Badania kliniczne dotyczące uwarunkowań symptomów depresji u kobiet w ciąży i po porodzie

Zabieg cesarskiego cięcia w Szpitalu Żywiec

Na naszym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym prowadzony jest kolejny etap badań dotyczących uwarunkowań symptomów depresji u kobiet w ciąży i po porodzie, pn. Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania perspektywy czasowej. Badanie dotyczy postaw wobec czasu. Jest przeprowadzane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (2019/35/B/HS6/00611), realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie. Prowadzone jest przez psychologów oraz lekarzy ginekologów. Badania są anonimowe, a wyniki będą wykorzystane tylko do celów naukowych.

W badaniach biorą udział kobiety, które miały wykonane cesarskie cięcie w naszym szpitalu. Badanie składa się z pięciu etapów. W I etapie, w drugiej dobie po operacji, pacjentka jest proszona o wypełnienie kwestionariuszy online (zajmie to ok. 15 minut). Kolejnym krokiem jest zainstalowanie specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Aplikacja TimeApp zawiera ćwiczenia, które należy wykonywać codziennie przez osiem tygodni. Ćwiczenia są bardzo proste i krótkie – zajmują ok. 5-7 minut każdego dnia. Bardzo ważne jest, żeby wykonywać ćwiczenia codziennie. Co dwa tygodnie pacjentka otrzymuje link do krótkiego kwestionariusza oraz do kolejnej części ćwiczeń z aplikacji Time App.

Koordynatorki programu:

Elżbieta Plucińska +48 667 641 249
Inna Hryhorchuk +48 724 372 226
Paulina Szczepaniak +48 539 016 618

Pełny opis projektu

Mówi się, że „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. Potwierdzają to również wyniki badań. Małe dziecko reaguje radością na widok uśmiechniętej matki, natomiast płaczem i przestrachem, kiedy widzi smutek na jej twarzy. Kobieta zadowolona z życia i doświadczająca pozytywnych emocji, okazuje je również w obecności dziecka, dzięki temu czuje się ono akceptowane i ma poczucie, że sprawia radość matce samą swoją obecnością. Szczęśliwa matka stanowi też model sposobu życia, który dziecko może naśladować.

Młoda mama bawiąca się z dzieckiem w domu

Szczególnie ważne dla rozwoju psychicznego dziecka są pierwsze miesiące jego życia, kiedy kształtują się podstawowe sposoby odczuwania i reagowania na otoczenie. Dlatego tak istotny jest stan emocjonalny matki w tym czasie. Jednak okres po porodzie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi konfrontują się rodzice. Jak pokazują wyniki badań, narodziny dziecka wiążą się z doświadczaniem silnych pozytywnych, ale też i negatywnych emocji. Szacuje się, że około 10-15% kobiet w Polsce przejawia symptomy depresji w okresie poporodowym.

Celem projektu jest zbadanie zależności między perspektywą czasową, zaburzeniami rytmów dobowych oraz stresem i symptomami depresji po porodzie. Przypuszczamy, że perspektywa czasowa kobiety w ciąży, będzie modyfikować zależność między zaburzeniami rytmów dobowych a stresem i symptomami depresji kobiety po porodzie.

Wyniki uzyskane w planowanych badaniach wzbogacą wiedzę dotyczącą predykatorów psychologicznych stresu i symptomów depresji po porodzie. Wiedza ta jest tym bardziej istotna, że okres ciąży i pierwsze miesiące po porodzie to czas, w którym większość kobiet regularnie odwiedza lekarza. Dzięki temu pojawia się możliwość działań diagnostycznych, jak i oddziaływań prewencyjnych oraz terapeutycznych wobec kobiet z grup ryzyka wystąpienia symptomów depresji po porodzie.

dr hab. Małgorzata Sobol-Kwapińska

Czytaj także

Skip to content