Niedawno w Szpitalu Żywiec rozpoczął działalność nowy Oddział Chorób Wewnętrznych i Pulmonologii. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców regionu związane z leczeniem schorzeń układu oddechowego. Oddział dysponuje 35 łóżkami, a w jego zespole pracuje pięcioro lekarzy specjalistów pulmonologów. Funkcję ordynatora pełni dr n. med. Tomasz Kachel, specjalista chorób płuc i alergologii.
– Oddział o profilu pulmonologicznym był w Żywcu bardzo potrzebny. W regionie, podobnie jak w całym województwie śląskim, choroby układu oddechowego, szczególnie te przewlekłe, występują często – częściej niż w innych obszarach kraju – podkreśla dr Tomasz Kachel.
Oddział prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie zarówno schorzeń internistycznych, jak i układu oddechowego. W oddziale rozpoznawane i leczone są choroby obturacyjne oskrzeli, takie jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rozedma płuc. Dużo uwagi poświęca się ciężko chorym pacjentom z niewydolnością oddechową, zarówno ostrą jak i przewlekłą.
– POChP to jedno z najczęstszych schorzeń układu oddechowego, które rozwija się wskutek palenia tytoniu czy długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Choroba ta stopniowo ogranicza przepływ powietrza w drogach oddechowych, prowadząc do duszności i znaczącego obniżenia komfortu życia pacjentów – wyjaśnia ordynator oddziału.
Ważnym elementem działalności oddziału jest także diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu, w tym obturacyjnego bezdechu sennego. – Problemy z oddychaniem w nocy są często bagatelizowane, a mają ogromny wpływ na zdrowie pacjentów. Na szczęście obecnie mamy możliwości, by w pełni skutecznie je diagnozować i leczyć – dodaje dr Kachel.
Dzięki nowoczesnemu zapleczu diagnostycznemu oddział ma możliwość wykonywania pełnych badań czynnościowych płuc, takich jak spirometria, badanie całkowitej pojemności płuc czy oceny zdolności dyfuzyjnej. Tam gdzie wymagana jest ocena wnętrza płuc z pobraniem materiału do różnorakich dalszych badań przeprowadzane są badania bronchofiberoskopowe. Pacjenci zmagający się z ciężką niewydolnością oddechową mogą liczyć na intensywne leczenie i wsparcie w postaci nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.
Szpital stara się również o uruchomienie przyszpitalnej poradni chorób płuc, co pozwoliłoby na szersze leczenie pacjentów ze schorzeniami oddechowymi. Decyzja w tej sprawie zależy jednak od Narodowego Funduszu Zdrowia.
Powstanie Oddziału Chorób Wewnętrznych i Pulmonologii to ważny krok w rozwoju Szpitala Żywiec, który od lat podejmuje działania mające na celu dostosowanie się do najistotniejszych potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności. W regionie, gdzie problem smogu jest poważnym wyzwaniem, nowa jednostka daje mieszkańcom możliwość skorzystania z wysokospecjalistycznej opieki medycznej na miejscu.
– Nasz region zmaga się z wysokim poziomem pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym. To istotny problem środowiskowy, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Mamy nadzieję, iż oferując pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń układu oddechowego przyczynimy się do złagodzenia części niekorzystnych następstw tego zjawiska – zaznacza dr Tomasz Kachel.
Otwarcie nowego oddziału pokazuje, że Szpital Żywiec konsekwentnie inwestuje w rozwój swojej oferty. Od teraz pacjenci z problemami oddechowymi mogą liczyć na specjalistyczną opiekę, dotychczas niedostępną w tym zakresie w regionie żywieckim.