Prehabilitacja – czyli rehabilitacja przed operacją

Rehabilitacja przedoperacyjna

Czasopismo Journal of Bone and Joint Surgery opublikowało badanie, w którym obserwowano ponad 4700 pacjentów przed i po operacji wymiany stawu. Okazało się, że ci, którzy mieli fizjoterapię zarówno przed operacją, jak i po niej, odnotowali prawie 30-procentowy spadek zapotrzebowania na opiekę medyczną po operacji.

Wiele osób, mówiąc o fizjoterapii, ma na myśli jej przydatność w rekonwalescencji po kontuzjach lub zabiegach chirurgicznych. Dla niektórych może nawet stanowić alternatywę dla operacji, dając im możliwość powrotu do pełnej sprawności bez konieczności poddawania się zabiegowi. Ale nawet jeśli mimo wszystko wymagane będzie poddanie się leczeniu chirurgicznemu, rehabilitacja przedoperacyjna pozwoli przygotować organizm na to, co nastąpi później.

Rehabilitacja przedoperacyjna staje się standardem w przypadku planowych operacji ortopedycznych. Wielu pacjentów, których czekają poważne zabiegi, takie jak wymiana stawu biodrowego lub kolanowego, jest doskonałymi kandydatami do tej specjalistycznej formy terapii. Coraz częściej jest też ona zalecana m.in. przed operacjami z zakresu onkologii, kardiologii czy ginekologii.

Na czym polega rehabilitacja przedoperacyjna?

Terapia przedoperacyjna to wielokierunkowe działania fizjoterapeutyczne mające na celu przygotowanie pacjenta do leczenia chirurgicznego lub taki rodzaj leczenia odroczyć w czasie. Jednym z jej założeń jest również zapobieganie możliwym kontuzjom oraz zaburzeniom mięśniowo-nerwowym i nieprawidłowym wzorcom ruchowym u pacjenta po urazie. Dlatego etap rehabilitacji przedoperacyjnej powinien być jednym z kluczowych działań przeprowadzanych zarówno u zawodowych sportowców, jak i amatorów. Fizjoterapeuci podczas sesji dążą do uzyskania pełnego, symetrycznego zakresu ruchu i maksymalnej możliwej siły mięśniowej, a także uczą pacjentów prawidłowego chodu oraz utrzymania równowagi.

Dlaczego rehabilitacja przygotowawcza jest tak ważna?

Liczne badania wykazały pozytywne efekty rehabilitacji przedoperacyjnej u pacjentów poddawanych zabiegom endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Osoby, które wykonują ćwiczenia siłowe, aerobowe i gibkościowe przed operacją zazwyczaj szybciej wracają do zdrowia. Terapia nie tylko przygotowuje ciało do operacji, ale także pomaga przygotować się psychicznie na to, co ma nastąpić i nauczyć, jak sobie radzić w pierwszych dniach po zabiegu, np. stosując techniki relaksacyjne.

mgr Tomasz Pieczyrak
Kierownik Rehabilitacji Żywiec


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Skip to content