Niedociśnienie – jak leczyć?

Zmęczony mężczyzna śpi w pracy z głową oparta na biurku

Przewlekłe niskie ciśnienie krwi, zwane również niedociśnieniem lub hipotonią, jest stanem, w którym ciśnienie krwi spada poniżej normy. Choć wysokie ciśnienie krwi jest częściej omawiane jako poważny problem zdrowotny, niedociśnienie może być równie uciążliwe i wymagać uwagi medycznej. W tym artykule przyjrzymy się objawom, diagnozie oraz metodom leczenia niskiego ciśnienia krwi, a także podkreślimy istotną rolę kardiologa we wspieraniu pacjentów. Czy niskie ciśnienie należy leczyć? Jak wygląda podniesienie ciśnienia krwi? I jak rozwiązać problem niskiego ciśnienia? Podpowiadamy!

Objawy niedociśnienia tętniczego

Niedociśnienie może wywołać różnorodne objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawy niskiego ciśnienia to między innymi:

 1. Zawroty głowy i omdlenia: Niskie ciśnienie krwi może spowodować niedotlenienie mózgu, co prowadzi do zawrotów głowy i utrat przytomności.
 2. Senność i zmęczenie: Osoby z niedociśnieniem często odczuwają stałe zmęczenie i senność, nawet po dostatecznej ilości snu.
 3. Problemy z koncentracją: Niedostateczne dotlenienie mózgu może prowadzić do trudności w koncentracji, osłabienia pamięci i obniżenia koncentracji.
 4. Bladość skóry: Spadek ciśnienia krwi może wpływać na krążenie krwi, prowadząc do bladości skóry.
 5. Nudności i wymioty: W niektórych przypadkach osoby z niedociśnieniem mogą odczuwać nudności i nawet wymiotować.

Zazwyczaj organizm jest w stanie automatycznie kontrolować ciśnienie krwi i zapobiegać jego nadmiernemu spadkowi. Jeśli zacznie spadać, organizm stara się to zrekompensować, przyspieszając tętno lub zwężając naczynia krwionośne. Objawy niedociśnienia pojawiają się, gdy organizm nie jest w stanie zrównoważyć spadku ciśnienia krwi.

U wielu osób niedociśnienie nie powoduje jednak żadnych objawów. Wiele osób nawet nie wie, że mają hipotonię, chyba że zmierzą sobie ciśnienie.

Diagnoza niedociśnienia

Diagnoza niedociśnienia opiera się na pomiarze ciśnienia krwi oraz analizie objawów pacjenta. Powszechnie przyjętą normą jest ciśnienie skurczowe wynoszące około 90-120 mm Hg i ciśnienie rozkurczowe wynoszące około 60-80 mm Hg. Jeśli pomiar ciśnienia krwi wskazuje stałą tendencję do spadku poniżej tych wartości, z towarzyszącymi temu objawami, konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby dowiedzieć, się jak podnieść obniżone ciśnienie.

Hipotonia sama w sobie jest łatwa do zdiagnozowania. Wystarczy zmierzyć ciśnienie krwi. Ale ustalenie przyczyny niedociśnienia to już inna historia. Jeśli masz objawy, lekarz prawdopodobnie zastosuje różne testy diagnostyczne, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i czy istnieje z tego powodu jakiekolwiek zagrożenie.

Niedociśnienie tętnicze – przyczyny

Niedociśnienie może wystąpić z wielu powodów. Przyczyny hipotonii obejmują:

Choroby serca i płuc: Niedociśnienie może wystąpić, gdy serce bije zbyt szybko lub zbyt wolno, lub gdy płuca nie pracują tak, jak powinny. Inną przyczyną jest zaawansowana niewydolność serca (słaby mięsień sercowy).

Leki na receptę: Niedociśnienie może wystąpić w przypadku przyjmowania leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności serca, zaburzeń erekcji, problemów neurologicznych, depresji i innych. Nie należy przerywać przyjmowania przepisanych leków, chyba że lekarz zaleci ich odstawienie.

Alkohol lub narkotyki: Narkotyki mogą obniżać ciśnienie krwi, podobnie jak alkohol (przez krótki czas). Niektóre suplementy ziołowe, witaminy lub domowe środki mogą również obniżać ciśnienie krwi. Z tego powodu należy zawsze uwzględniać je przy informowaniu lekarza o przyjmowanych lekach.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego: Choroby takie jak choroba Parkinsona mogą wpływać na sposób, w jaki układ nerwowy kontroluje ciśnienie krwi. Osoby cierpiące na te schorzenia mogą odczuwać skutki niskiego ciśnienia krwi po jedzeniu, ponieważ ich układ trawienny zużywa więcej krwi podczas trawienia pokarmu.

