Profilaktyka 40 PLUS to ogólnopolski program bezpłatnych badań diagnostycznych, z którego skorzystać może każda osoba po 40 roku życia. Jego celem jest wdrożenie na szeroką skalę badań profilaktycznych dla osób w średnim wieku, gdyż to właśnie w tej grupie są one najbardziej potrzebne.
Dzięki właściwej profilaktyce możliwe jest skuteczne zapobieganie rozwojowi licznych, poważnych chorób, takich jak m.in. nowotwory. Wiele z nich, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom laboratoryjnym można je wykryć bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu Profilaktyka 40 PLUS dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie, ponieważ to na ich podstawie zostaną zidentyfikowane czynniki ryzyka Pomimo tego, że pakiet zawiera pozornie podstawowe oznaczenia, wyniki tych badań dają lekarzowi dużą wiedzę o stanie zdrowia organizmu.
Co mogą wykazać badania 40 PLUS
- Morfologia umożliwia m.in. wykrycie anemii, zaburzeń krzepliwość krwi, stanu zapalnego.
- Profil lipidowy jest niezbędny dla prewencji chorób układu krążenia.
- Oznaczenie stężenia glukozy jest kluczowym badaniem w rozpoznaniu cukrzycy.
- Badanie enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT, GGTP) pozwala na ocenę funkcji wątroby.
- Wynik kreatyniny i badanie moczu pozwalają ocenić stan nerek.
- Pomiar stężenia kwasu moczowego wykorzystuje się m. in. w diagnostyce dny moczanowej.
- Badanie ogólne moczu to kilka oznaczeń, pozwalających na uzyskanie informacji dotyczących stanów zapalnych oraz cukrzycy.
- Oznaczenie krwi utajonej w kale jest kluczowe dla diagnostyki stanów zapalnych i nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego.
- Badanie markeru PSA umożliwia wykrycie raka prostaty.
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS
1. Wypełnij ankietę Profilaktyki 40 PLUS:
- na miejscu w punkcie pobrań lub
- przez swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub
- przez Infolinię 22 735 39 53.
2. Przyjdź na czczo do wybranego punktu pobrań w godzinach otwarcia. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja ani skierowanie. Prosimy pamiętać, aby zażyć leki na nadciśnienie.
3. Odbierz wyniki w dogodny dla Ciebie sposób i koniecznie skonsultuj je ze swoim lekarzem rodzinnym.