Otyłość skrajna – co ją charakteryzuje?

Otyła osoba leżąca na nadmuchiwanym jednorożcu w basenie

Otyłość jest globalnym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Jednym z jej bardziej zaawansowanych i zagrażających zdrowiu stanów jest otyłość skrajna, która wymaga szczególnej uwagi ze względu na jej poważne skutki dla organizmu i jakość życia. Dzisiaj przyjrzymy się otyłości skrajnej pod różnymi kątami, zaczynając od jej definicji, przyczyn, aż po skutki zdrowotne i metody zarządzania tym problemem.

Otyłość 3 stopnia – jak klasyfikuje się otyłość olbrzymią?

Otyłość skrajna, zwana również jako otyłość klasy III lub otyłość olbrzymia, to stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie osiąga ekstremalnie wysoki poziom. Jest to najwyższy stopień otyłości według wskaźnika masy ciała (BMI) i charakteryzuje się BMI równym lub przekraczającym wartość 40. To poważny stan, który ma ogromne implikacje zdrowotne i życiowe.

Przyczyny otyłości skrajnej

Otyłość skrajna nie jest wynikiem pojedynczego czynnika, ale rezultatem skomplikowanych interakcji między genetyką, stylem życia, środowiskiem i hormonami. Czynniki ryzyka obejmują:

 1. Nadmierne spożycie kalorii: Regularne spożywanie większej ilości kalorii niż organizm potrzebuje prowadzi do gromadzenia się nadmiaru tłuszczu.
 2. Brak aktywności fizycznej: Niska aktywność fizyczna utrudnia spalanie kalorii i prowadzi do przybierania na wadze.
 3. Genetyka: Skłonność do otyłości może być dziedziczona. Niektóre geny wpływają na tempo przemiany materii i gromadzenie tkanki tłuszczowej.
 4. Czynniki hormonalne: Nieprawidłowości w regulacji hormonów odpowiedzialnych za metabolizm i uczucie sytości mogą przyczynić się do otyłości.

Ciężka otyłość – skutki zdrowotne

Otyłość skrajna ma poważne skutki dla zdrowia. Naraża na większe ryzyko:

 1. Chorób serca: Nadmierne tłuszczowe komórki mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.
 2. Cukrzycy typu 2: Otyłość jest silnym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, która prowadzi do problemów z kontrolą poziomu cukru we krwi.
 3. Chorób układu oddechowego: Otyłość skrajna może powodować problemy z oddychaniem, w tym z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli czy bezdechem sennym.
 4. Zaburzeń stawów: Nadmierna masa ciała obciąża stawy, co zwiększa ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów.

Zarządzanie otyłością skrajną

Kluczowym elementem jest:

 1. Zmiana stylu życia: Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej może pomóc w stopniowej utracie wagi.
 2. Terapia zachowawcza: Konsultacje z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i innymi specjalistami mogą pomóc w opracowaniu planu długotrwałego zarządzania wagą.
 3. Procedury bariatryczne: W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów, chirurgiczne zmniejszenie żołądka może być rozważane.

Zdrowotne konsekwencje otyłości olbrzymiej  

Otyłość skrajna to poważny stan zdrowotny, który wymaga troski, edukacji i wsparcia. Rozważanie skutków zdrowotnych i konsekwencji otyłości jest kluczowe dla podjęcia działań w celu jej zarządzania. Współpraca z zespołem medycznym, zmiana stylu życia, zdrowa dieta i aktywność fizyczna są ważnymi krokami w kierunku poprawy zdrowia i jakości życia dla osób z otyłością skrajną. Ostatecznie każdy krok w kierunku utraty wagi i zdrowego stylu życia jest krokiem w stronę polepszenia ogólnego stanu zdrowia i dobrostanu.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content