Czy warto robić operację bariatryczną?

Młoda lekarka mierzy talię kobiety z nadwagą za pomocą centymetra w klinice

Problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. Większość z nich przynajmniej raz próbowała stosować tradycyjne metody, takie jak dieta czy ćwiczenia, jednak nie zawsze przynosiło to oczekiwane efekty. Ostatnią deską ratunku wydaje się być operacja bariatryczna, która wykazuje dużą skuteczność w redukcji masy ciała. W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety chirurgicznego leczenia otyłości, które mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

Chirurgiczne leczenie otyłości, znane też jako operacja bariatryczna, obejmuje różne procedury wykonane na żołądku lub jelitach. Celem jest redukcja masy ciała, poprzez wykorzystanie różnych metod, np. bypass czy rękawową resekcję żołądka.

Za sprawą zmniejszenia żołądka lub innej ingerencji pacjent może szybciej odczuwać sytość i tym samym ograniczyć ilość spożywanego pokarmu. Istnieją też rodzaje chirurgii bariatrycznej polegające na poprawie procesu trawienia, co również jest niezwykle skuteczne w walce z otyłością olbrzymią.

Operacja zmniejszenia żołądka wiąże się jednak z koniecznością dokładnego przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Podczas konsultacji lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, możliwe powikłania, a także rokowania do realnej utraty masy ciała.

Jakie efekty w redukcji masy ciała można osiągnąć?

Efekty redukcji masy ciała po operacji bariatrycznej dla wielu pacjentów okazują się bardzo zadowalające. Jednak warto mieć na uwadze, że dokładne rezultaty zależą w dużej mierze od indywidualnych cech pacjenta, wybranej procedury oraz stosowania się do zaleceń lekarza po operacji.

Większość osób traci od 15 do 30 procent swojej początkowej masy ciała w ciągu pierwszego roku po przeprowadzonej procedurze. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie efektów w dłuższej perspektywie wymaga wprowadzenia znacznych i długoterminowych zmian stylu życia. Operacja bariatryczna jest jedynie narzędziem, które wspomaga cały proces od strony układu pokarmowego.

Zalety i wady operacji bariatrycznej

Operacje bariatryczne mogą przynieść wiele korzyści, ale wiążą się również z pewnym ryzykiem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety.

Zalety operacji bariatrycznej:

 • Skuteczna utrata masy ciała – jest to podstawowy i najważniejszy cel operacji bariatrycznej.
 • Poprawa stanu zdrowia operacja bariatryczna może poprawić lub nawet wyeliminować niektóre problemy zdrowotne powiązane z otyłością. Utrata masy ciała często okazuje się pomocna przy walce z cukrzycą typu 2, chorobami serca, wysokim ciśnieniem itp.
 • Zwiększona długość życia badania pokazują, że osoby, które przeszły operację bariatryczną, mogą żyć dłużej niż te, które wybrały nieoperacyjne metody leczenia otyłości.
 • Poprawa zdrowia psychicznego – wszystkie wyżej wymienione aspekty prowadzą do lepszego samopoczucia pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Utrata masy ciała to też zwiększona samoocena, która jest pomocna np. w walce z depresją.

Wady operacji bariatrycznej:

 • Ryzyko powikłań bariatria, jak każda operacja, niesie za sobą ryzyko powikłań, w tym infekcji, krwotoków i skomplikowanego gojenia się ran.
 • Niedobory odżywcze operacja bariatryczna w niektórych przypadkach może utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych do organizmu, co może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów.
 • Konieczność zmiany stylu życia pacjenci są zmuszeni do diametralnej zmiany stylu życia poprzez odpowiednią dietę i wprowadzenie aktywności fizycznej. Może to stanowić duże wyzwanie i wymagać dodatkowego wsparcia specjalistów.
 • Niepożądane efekty psychologiczne w niektórych przypadkach nagła utrata wagi i zmiana stylu życia mogą prowadzić do problemów emocjonalnych i psychologicznych.

Korzyści z operacji bariatrycznej to nie tylko efekty wizualne

Pacjenci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z operacji bariatrycznej, często otrzymują więcej korzyści niż tylko poprawa wyglądu. Istnieje też wiele innych pozytywnych aspektów, które mogą przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia i jakości życia pacjentów.

Przede wszystkim ta metoda leczenia otyłości zalecana jest wtedy, gdy próby leczenia zachowawczego zakończyły się niepowodzeniem. Poza wspomnianymi wcześniej zaletami, czyli poprawą stanu zdrowia poprzez redukcję objawów różnych schorzeń (nadciśnienie tętnicze cukrzyca typu II, bezdech senny itp.), można spodziewać się także:

 • Poprawy jakości życia – otyłość może znacznie wpływać na jakość życia pacjentów. Wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach, może być trudne i nierzadko bolesne. Operacja bariatryczna pozwala pacjentom na znaczną redukcję wagi, co z kolei prowadzi do poprawy ruchomości i łatwości wykonywania codziennych czynności.
 • Zmniejszenie ryzyka powikłań otyłość jest związana z wieloma poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca, choroby układu oddechowego, choroby wątroby i wiele innych. Wykonanie operacji bariatrycznej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań lub spowolnić ich postęp.
 • Długoterminowe efekty – operacje bariatryczne często przynoszą długotrwałe efekty, o ile pacjenci utrzymują zdrowe nawyki żywieniowe i styl życia po zabiegu.

