Jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości?

Zabieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka w Szpitalu Żywiec

Chirurgiczne leczenie otyłości, znane również jako chirurgia bariatryczna, jest skuteczną metodą leczenia operacyjnego, pomagającą pacjentom zmniejszyć masę ciała i poprawić zdrowie. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć niektóre osoby z poddania się tej procedurze. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przeciwwskazaniom do chirurgicznego leczenia otyłości, takim jak ciężkie choroby układu krążeniowo-naczyniowego, które wynikają zarówno z aspektów zdrowotnych, jak i psychologicznych.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej

Osoby z poważnymi chorobami serca, takimi jak niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca, mogą mieć przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości. Jeśli u pacjenta występują takie stany zdrowotne, to mogą one zwiększać ryzyko powikłań operacyjnych i utrudniać proces rekonwalescencji. W takich przypadkach konieczne jest ścisłe monitorowanie i konsultacja z kardiologiem przed podjęciem decyzji o operacji.

Chirurgiczne leczenie otyłości może też być niewskazane u osób z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak psychozy, choroby afektywne dwubiegunowe czy silne zaburzenia odżywiania. Takie stany zdrowia mogą wpływać na zdolność pacjenta do odpowiedniego przygotowania się do operacji oraz prowadzenia ścisłego reżimu pooperacyjnego. W takich przypadkach konieczne jest leczenie i stabilizacja stanu psychicznego przed rozważeniem chirurgii bariatrycznej.

Jakie jeszcze są przeciwwskazania do operacji bariatrycznej?

Kobiety w ciąży lub planujące ciążę w najbliższym czasie zazwyczaj nie powinny przechodzić zabiegów bariatrycznych. Ciąża stanowi wyjątkowy stan fizjologiczny, który wymaga specjalnej opieki i odroczenia tego typu operacji. W takiej sytuacji zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego czasu dla operacji, zazwyczaj po zakończeniu ciąży i okresie laktacji.

Osoby z aktywnym uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków mają przeciwwskazanie do chirurgicznego leczenia otyłości. Uzależnienie może negatywnie wpływać na zdolność pacjenta do przestrzegania reżimu pooperacyjnego oraz zwiększać ryzyko powikłań. W takich przypadkach konieczne jest uzyskanie wsparcia i leczenie uzależnienia przed rozważeniem operacji.

Pewne zaburzenia układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka, choroba Crohna czy ciężka refluksowa choroba przełyku, mogą stanowić przeciwwskazanie do bariatrycznej chirurgii. Takie stany zdrowia mogą zwiększać ryzyko powikłań i utrudniać proces gojenia się po operacji. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z gastroenterologiem w celu oceny ryzyka i korzyści operacji.

Jakie miejsce wybrać do operacyjnego leczenia otyłości?

Chirurgiczne leczenie otyłości jest skuteczną metodą, ale nie jest odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Istnieją przeciwwskazania wynikające zarówno z aspektów zdrowotnych, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, ciężkie zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie tętnicze, aktywna choroba wrzodowa, przebyty niedawno zawał serca czy zaburzenia układu pokarmowego, jak i psychologicznych, takich jak ciężkie zaburzenia psychiczne, nadciśnienie wrotne czy aktywne uzależnienie. Przed podjęciem decyzji o operacji, pacjenci powinni być ocenieni przez zespół medyczny, aby ustalić, czy są odpowiednimi kandydatami do chirurgicznego leczenia otyłości.

Wiele chirurgicznych procedur leczenia otyłości przeprowadza się w szpitalach ogólnych, które posiadają oddziały chirurgiczne. Takie szpitale są zazwyczaj dobrze wyposażone, posiadają odpowiedni personel medyczny oraz dostęp do niezbędnej aparatury. Chirurdzy bariatryczni pracujący w szpitalach ogólnych mają doświadczenie w przeprowadzaniu różnych procedur, takich jak rękawowa resekcja żołądka czy bypass żołądkowo-jelitowy oraz wdrażają też leczenie pooperacyjne. Przy wyborze szpitala należy upewnić się, że posiada on odpowiednią renomę, a personel jest wysoko wykwalifikowany.

W niektórych krajach istnieją specjalistyczne ośrodki bariatryczne, które skupiają się wyłącznie na chirurgicznym leczeniu otyłości. Takie ośrodki często posiadają specjalistyczne zespoły, które specjalizują się w bariatrycznej chirurgii i oferują kompleksową opiekę przed, w trakcie i po operacji. Ośrodki te mogą mieć również dedykowane oddziały szpitalne, które są specjalnie przystosowane do potrzeb pacjentów z otyłością. Przy wyborze takiego ośrodka ważne jest upewnienie się, że mają oni odpowiednie doświadczenie, a personel jest wysoko wykwalifikowany w dziedzinie chirurgii bariatrycznej.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content