Zadbaj o serce jesienią

Kobieta i mężczyzna jadą na rowerach przez jesienny park

Jesień to czas, kiedy żyjemy nieco wolniej, dopada nas melancholia, jesteśmy pozbawieni energii. To okres, kiedy zmienia się również nasza dieta, zmniejsza się ilość aktywności fizycznej, a nasz organizm zaczyna odczuwać zmiany pogody, wahania ciśnienia oraz temperatury. Za oknem szaro, wilgotno i zimno… tracimy motywację. STOP! Nie dajmy się jesiennej chandrze! Nasze serce bardzo jej nie lubi! Co więc robić, aby nasze serce biło prawidłowo?

Jedz zdrowo!

Zdrowa dieta może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jedz jesienią dużo surowych i gotowanych warzyw, częściej wybieraj ryby, dodawaj do potraw oliwę z oliwek, czosnek i ziarna zbóż. Unikaj cukru oraz soli!

Pij więcej wody!

Prawidłowe nawodnienie zapewnia odpowiednią pracę organizmu. Niska zawartość wody w organizmie powoduje, że spada ciśnienie krwi – taki stan nadwyręża nasze serce. Minimalne spożycie wody to 1,5 litra dziennie.

Ruszaj się!

Brzydka pogoda i niskie temperatury na zewnątrz nie zachęcają do aktywności fizycznej. Warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę zapału i znaleźć czas na ruch. Samochód zamień na rower (nie elektryczny!), spaceruj codziennie przynajmniej 30 minut. Ciężko ci się zmotywować? Zapisz się na zajęcia grupowe – jogę, fitness, ściankę wspinaczkową, basen. Świadomość zakupionego karnetu i siła grupy pomogą ci
w tych pierwszych, najtrudniejszych krokach do zdobycia formy.

Mierz ciśnienie!

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 9,5 mln osób. Ponad 40% z nich nie jest tego świadomych.

O nadciśnieniu pacjenci najczęściej dowiadują się podczas badań w kierunku innych chorób, czyli przypadkiem. Regularne pomiary ciśnienia pozwalają na kontrolę naszego serca. Nie zapominaj o tym!

Wysypiaj się!

Sen jest istotną częścią zdrowego serca. Jeśli nie wysypiasz się, możesz być bardziej narażony na choroby sercowo-naczyniowe bez względu na wiek lub inne nawyki zdrowotne. W nocy, podczas głębokiego snu, obniża się ciśnienie tętnicze, krew lepiej krąży, a serce odpoczywa. Ważne jest zachowanie regularności
w kładzeniu się do łóżka. Sen nie powinien być ani za krótki, ani za długi. Jeśli śpimy przynajmniej sześć godzin, znacząco zmniejsza się ryzyko nadciśnienia i miażdżycy.

Dbaj o siebie!

W okresie jesienno-zimowym nietrudno o infekcję. Nieleczone lub leczone niewłaściwie mogą osłabiać serce, np. pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego może rozwinąć się dopiero po kilku tygodniach od infekcji. Nie zapominaj, że stres to również jedna z częstszych przyczyn problemów z sercem. Nie da się go całkowicie pozbyć z naszego życia, ale można go ograniczyć za pomocą różnych technik, takich jak ćwiczenia oddechowe, medytacja lub joga.

Zapomnij o używkach!

Nadużywanie alkoholu, papierosów i kawy może prowadzić do ciągłego wzrostu ciśnienia krwi, osłabienia mięśnia sercowego i nieregularnego bicia serca. Skutkować to może zawałem lub udarem. Pamiętajmy więc o umiarze i zdrowym rozsądku.

Serce jest narządem niezwykłym – pracuje kilkadziesiąt lat, wykonuje około 3 miliardów skurczów i rozkurczów, 24 godziny na dobę, bez żadnej przerwy. Serce to symbol miłości, również miłości do samego siebie. Okaż ją sobie! Zadbaj o nie, aby służyło ci jak najdłużej!


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content