Niską objętość krwi: Utrata krwi w wyniku poważnych urazów może powodować niskie ciśnienie krwi. Do niskiej objętości krwi może również przyczynić się odwodnienie.

Stany zagrażające życiu: Stany te obejmują nieregularne rytmy serca (arytmie), zatorowość płucną (PE), ataki serca i zapadnięcie się płuc. Zagrażające życiu reakcje alergiczne (anafilaksja) lub reakcje immunologiczne na ciężkie infekcje (sepsa) mogą również powodować niedociśnienie.

Ciążę: W pierwszym i drugim trymestrze ciąży możliwe jest wystąpienie niedociśnienia ortostatycznego. Krwawienie lub inne powikłania ciąży mogą również powodować niskie ciśnienie krwi.

Ekstremalne temperatury: Przebywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze może wpływać na niedociśnienie i pogarszać jego skutki.

Jak leczyć niedociśnienie

Leczenie niskiego ciśnienia krwi zwykle rozpoczyna się od ustalenia przyczyny jego występowania. Jeśli lekarz może bezpośrednio wyleczyć tę przyczynę, niedociśnienie zwykle ustępuje samoistnie. Na przykład, niedociśnienie może wystąpić z powodu urazu i utraty krwi. Naprawienie tego urazu i zastąpienie utraconej krwi transfuzją krwi zapobiegnie niedociśnieniu.

W przypadku przyjmowania leków wpływających na ciśnienie krwi, lekarz może zmienić dawkę lub całkowicie odstawić leki.

Jeśli przyczyna pozostaje tajemnicą, możliwe jest również bezpośrednie leczenie. Jednak całkowite wyleczenie niedociśnienia jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje przyczyna, którą można wyleczyć.

Leczenie może obejmować podawanie płynów dożylnych, antybiotyków, operację, a nawet przeszczep serca. Niektóre osoby z niskim ciśnieniem krwi wymagają pobytu w szpitalu.

Bezpośrednie leczenie niedociśnienia zwykle odbywa się na jeden z trzech sposobów:

 1. Zwiększenie objętości krwi: Ta metoda, znana również jako resuscytacja płynowa, polega na podawaniu płynów do krwi.
 2. Zwężenie naczyń krwionośnych: Tak jak istnieją leki, które obniżają ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych w organizmie, istnieją również leki, które mają odwrotny skutek.
 3. Zmiana sposobu, w jaki organizm radzi sobie z płynami: Nerki są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi płynów w organizmie. Niektóre leki mogą sprawić, że nerki zatrzymają płyny i sól w organizmie, co może wpłynąć na podniesienie ciśnienia krwi.

Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie niedociśnienie, może:

 • Doradzić zmianę diety: Zwiększenie spożycia soli może często przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi.
 • Nauczyć, jak rozpoznawać objawy i jak na nie reagować: Wiedza na temat objawów niedociśnienia jest jednym ze sposobów na uniknięcie problemów z nim związanych. Lekarz może nauczyć Cię, co robić, gdy poczujesz, że zaczyna się niedociśnienie.
 • Doradzić wprowadzenie zmian w stylu życia, które wpływają na podniesienie ciśnienia: Spożycie większej ilości płynów, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nagłych zmian pozycji (np. gwałtowne wstawanie) mogą pomóc w regulacji ciśnienia krwi.

Rola kardiologa

Czy da się wyleczyć niskie ciśnienie i czy niedociśnienie wymaga leczenia? Kardiolog, specjalista ds. chorób serca, odgrywa istotną rolę w leczeniu i zarządzaniu niskim ciśnieniem krwi. Regularne wizyty u kardiologa umożliwiają monitorowanie stanu serca i ciśnienia krwi, dostosowywanie leczenia oraz udzielanie cennych porad dotyczących zmian w stylu życia. W razie potrzeby kardiolog może także zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny niskiego ciśnienia krwi.

Podsumowując, niedociśnienie to stan, który może wpłynąć na jakość życia, ale dzięki odpowiedniej opiece medycznej można skutecznie zarządzać tym problemem. Regularna współpraca z kardiologiem, dostosowanie stylu życia oraz ewentualne leczenie farmakologiczne mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego ciśnienia krwi oraz poprawie samopoczucia pacjenta.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content