Krótki czas oczekiwania na endoprotezy stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego - wizualizacja

Zapraszamy osoby ze wskazaniami do operacji biodra do zgłoszenia się do naszego Szpitala. Potrzebne będzie skierowanie do poradni chirurgii urazowo ortopedycznej w celu kwalifikacji do zabiegu lub skierowanie na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 33 44 01 410 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30. Możliwy jest także kontakt mailowy na adres ortopedia@szpitalzywiec.pl – prosimy w takim przypadku podać w wiadomości swój numer telefonu.

Informacje można także uzyskać osobiście w Szpitalu Żywiec we wtorki i w czwartki w godzinach 8:00-9:00 w sekretariacie oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej (gabinet nr 12 na parterze).

Podczas rozmowy ustalony zostanie termin wizyty kwalifikacyjnej w poradni ortopedycznej i otrzymają Państwo informacje, jak należy się do niej przygotować.

Na wizytę kwalifikacyjną prosimy przynieść:

  • odpis szczepień przeciw żółtaczce (WZW) typu B (co najmniej 2 dawki);
  • zaświadczenie od stomatologa o braku zepsutych zębów i stanów zapalnych w jamie ustnej;
  • zaświadczenie od lekarza rodzinnego – internisty o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego;
  • zdjęcie RTG stawów biodrowych.

Jeżeli cierpią Państwo na inne schorzenia, należy uzyskać zaświadczenie od lekarza specjalisty (np. kardiologa, diabetologa, okulisty itp.) o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego.

Czym jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę funkcji ruchowych uszkodzonego stawu, osiągnięcie pełnej sprawności chodu pacjenta, zniesienie bólu, a w konsekwencji ogólną poprawę jakości życia.

Zabieg polega na zastąpieniu uszkodzonej części stawu sztuczną protezą. A dokładniej – sztuczną panewką i trzpieniem, zaopatrzonym w sztuczną głowę. Endoprotezy mogą być całkowite lub częściowe – w zależności od stanu kontuzji, wieku pacjenta oraz jego ogólnej sprawności fizycznej. Ponadto proteza może być mocowana za pomocą cementu kostnego lub w przypadku endoprotez bezcementowych –wbijana, wciskana albo wkręcana do kości. Ta ostatnia różnica ma wpływ na późniejszą rehabilitację pooperacyjną.

Efekt po zabiegu

Zabieg kończy się sukcesem u ponad 90% pacjentów! Endoprotezo­plastyka daje im możliwość szybkiego powrotu do formy, pozwala całkowicie uwolnić się od bólu, stanąć na własnych nogach i zacząć chodzić w ciągu kilku dni po zabiegu. Jeśli w czasie zabiegu nie pojawiają się komplikacje lub nieprzewidziane sytuacje, pacjent wypisywany jest do domu już w piątej dobie po operacji.

By uzyskać zadowalającą sprawność fizyczną, bardzo ważna jest jednak odpowiednia rehabilitacja. Dzięki niej możliwe jest nawet uprawianie sportu.

Czytaj także

Skip to content