym,
 • chorobami układu mięśniowo-szkieletowego,
 • niewydolnością serca,
 • różnymi chorobami żołądka i innych narządów układu pokarmowego,
 • cukrzycą (typ II).

Operacja bariatryczna – efekty

Zabieg bariatryczny może prowadzić do znacznej utraty masy ciała (sięgającej nawet 80% nadwagi), a w efekcie do zaniku chorób związanych z otyłością. Operacja zmniejszania żołądka jest techniką, która jest stosowana tylko wtedy, gdy terapie kontrolujące wagę nie są skuteczne w leczeniu danego pacjenta.

Efekty, które zauważają pacjenci dzięki chirurgii metabolicznej:

 • ograniczenie ilości spożywanych kalorii i tym samym redukcja nadwagi,
 • prawidłowe uczucie sytości, dzięki czemu efekty utrzymują się przez długi czas,
 • w ciągu pierwszych sześciu miesięcy utrata nawet do 50% nadwagi;
 • poprawienie rokowań w przypadku chorób i dolegliwości takich jak cukrzyca, depresja, bóle pleców, wrzody żołądka, zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie itp.

Warto pamiętać, że decyzję związaną z leczeniem otyłości poprzez ingerencję chirurgiczną może podjąć tylko lekarz, który weźmie pod uwagę zarówno ryzyko powikłań, jak i ogólny stan zdrowia pacjenta.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Chirurgia leczenia otyłości dzieli się na kilka typów. Najpopularniejsze z nich, to:

 • MiniGastric Bypass (MGB) – innowacyjna procedura chirurgiczna, której celem jest drastyczne zmniejszenie wielkości żołądka i skrócenie przewodu pokarmowego. Bypass żołądkowy może pomóc w znacznym ograniczeniu ilości spożywanego pożywienia oraz kalorii.
 • Rękawowa resekcja żołądka, nazywana również Sleeve gastrectomy, uznawana jest za metodę rewolucyjną. W jej trakcie około 80% żołądka jest precyzyjnie usuwane, tworząc jednocześnie zwężający się „rękaw” lub pionowy kanał. Ta technika skutecznie redukuje objętość żołądka, prowadząc do efektywnej utraty wagi.
 • SASI (Single Anastomosis Sleeve Ileal) to połączenie dwóch skutecznych technik: sleeve gastrectomy i bypassu jelita cienkiego. W tym zabiegu większa część żołądka jest usuwana w celu stworzenia wąskiego „rękawa”. Następnie, dolny koniec żołądka łączy się bezpośrednio z dolną częścią jelita krętego.
 • Plikacja żołądka to minimalnie inwazyjna procedura endoskopowa, w której krzywizna większa żołądka jest „zawijana” i zszywana, aby go zmniejszyć i skrócić. Procedura ta zmniejsza ilość pokarmu, którą żołądek może pomieścić, dzięki czemu pacjent szybciej czuje się syty i dłużej pozostaje najedzony. Ponieważ w tym przypadku lekarz nie usuwa części żołądka, plikacja jest zabiegiem odwracalnym.

Pamiętaj, że o wyborze spośród powyższych metod decyduje lekarz prowadzący.

Wskazania do operacji bariatrycznej

Wskazania do operacji zmniejszenia żołądka to:

 • Otyłość olbrzymia – osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 40 lub więcej. Do operacji kwalifikuje się np. osoba o wzroście 170 cm i wadze 120 kg, ponieważ jej wskaźnik BMI jest równy 41,5.
 • Otyłość II stopnia (kliniczna) – osoby, których BMI wynosi 35 lub więcej i mają dodatkowo schorzenia związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroba sercowo-naczyniowa, również mogą być potencjalnymi kandydatami do operacji bariatrycznej.
 • Niepowodzenie innych metod – osoby, które próbowały innych metod leczenia otyłości, takich jak diety redukcyjne, ćwiczenia fizyczne i leki, ale nie odniosły trwałego sukcesu.

Ważne jest, aby każdy pacjent był oceniany indywidualnie przez zespół specjalistów, takich jak chirurg bariatryczny, endokrynolog, dietetyk i psycholog. Będą mogli oni ocenić korzyści i ryzyko zmniejszenia żołądka oraz dostosować rodzaj operacji do potrzeb i warunków pacjenta.

Operacja zmniejszenia żołądka – jakie są przeciwskazania?

Choć operacja zmniejszenia żołądka może być skuteczna w leczeniu otyłości, istnieją również przeciwwskazania do jej wykonania:

 • Brak odpowiedniej motywacji i zaangażowania – pacjenci muszą być odpowiednio przygotowani psychicznie i motywowani do zmiany swojego stylu życia po operacji. Jeśli brakuje im odpowiedniej motywacji lub zaangażowania w proces rehabilitacji, operacja może być mniej skuteczna.
 • Zły stan zdrowia – istnieją pewne schorzenia, które mogą zwiększać ryzyko powikłań po operacji bariatrycznej. Na przykład poważne choroby serca, choroby płuc, choroby nerek, choroby wątroby.
 • Zaburzenia psychiczne – pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, uzależnienie od substancji, mogą mieć większe ryzyko powikłań po operacji bariatrycznej. W takich przypadkach ważne jest, aby leczenie tych zaburzeń było stabilne i dobrze kontrolowane przed przystąpieniem do operacji.
 • Zbyt niski wskaźnik masy ciała (BMI) – operacje bariatryczne są zazwyczaj zarezerwowane dla osób z otyłością klasyczną (BMI 40 lub więcej) lub otyłością znacząco zwiększającą ryzyko (BMI 35 lub więcej z towarzyszącymi schorzeniami). Osoby z niższym BMI mogą nie kwalifikować się do operacji bariatrycznej.
 • Przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego – ogólny stan zdrowia niektórych osób może nie pozwolić na zastosowanie znieczulenia ogólnego, które może stanowić zagrożenie dla organizmu.

Przed podjęciem decyzji o operacji bariatrycznej, ważne jest, aby skonsultować się z zespołem specjalistów, którzy przeprowadzą odpowiednią ocenę i ocenią indywidualne przeciwwskazania.

Okres rekonwalescencji po chirurgicznym leczeniu otyłości

Chirurgia bariatryczna wymaga kilkudniowego okresu rekonwalescencji. Podczas pobytu w szpitalu pacjent objęty jest profilaktyką powikłań zakrzepowo-zatorowych i farmakoterapią.

Po okresie rekonwalescencji pacjenci otrzymują indywidualne zalecenia dotyczące żywienia i stylu życia. Często zaleca się fizjoterapię i umiarkowane ćwiczenia. Jest to konieczne nie tylko w celu przyspieszenia powrotu pacjenta do zdrowia, ale także zapobiegania powrotu do wagi wyjściowej i stabilizacji procesu odchudzania.

Czy chirurgia zmniejszenia żołądka wiąże się z powikłaniami?

Jak każda operacja chirurgiczna, bariatria wiąże się z ryzykiem powikłań. Powikłania bezpośrednio w trakcie i po operacji są rzadkie i stanowią około dwóch procent wszystkich przypadków. Wówczas pacjent przebywa w klinice dłużej, aby szybko wrócić do zdrowia.

Wczesne powikłania obejmują:

 • zapalenie otrzewnej,
 • wewnętrzne krwawienie w żołądku,
 • zakrzepica,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • płucne zapalenie płuc,
 • przetoka żołądka,
 • procesy zapalne w żołądku,
 • zakażenia (rany i jamy brzusznej).

Lekarze uważnie monitorują dietę pacjenta, aby zapobiec ewentualnym problemom żołądkowym w okresie pooperacyjnym.

Późne ewentualne powikłania, to:

 • wrzód żołądka,
 • gorsze przyswajanie witaminy D i B12, wapnia, żelaza,
 • biegunka lub zaparcia,
 • zespół poposiłkowy (dumping syndrom),
 • kamienie żółciowe,
 • nadmiar skóry z powodu nagłej utraty wagi,
 • wypadanie włosów,
 • zgaga.

Warto pamiętać, że dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza można skutecznie uniknąć większości potencjalnych powikłań. Niektóre efekty niepożądane są jednak wpisane w ryzyko operacji, a ich charakter może być przejściowy.

Zmniejszenie żołądka, a wskazania lekarskie

Chirurgia bariatryczna może powodować działania niepożądane w nie więcej niż trzech procentach przypadków. Jest więc uważana za bezpieczną metodę leczenia otyłości. Jeśli pojawi się którykolwiek z nich, należy skonsultować się z lekarzem.

Konieczne jest uważne monitorowanie stanu żołądka przez cały okres rehabilitacji i regularne poddawanie się badaniom przez gastroenterologa.

Chirurgia bariatryczna uwzględnia możliwość wystąpienia powikłań i posiada zestaw metod zapobiegawczych. Aby zapobiec niedoborom witamin, lekarze mogą przepisać kompleksy witaminowe i żelazo.

Przestrzeganie zalecanej diety i zaleceń lekarskich znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i chorób żołądka po operacji.

Korzyści związane z leczeniem otyłości

Otyłość jest poważną chorobą, stanowiącą zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego konieczne jest powierzenie leczenia tylko profesjonalistom. Chirurgia bariatryczna w żywieckim szpitalu łączy w sobie osiągnięcia współczesnej medycyny i skuteczne, sprawdzone techniki.

Interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana na najnowszym sprzęcie, a dla każdego pacjenta dobierany jest optymalny rodzaj operacji bariatrycznej. Nasz zespół uwzględnia wszystkie choroby współistniejące, stan pacjenta, historia choroby oraz inne cechy konkretnego przypadku.

Chirurgia zmniejszenia żołądka – podsumowanie

Zmniejszenie żołądka, czyli operacja bariatryczna to skuteczne narzędzie w leczeniu otyłości. Pozwala na znaczące zmniejszenie objętości żołądka, ograniczenie spożywanych ilości pokarmu oraz osiągnięcie trwałej utraty wagi.

Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja o chirurgii bariatrycznej należy do lekarza, który oceni indywidualny przypadek pacjenta biorąc pod uwagę wszystkie wskazania i przeciwskazania.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content