Kwalifikacje do operacji bariatrycznej – co jest ważne?

Lekarz bada pacjentkę z otyłością

Operacje bariatryczne, znane również jako chirurgia utraty wagi, stanowią skuteczne narzędzie w leczeniu otyłości i jej powikłań. Jednak nie każdy jest kandydatem do tego rodzaju interwencji chirurgicznej. Precyzyjne kwalifikacje są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu operacji bariatrycznej oraz zapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa i skuteczności terapii.

Otyłość jako globalny problem

Otyłość stała się pandemią zdrowia publicznego, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. W odpowiedzi na narastający problem zdrowotny, operacje bariatryczne stały się popularnym rozwiązaniem, oferującym nadzieję na skuteczną utratę wagi oraz poprawę stanu zdrowia ogólnego.

Kryteria kwalifikacyjne do operacji bariatrycznej

 1. BMI (Body Mass Index – Wskaźnik Masy Ciała): Jednym z kluczowych kryteriów kwalifikacyjnych jest BMI pacjenta. W większości przypadków osoby z BMI powyżej 40 lub powyżej 35 z towarzyszącymi chorobami związanymi z otyłością mogą być brane pod uwagę do operacji bariatrycznej.
 2. Niepowodzenie konwencjonalnych metod: Osoby, które próbowały innych metod utraty wagi, takie jak dieta i regularna aktywność fizyczna, bez znaczącego sukcesu, mogą kwalifikować się do operacji bariatrycznej.
 3. Obecność chorób: Osoby z istotnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy bezdech senny, mogą kwalifikować się do operacji, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że utrata wagi przyczyni się do poprawy stanu zdrowia.
 4. Gotowość do zmiany: Kandydaci muszą wykazać gotowość do wprowadzenia istotnych zmian w swoim stylu życia po operacji, w tym odżywiania i aktywności fizycznej.

Proces kwalifikacji

Kwalifikacje do operacji bariatrycznej nie opierają się wyłącznie na BMI. Proces oceny obejmuje także szeroki zakres badań medycznych i psychologicznych. Kompleksowe podejście do kwalifikacji obejmuje:

 1. Badania laboratoryjne: Ocenę ogólnego stanu zdrowia, funkcji narządów wewnętrznych i poziomu hormonów.
 2. Badania psychologiczne: Sprawdzenie gotowości pacjenta do przejścia przez proces zmiany stylu życia oraz jego zdolności do radzenia sobie ze stresem i presją po operacji.
 3. Konsultacje: Współpraca z lekarzami różnych specjalności, takimi jak endokrynolog, dietetyk, psycholog i chirurg, aby ocenić całościowy stan pacjenta.

Grupa ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia USA przygotowała wytyczne kliniczne mające uprościć identyfikację kandydatów do leczenia operacyjnego w przypadku otyłości. 

Podstawowe kryteria kwalifikacyjne do operacji bariatrycznej to zatem:

 • Nadwaga wynosząca co najmniej 40 kg powyżej normy masy ciała.
 • BMI powyżej 40 lub BMI powyżej 35 kg/m2 z towarzyszącymi chorobami.
 • Okres przynajmniej 5 lat zmagania się z otyłością.
 • Brak sukcesów w leczeniu metodami konwencjonalnymi.
 • Brak zaburzeń psychicznych, które mogłyby zakłócić współpracę z lekarzem.
 • Pełne zrozumienie ryzyka i korzyści związanych z leczeniem operacyjnym.
 • Gotowość pacjenta do poddania się zalecanemu przez lekarza schematowi przed i po operacji.

Decyzja o kwalifikacji do operacji bariatrycznej oraz wybór konkretnej procedury wymaga indywidualnej analizy wyników badań pacjenta. Wymaga to kompleksowego podejścia, z opiniami lekarza ogólnego, chirurga, anestezjologa, dietetyka oraz psychologa/psychiatry.

Różne rodzaje operacji bariatrycznych

Wśród różnych procedur bariatrycznych, takich jak gastrektomia rękawowa czy bypass żołądka, wybór konkretnej operacji zależy od indywidualnych cech pacjenta, jego stanu zdrowia i preferencji.

Rola edukacji pacjenta

Edukacja pacjenta odgrywa kluczową rolę w procesie kwalifikacji do operacji bariatrycznej. Pacjenci powinni zrozumieć zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko związane z procedurą. Ponadto zrozumienie konieczności trwałych zmian w stylu życia po operacji jest niezbędne dla osiągnięcia trwałego sukcesu.

Operacje bariatryczne – kwalifikacje

Współczesne operacje bariatryczne są skomplikowanymi, ale bezpiecznymi procedurami, które mogą znacząco poprawić jakość życia osób zmagających się z otyłością. Kluczowe jest jednak staranne i indywidualne podejście do kwalifikacji pacjentów, aby zapewnić im bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Konsultacje zespołu specjalistów, kompleksowe badania oraz zaangażowanie pacjenta w proces leczenia stanowią fundamenty udanej operacji bariatrycznej.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content