Ważne jest jednak, aby każdy pacjent był odpowiednio oceniany pod kątem korzyści i ryzyka oraz otrzymywał wsparcie i opiekę zarówno przed, jak i po operacji.

Jak podjąć świadomą decyzję o operacji bariatrycznej?

Podjęcie świadomej decyzji o operacji bariatrycznej wymaga zrozumienia ryzyka oraz potencjalnych korzyści. Przedstawiamy kilka kroków, które mogą pomóc w tym procesie:

 1. Konsultacja z lekarzem porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem, aby zrozumieć, jakie masz opcje i jakie są ich potencjalne korzyści i ryzyka. Konsultacja powinna obejmować również twoje wcześniejsze próby schudnięcia, jak również ewaluację ogólnego stanu zdrowia.
 2. Edukacja dokładne zrozumienie, na czym polega operacja bariatryczna, jakie są jej rodzaje to niezwykle istotne aspekty. Istnieje wiele źródeł informacji, w tym literatura medyczna, strony internetowe poświęcone zdrowiu, a także fora dyskusyjne, na których pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami.
 3. Konsultacje psychologiczne operacje bariatryczne wymagają oceny psychologicznej przed rozpoczęciem procedury. Może to pomóc w zrozumieniu potencjalnego wpływu zabiegu na stan emocjonalny pacjenta.
 4. Rozważenie alternatyw chirurgia bariatryczna jest jedną z wielu opcji dla osób z otyłością. Ważne jest, aby rozważyć również inne metody, w tym próby zmiany stylu życia, stosowanie odpowiednich leków, czy udanie się na psychoterapię.
 5. Wsparcie i zasięgnięcie opinii kontakt z osobami, które już przeszły przez proces operacji bariatrycznej, może dostarczyć cennych informacji i wsparcia. Dzięki temu pacjent pozna ich doświadczenia, sukcesy i wyzwania w tej trudnej drodze.

Trwała redukcja masy ciała po operacji bariatrycznej – czy to możliwe?

Tak, trwała redukcja masy ciała po operacji bariatrycznej jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga zdecydowanego zaangażowania ze strony pacjenta.

Chirurgiczne leczenie otyłości pomaga zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu lub zmienić proces trawienia, czego efektem może być długoterminowe utrzymanie efektów. Jednak wiąże się to też z wprowadzeniem i utrzymaniem zdrowego stylu życia. To nie tylko zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, ale też ciągłe monitorowanie stanu zdrowia pod opieką specjalistów.

Ważne jest również wsparcie psychologiczne, które pomaga pacjentom poradzić sobie z emocjonalnymi aspektami utraty wagi i wspiera w utrzymaniu dobrych nawyków.

Jakie metody odchudzania warto wypróbować przed podjęciem decyzji o chirurgicznym leczeniu otyłości?

Przed podjęciem decyzji o chirurgicznym leczeniu otyłości, warto wypróbować różne metody odchudzania:

 • Zdrowa dieta wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w białko, pełnoziarniste węglowodany, owoce, warzywa, a ubogiej w tłuszcze nasycone i cukry.
 • Regularna aktywność fizyczna ćwiczenia aerobowe, siłowe, a także ćwiczenia zwiększające elastyczność są pomocne w spalaniu kalorii i dążeniu do redukcji masy ciała.
 • Terapia behawioralna i psychologiczna celem jest wsparcie dla pacjentów w drodze do zmiany zachowań prowadzących do nadmiernej konsumpcji kalorii i braku aktywności fizycznej. Może to obejmować pracę z psychodietetykiem, psychologiem lub psychoterapeutą.
 • Farmakoterapia istnieje kilka leków na receptę, które mogą pomóc w utracie wagi poprzez zmniejszenie apetytu lub zwiększenie uczucia sytości. Leki najczęściej są wprowadzane, gdy dieta i ćwiczenia okazują się niewystarczające, czego wynikiem jest pogarszający stan zdrowia pacjenta.
 • Wsparcie społeczne uczestnictwo w grupach wsparcia lub programach odchudzania wspiera w utrzymaniu motywacji i długoterminowych zmian stylu życia.
Kobieta z nadwagą ćwiczy na siłowni pod okiem trenerki

Pamiętajmy, że każda metoda odchudzania powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i zawsze powinna być omówiona z profesjonalnym pracownikiem służby zdrowia.

Wady i zalety chirurgicznego leczenia otyłości podsumowanie

Podejmowanie świadomej decyzji o operacji bariatrycznej nie jest łatwym procesem. Choć jest to poważny krok w życiu pacjenta i daje ogromną szansę na znaczne korzyści dla zdrowia, to wiąże się z pewnym ryzykiem.

Ważne jest więc wypróbowanie wszystkich dostępnych metod odchudzania i zasięgnięcie wsparcia psychologicznego przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zawsze warto skonsultować swoje plany z odpowiednim specjalistą, aby mieć pewność, że robimy wszystko, co najlepsze dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content