„Udział rodziny lub opiekunów w opiece nad pacjentem zwiększa poczucie bezpieczeństwa chorego, ułatwia adaptację w środowisku szpitala, pozwala na lepsze zaspokajanie potrzeb pacjenta w nowych warunkach.”
1. Prawo do opieki
Pacjent w Szpitalu Żywiec ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej świadczonej przez osobę bliską lub inną przez niego wskazaną, zgodnie z Prawami Pacjenta.
2. Udział rodziny w opiece
- Udział rodziny lub opiekunów w opiece nad pacjentem zwiększa poczucie bezpieczeństwa chorego, ułatwia adaptację w środowisku szpitala i pozwala na lepsze zaspokajanie potrzeb pacjenta.
- Opieka świadczona przez rodzinę jest dobrowolna i realizowana na życzenie pacjenta lub jego bliskich.
- W wypadku, gdy członkowie rodziny wyrażają chęć wsparcia chorego w zakresie czynności pielęgnacyjnych, ale nie wiedzą w jaki sposób mogą to zrobić, personel medyczny przeprowadzi odpowiednie przeszkolenie.
- Czynności związane z opieką świadczoną przez osoby bliskie nie mogą zakłócać rytmu pracy personelu medycznego.
3. Zakres opieki świadczonej przez bliskich
Bliscy pacjenta mogą świadczyć opiekę po wcześniejszym poinformowaniu lekarza, pielęgniarki lub położnej o zakresie opieki. Zakres tej opieki może obejmować:
- Wsparcie emocjonalne: czytanie na głos, dotrzymywanie towarzystwa, rozmowę, spacery.
- Obecność podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych na życzenie pacjenta.
- Czynności higieniczne, m.in.: toaleta ciała, toaleta jamy ustnej, mycie głowy, golenie, obcinanie paznokci, czesanie włosów, nawilżanie i natłuszczanie skóry, założenie/wymiana pampersa, zmiana bielizny osobistej.
- Pomoc przy chodzeniu, wożenie na wózku inwalidzkim.
- Pomoc podczas wstawania z łóżka, siadania, zmianie pozycji (profilaktyka przeciwodleżynowa).
- Podawanie napojów i karmienie (z wyjątkiem pacjentów nieprzytomnych i mających problemy z połykaniem).
- Uczestniczenie w procesie rehabilitacji w porozumieniu z fizjoterapeutą.
4. Ograniczenia i wymagania sanitarno-epidemiologiczne
- Opieka świadczona przez osoby bliskie może zostać ograniczona ze względów sanitarno-epidemiologicznych oraz porządkowych.
- Ze względu na specyfikę niektórych oddziałów, zakres opieki sprawowanej przez najbliższych może być na nich ograniczony:
- Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz na salach intensywnego nadzoru pielęgniarki i położne wykonują wszystkie czynności pielęgnacyjne w pierwszej dobie po przyjęciu oraz po zabiegu.
- Na oddziałach zabiegowych pielęgniarki i położne wykonują wszystkie czynności pielęgnacyjne w pierwszej dobie po zabiegu.
- Na Oddziale Położniczym bliscy mogą towarzyszyć przy porodzie, jednak opiekę nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu sprawuje tylko personel medyczny zatrudniony w placówce.
- Na Oddziale Neonatologicznym czynności opieki wykonują rodzice noworodka lub pielęgniarki.
- Na Oddziale Pediatrycznym personel medyczny musi być każdorazowo informowany o włączaniu się osób bliskich do opieki nad dzieckiem. Rodzic/opiekun, może przebywać wraz z dzieckiem przez cały okres jego pobytu w szpitalu.
6. Ograniczenia i obowiązki
Osoby bliskie angażujące się w opiekę muszą przestrzegać następujących zakazów:
- Zakaz wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych, palenia tytoniu, posiadania i używania narkotyków oraz innych środków odurzających.
- Zakaz wstępu na teren szpitala dla osób będących pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków.
- Zakaz handlu obnośnego, wprowadzania zwierząt, prowadzenia głośnych rozmów i zakłócania spokoju innych pacjentów.
- Zakaz siadania na łóżkach chorych i innych pacjentów.
- Przynoszenie artykułów spożywczych dla pacjenta może mieć miejsce wyłącznie po konsultacji z personelem oddziału (dietetyk/pielęgniarka/lekarz).
7. Zasady ogólne
- Personel Szpitala ma prawo nakazać natychmiastowe opuszczenie szpitala osobom łamiącym zasady regulaminu, w tym będącym pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Te zasady mają na celu zapewnienie najwyższego standardu opieki nad pacjentem przy jednoczesnym utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa w szpitalu.