Psychologiczne wyzwania po operacji bariatrycznej i jak sobie z nimi radzić?

Dziewczyna plus size siedzi na łóżku i się przeciąga.

Chirurgiczne leczenie otyłości, zwane również chirurgią bariatryczną, jest skutecznym narzędziem w walce z nadwagą i otyłością. Operacja ta może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i poprawić jakość życia, jednak pacjenci muszą się również zmierzyć z psychologicznymi wyzwaniami w okresie pooperacyjnym. Zmiana stylu życia, adaptacja do nowego sposobu odżywiania oraz oczekiwania związane z utratą wagi na tym etapie mogą wpłynąć na samopoczucie. W tym artykule omówimy najczęstsze psychologiczne wyzwania po operacji bariatrycznej oraz przedstawimy strategie, które pomagają pacjentom skutecznie się z nimi zmierzyć.

Emocje po leczeniu otyłości

Operacja bariatryczna wpływa na pojemność żołądka i zmienia sposób wchłaniania składników odżywczych. To z kolei prowadzi też do konieczności zmiany nawyków żywieniowych. Po operacji pacjenci często muszą się nauczyć nowych zasad jedzenia, takich jak powolne i dokładne przeżuwanie, unikanie popijania posiłków czy spożywanie małych porcji. Może to być trudne i prowadzić do poczucia frustracji lub restrykcyjnego podejścia do jedzenia.

Po operacji bariatrycznej pacjenci często muszą zmierzyć się z nowym wyglądem i zmianą swojej tożsamości. Utrata znacznej wagi może prowadzić do konieczności dostosowania swojego postrzegania siebie jako osoby. Niektórzy mogą odczuwać poczucie utraty tożsamości związanej z byciem „tęższą osobą”, co może wywołać niepewność i trudności w zaakceptowaniu nowego wyglądu. W tym przypadku ważne jest, aby pacjenci pracowali nad pozytywnym obrazem siebie i doceniali osiągnięte postępy w poprawie zdrowia, nie tylko wyglądu zewnętrznego.

Właśnie takie wyzwania stoją przed pacjentami i dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej sobie uświadomili ich znaczenie. Poza tym ogromną pomocą jest konsultacja z psychologiem i dietetykiem, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Wyzwania po przeprowadzeniu procesu leczenia otyłości

Po operacji bariatrycznej pacjenci często doświadczają zmiany w swoich relacjach społecznych. Niektóre osoby mogą niezamierzenie inaczej reagować na nasz nowy wygląd, co może prowadzić do konfliktów lub poczucia izolacji. Ponadto osoby, które korzystają z jedzenia jako mechanizmu radzenia sobie z emocjami, mogą nie być w stanie dostosować się do nowych nawyków żywieniowych, co może wpływać na relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Komunikacja jest kluczowa w radzeniu sobie z zmianami w relacjach społecznych. Pacjenci powinni otwarcie rozmawiać z bliskimi o swoich przemyśleniach, oczekiwaniach i potrzebach. Wyjaśnienie, że operacja bariatryczna to narzędzie do poprawy zdrowia i jakości życia, może pomóc innym w zrozumieniu i wsparciu. Dodatkowo korzystne może być wsparcie grupowe z innymi pacjentami bariatrycznymi, ponieważ umożliwia wymianę doświadczeń i znalezienie wsparcia w podobnych sytuacjach.

Operacja bariatryczna może wpływać na równowagę emocjonalną pacjentów. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaburzeń nastroju, takich jak depresja czy lęk, w wyniku zmian hormonalnych, zmian w stylu życia i oczekiwań związanych z utratą wagi.

Dlaczego psychologiczne wsparcie po zabiegu bariatrycznym jest ważne?

Wsparcie psychoterapeuty może pomóc pacjentom w pracy nad akceptacją swojego nowego wyglądu i tożsamości. Wzmacnianie pozytywnego myślenia i koncentrowanie się na osiągnięciach zdrowotnych zamiast na wyglądzie zewnętrznym może być korzystne. Grupowe terapie z innymi osobami, które przeszły operację bariatryczną, mogą również być pomocne w dzieleniu się doświadczeniami i wzajemnym wsparciu.

Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne dla pacjentów po operacji bariatrycznej. Terapia indywidualna lub grupowa może pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniami emocjonalnymi, uczuciem niezadowolenia z własnego ciała, a także rozwijaniu skutecznych strategii radzenia sobie z emocjami.

Również edukacja i wsparcie dietetyka są niezwykle istotne po operacji bariatrycznej. Pacjenci powinni świadomie pracować nad zmianą swojego podejścia do jedzenia i rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe. Częste i regularne posiłki o odpowiedniej zawartości składników odżywczych, unikanie przekąsek i wysokokalorycznych pokarmów, a także korzystanie z technik mindfulness podczas jedzenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego stosunku do jedzenia.

Rola psychologa w procesie utraty masy ciała i chirurgicznego leczenia otyłości

Operacja bariatryczna może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ale również wiąże się z psychologicznymi wyzwaniami. Pacjenci powinni być świadomi możliwych trudności i skorzystać z dostępnych narzędzi i wsparcia, aby skutecznie się z nimi zmierzyć. Wsparcie dietetyka, terapia psychologiczna, grupowe wsparcie i komunikacja z bliskimi są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu po operacji bariatrycznej. Pamiętajmy, że każdy pacjent jest inny, dlatego istotne jest indywidualne podejście i dostosowanie strategii do potrzeb i sytuacji konkretnej osoby.

Czytaj także

Skip to content