Badanie osteoporozy (gęstości kości)

Badanie osteoporozy

W każdy ostatni piątek miesiąca zapraszamy na badania densytometryczne z kręgosłupa lub szyjki kości udowej, niezbędne do rozpoznania osteoporozy. Koszt badania z jednego punktu to 55 zł, a z dwóch – 100 zł. Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną.

Osteoporoza jest podstępną, często bezobjawową chorobą, która – choć kojarzona z osobami starszymi – dotyka coraz młodszych ludzi. Polega na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, a co za tym idzie – zaburzeniu jej struktury i jakości. Aby ją wykryć, należy wykonać badanie densytometryczne (gęstości kości).

Szacowany czas czytania: 4 minuty

Osteoporoza – na czym polega

Na osteoporozę częściej chorują panie niż panowie. Dotyka co trzecią kobietę w okresie po menopauzie i co szóstego mężczyznę po 60. roku życia. Zmniejszenie gęstości tkanki kostnej powoduje, że kość staje się słabsza i bardziej podatna na złamania. Choroba potrafi przez wiele lat nie dawać o sobie znać, kości nie bolą, nie czuć żadnego ich osłabienia. Aż do momentu, kiedy ulegną – nierzadko samoczynnemu – złamaniu. Utrata gęstości następuje w całym szkielecie, ale najbardziej dotknięte tym problemem są kręgi, zwłaszcza w okolicy odcinka piersiowo-lędźwiowego, szyjki kości udowej, żeber oraz kości nadgarstka i to one najczęściej ulegają urazom.

Badanie osteoporozy - Ilustracja etapów osteoporozy i miejsc jej występowania

Spadek gęstości kości – komu zagraża

Osteoporozę dzieli się na dwa rodzaje – pierwotną i wtórną. Pierwsza, najczęściej występująca, jest naturalną konsekwencją procesu starzenia – kości z upływem lat tracą swoją gęstość. Proces ten zaczyna się już w wieku około 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. Do rozwoju choroby przyczyniają się też złe nawyki, takie jak dieta uboga w wapń i witaminę D3, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz mała aktywność fizyczna. Osteoporoza wtórna z kolei rozwija się w wyniku innych chorób (np. zaburzeń hormonalnych, cukrzycy) oraz jako skutek uboczny zażywania niektórych leków (np. heparyny, glikokortykosteroidów, czy leków przeciwpadaczkowych). Ten rodzaj osteoporozy może dotknąć osobę w każdym wieku.

Badanie gęstości kości – kiedy, dlaczego i jak przebiega

Warto, by wszyscy po 65. roku życia, a kobiety już w okresie okołomenopauzalnym, zwracali szczególną uwagę na zdrowie swoich kości i regularnie raz na dwa lata (lub nawet co rok) wykonywali badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Szybkie rozpoznanie osteoporozy daje szanse na jej zahamowanie i znaczną poprawę jakości życia.

W naszym szpitalu wykonujemy badanie gęstości kości. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je z szyjki kości udowej lub/i z kręgosłupa, a jego przebieg w dużej mierze przypomina wykonanie zwykłego zdjęcia RTG. Pacjent kładzie się na stole pod specjalną lampą i dosłownie już po kilku minutach otrzymuje wynik, określający gęstość kości w badanym odcinku i z zaznaczeniem, czy znajduje się ona w normie, czy też wymaga podjęcia leczenia.

Osteobus – kiedy i gdzie można się zbadać

By wykonać badanie gęstości kości zapraszamy (zazwyczaj) w każdy ostatni piątek miesiąca do naszego osteobusa, który parkuje przed Szpitalem Żywiec, tuż obok wejścia na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Badanie jest płatne – koszt pomiaru z jednego punktu to 55 zł, a z dwóch – 100 zł.

Najbliższe terminy:

26 stycznia 2024