Badanie USG piersi jest bardzo skutecznym narzędziem we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych, a także innych schorzeń piersi. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczną terapię i pełne wyleczenie.
USG piersi to rodzaj badania obrazowego, które można wykonać w celu wykrycia guzów lub innych nieprawidłowości piersi. USG piersi wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza piersi. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co czyni je szczególnie odpowiednim dla młodych kobiet i ciężarnych.
Badanie ultrasonograficzne piersi często wykonuje się jako uzupełnienie mammografii, która jest rodzajem badania rentgenowskiego stosowanego do wykrywania raka piersi.
Lekarz może zalecić USG piersi, jeśli badanie fizykalne lub mammografia ujawnią nieprawidłowości w piersi, takie jak:
Jeśli masz guzek w piersi, badanie ultrasonograficzne pomoże lekarzowi ustalić, czy jest to torbiel wypełniona płynem, czy guz lity. Pozwala ono również określić lokalizację i rozmiar guzka.
Czasami USG piersi może być stosowane zamiast mammografii do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, w tym:
W związku ze wzrastającą zachorowalnością na raka piersi u kobiet we wszystkich grupach wiekowych, w tym także poniżej 50. roku życia, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne rekomenduje wykonywanie profilaktycznych badań sonomammograficznych (USG piersi) co 12 miesięcy u kobiet od 30. roku życia. Badania te, przeprowadzane regularnie co 12 miesięcy, począwszy od 25. roku życia, są także zalecane przez Polską Unię Onkologii, jako uzupełniające względem mammografii (MMG) i mammografii rezonansu magnetycznego (MMG MR), które u kobiet z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi należy wykonywać co 6 miesięcy naprzemiennie.
Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania i pacjentki je dobrze tolerują. Zazwyczaj trwa około 20 minut. Podczas badania ultrasonograficznego pacjentka leży na stole – zwykle w pozycji lekko pochylonej, aby zoptymalizować ustawienie głowicy. Radiolog (lekarz specjalizujący się w badaniach obrazowych, takich jak rezonans, tomograf, USG czy RTG) nakłada przezroczysty żel na bazie wody na głowicę aparatu, a następnie przesuwa głowicę po skórze na piersiach i wokół nich.
Na badanie należy przynieść wyniki wykonywanych wcześniej badań, np. mammografii czy biopsji. Prosimy, aby przed przyjściem na badanie USG kobiety w wieku 50–69 lat wykonały badanie mammograficzne, aby lekarz wiedział, na których obszarach bardziej się skupić. Takie badanie można wykonać bezpłatnie raz na dwa lata w ramach Programu profilaktyki raka piersi w mammobusie lub punkcie stacjonarnym.
Uważa się, że u kobiet w wieku rozrodczym najbardziej optymalnym czasem na wykonanie badania jest 10–12 dzień cyklu.
Obecnie NFZ nie prowadzi żadnego programu przesiewowego (dla kobiet bez dolegliwości i objawów chorobowych) z wykorzystaniem USG piersi. Refundowane badanie USG piersi może być wykonane w naszym szpitalu wtedy, gdy skierowanie wypisze lekarz ginekolog lub onkolog z poradni NFZ, która ma umowę z naszą placówką na wykonywanie badań ultrasonograficznych. O takiej możliwości pacjentkę powinien poinformować lekarz.
Badanie prywatne USG piersi w Szpitalu Żywiec to koszt 200 zł.
Badania wykonywane są w środy w godzinach 15-19.
W Szpitalu Żywiec badania USG piersi wykonuje lek. Małgorzata Kozioł, która ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w Krakowie w 2016 r. W trakcie rezydentury zdobywała doświadczenie zawodowe w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym Oddział w Krakowie. Jest członkiem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, w tym Sekcji Diagnostyki Obrazowej Piersi PLTR oraz European Society of Radiology. Cały czas pogłębia swoją wiedzę z zakresu diagnostyki obrazowej, uczestnicząc w zjazdach, kursach i szkoleniach.