BMI – wskaźnik masy ciała. Jakie są normy BMI i co warto o nim wiedzieć?

Stopa oparta o wagę

BMI, czyli Body Mass Index, to jedno z najbardziej popularnych narzędzi stosowanych do oceny masy ciała. Skutecznie określa, czy nasza waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest nieomylnym wyznacznikiem, a jednocześnie poznać jego zalety i ograniczenia. W tym artykule przyjrzymy się BMI bardziej szczegółowo i podpowiemy, co warto wiedzieć na jego temat.

Czym jest BMI?

BMI jest miarą stosunku masy ciała do wzrostu i oblicza się je dzieląc wagę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wzór matematyczny wygląda następująco:

BMI = masa ciała (kg) / (wzrost (m))2

Wartości BMI interpretuje się zgodnie z następującymi kategoriami:

 • poniżej 16 – wygłodzenie
 • 16 – 16.99 – wychudzenie
 • 17 – 18.49 – niedowaga
 • 18.5 – 24.99 – waga prawidłowa
 • 25.0 – 29.9 – nadwaga
 • 30.0 – 34.99 – I stopień otyłości
 • 35.0 – 39.99 – II stopień otyłości
 • powyżej 40.0 – otyłość skrajna

Zalety obliczania BMI

Dlaczego warto monitorować wartość BMI?

Prostota: obliczenie BMI jest proste i nie wymaga zaawansowanych pomiarów ani sprzętu. Wystarczy znać swoją wagę i wzrost.

Szybkość: wynik BMI można uzyskać w kilka sekund, co czyni go szybkim narzędziem do oceny masy ciała.

Szerokie zastosowanie: BMI jest używane na całym świecie przez lekarzy, dietetyków i badaczy jako wskaźnik ogólnego stanu masy ciała populacji.

Ograniczenia BMI

Chociaż BMI jest istotnym wskaźnikiem masy ciała, nie przynosi informacji na każdy temat.

Brak informacji o składzie ciała: BMI nie uwzględnia rozkładu tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Dlatego osoba o bardzo wysokim poziomie tkanki mięśniowej, ale z niskim poziomem tkanki tłuszczowej, może zostać błędnie zaklasyfikowana jako otyła.

Nie uwzględnia różnic między płciami: mężczyźni i kobiety mogą mieć różne proporcje ciała, co nie jest uwzględniane w prostym wzorze BMI.

Nie bierze pod uwagę zdrowia ogólnego: pomimo że BMI może dostarczyć informacji o masie ciała, nie daje ono żadnych wskazówek na temat ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

BMI jako wskaźnik, a nie rozwiązanie

Chociaż BMI może być użytecznym narzędziem w ocenie masy ciała, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać pełniejszy obraz swojego stanu zdrowia.

Obok BMI warto zwracać uwagę na obwód talii i bioder, wskaźnik masy mięśniowej i ilość tkanki tłuszczowej, aby lepiej zrozumieć naszą budowę ciała.

Niezależnie od wartości BMI, najważniejsze jest dbanie o zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę.

BMI to zatem przydatne narzędzie, które może pomóc w ocenie ogólnego stanu masy ciała, ale nie jest jedynym wskaźnikiem zdrowia. Zawsze warto spojrzeć na siebie holistycznie i perspektywicznie podejść do swojego zdrowia.

Problemy z otyłością – czy bariatria jest rozwiązaniem?

Otyłość stała się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata, a wysokie BMI może świadczyć o tym, że pora interweniować w swoje zdrowie. Walka z nadwagą wymaga poświęcenia, zaangażowania i zmiany stylu życia. Dla wielu osób, zwłaszcza tych z ekstremalną otyłością, podejście dietetyczne, ćwiczenia i terapie nie są wystarczające. W takich przypadkach chirurgiczne leczenie otyłości może być rozważane jako dobra opcja.

Zalety chirurgicznego leczenia otyłości:

 1. Skuteczność: chirurgiczne leczenie otyłości, takie jak operacja bariatryczna, może skutecznie pomóc pacjentom w zrzuceniu wagi w stosunkowo krótkim czasie.
 2. Poprawa zdrowia: redukcja masy ciała dzięki zabiegowi chirurgicznemu może znacznie poprawić zdrowie ogólne pacjenta, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby sercowo-naczyniowe.
 3. Poprawa jakości życia: pacjenci często zgłaszają poprawę jakości życia po operacji, odzyskując zdolność do wykonywania codziennych czynności i zwiększając poczucie własnej wartości.
 4. Długoterminowe wyniki: w badaniach wykazano, że osoby poddane operacji bariatrycznej mogą utrzymywać utratę wagi przez wiele lat po zabiegu.

Chirurgiczne leczenie otyłości może być skuteczną opcją dla niektórych osób z poważną otyłością. Wybór tej metody leczenia powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony konsultacją z zespołem medycznym.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content