Lekarka wykonuje badanie rezonansu magnetycznego na pacjentce

Kompleksowy przegląd zdrowia

w jeden dzień

Screening, w którego skład wchodzą konsultacje specjalistyczne oraz badania laboratoryjne i obrazowe, umożliwia wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych.

Co to jest screening zdrowia

Kompleksowy profilaktyczny przegląd stanu zdrowia, zwany również screeningiem, to szeroki zestaw badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, które mają na celu holistyczną ocenę stanu zdrowia pacjenta. W ramach tego procesu lekarze przeprowadzają wnikliwy wywiad medyczny, biorąc pod uwagę historię chorób pacjenta i jego rodziny. Dodatkowo wykonywane są badania laboratoryjne, takie jak morfologia, biochemia, markery czy badania hormonalne, a także badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI), USG czy rentgen, w celu dokładniejszej oceny struktury i funkcji narządów wewnętrznych. Kompleksowy przegląd stanu zdrowia pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych, zwiększając szanse na skuteczne leczenie i minimalizację ryzyka powikłań. Jest to szczególnie ważne dla osób z obciążoną historią rodzinnych chorób, jak również dla tych, którzy pragną dbać o swoje zdrowie w sposób profilaktyczny i zapobiec ewentualnym poważnym schorzeniom.

Dlaczego warto wykonać kompletny przegląd stanu zdrowia

Niektóre z najpoważniejszych zagrożeń dla naszego zdrowia to choroby, które rozwijają się bezobjawowo. Cukrzyca, nadciśnienie, żółtaczka, wczesne stadia choroby nowotworowej – często nawet dość zaawansowanej – z początku nie dają żadnych dolegliwości. Wiele z tych schorzeń może długo pozostawać niezauważonych lub objawy mogą być na tyle łagodne, że trudno je zidentyfikować na wczesnym etapie. Często też bagatelizujemy niektóre dolegliwości, które przyjmujemy jako oznakę wieku lub stylu życia i przyjmujemy je jako zło konieczne, nie mając czasu, ochoty czy energii, aby je zdiagnozować.

W takich sytuacjach profilaktyka i badania przesiewowe odgrywają kluczową rolę. Profilaktyczny screening daje nam bardzo szeroki obraz. Jeżeli wszystkie wyniki będą dobre, możemy poczuć się spokojni. Jeżeli wyniki wyjdą nieprawidłowe, można zmodyfikować styl życia, wdrożyć farmakoterapię, a nawet wykonać zabiegi operacyjne, które mogą radykalnie poprawić stan zdrowia.

Co można wykryć w wyniku screeningu:

• Wczesne stadia chorób nowotworowych lub stany przednowotworowe
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego (chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę)
  • Cukrzycę typu 2
  • Zagrożenie udarem mózgu
  • Niewydolność oddechową
  • Choroby układu mięśniowo-szkieletowego (np. zwyrodnienia stawów, osteoporozę)
  • Choroby tarczycy i zaburzenia hormonalne
  • Przewlekłe infekcje
  • Boreliozę
  • Niedokrwistość
  • Inne choroby organiczne

Schemat przedstawiający ciało ludzkie i różne organy

Jak wygląda kompleksowy przegląd zdrowia w jeden dzień w Szpitalu Żywiec

Termin oraz wstępny plan screeningu zostaje ustalony po teleporadzie z lekarzem koordynującym. W wyznaczonym dniu i godzinie przyjmie Cię nasz opiekun, który będzie czuwał, by przegląd zdrowia był realizowany zgodnie z harmonogramem.

Na początku odbywa się konsultacja z lekarzem i pielęgniarką koordynującą, podczas której mierzone są parametry podstawowe oraz przedstawiany plan screeningu. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz dobiera zestaw badań obrazowych.

Potem pacjent udaje się do punktu pobrań, gdzie jest pobrana krew oraz odebrane próbki moczu i kału. Na badania należy stawić się na czczo. Próbki moczu i kału można pobrać w domu do zakupionych w aptece specjalnych pojemników i przynieść je ze sobą do szpitala.

Następnie wykonywane są badania obrazowe – RTG klatki piersiowej, trzy badania USG oraz rezonans magnetyczny trzech części ciała, zgodnie z zaleceniami lekarza koordynującego.

W przerwie między badaniami zapraszamy na lunchnaszym Bistro.

Po przerwie wykonywane są badania diagnostyczne uzupełniające: EKG i spirometria oraz konsultacje ze specjalistami: ginekologiem lub urologiem, kardiologiem, ortopedą lub neurochirurgiem i fizjoterapeutą.

Na koniec dnia lekarz koordynujący dokonuje interpretacji dostępnych wyników. Pełna wizyta podsumowująca odbywa się stacjonarnie lub jako teleporada w terminie do 21 dni. Podczas tej konsultacji przekazywane są wszystkie wyniki, zalecenia i wskazówki, a także ewentualne wskazania do badań dodatkowych.

Zakres kompleksowego przeglądu zdrowia w Szpitalu Żywiec

Konsultacje specjalistyczne

• Konsultacja urologiczna wraz z USG dla mężczyzn
  • Konsultacja ginekologiczna wraz z cytologią i USG dla kobiet