Wypadnięcie dysku

Wypadnięcie dysku, czyli przepuklina kręgosłupa, to powszechna choroba, która coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze, ale też bardzo młodych ludzi. Największe ryzyko wypadnięcia dysku stwarza przeciążenie kręgosłupa oraz długotrwały niedobór aktywności fizycznej.

Dyskopatia dotyczy zmian zwyrodnieniowych, w wyniku których dochodzi do przesunięcia krążków międzykręgowych. Dyski są sprężystymi strukturami, które oddzielają od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa. Pełnią niezwykle istotną rolę amortyzacji oraz ochrony przed urazami. Przepuklina krążka międzykręgowego prowadzi więc do dużych problemów i powoduje ograniczenie ruchomości. Jeśli pacjent podejrzewa u siebie wypadnięcie dysku, zalecana jest jak najszybsza konsultacja lekarska.

Jakie objawy występują przy wypadnięciu dysku?

Objawy wypadnięcia dysku różnią się w zależności od stopnia ucisku na korzenie nerwowe i lokalizacji przemieszczonych fragmentów krążków międzykręgowych. Jednak najczęstszym objawem dyskopatii kręgosłupa jest ból w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, który może promieniować do jednej lub obu kończyn dolnych. Powstaje on w wyniku ucisku na korzenie nerwowe, będących częścią nerwu kulszowego.

Dokładne umiejscowienie bólu zależy od tego, które korzenie nerwowe w kanale kręgowym są uciskane przez przemieszczone fragmenty dysku. Ból może występować w dolnej części pleców, pośladkach, udach, a także promieniować wzdłuż nerwu kulszowego do stopy.

Jeśli przepuklina kręgosłupa jest w zaawansowanym stadium i doszło do kompresji korzeni nerwowych, istnieje ryzyko zaburzeń ukrwienia korzenia nerwowego. Może to prowadzić do zaburzenia czucia kończyn dolnych, opadania stopy, zaników mięśni i niedowładów. Niektórzy pacjenci odczuwają też zawroty głowy i znaczne osłabienie mięśni.

Jeśli wypadnięcie dysku spowodowało znaczny ucisk na nerwy, mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak utrudnienia w oddawaniu moczu lub wypróżnianiu. Wynika to z upośledzenia funkcji nerwowej, dlatego zaleca się przeprowadzenie jak najszybszej diagnostyki, aby lekarz mógł rozpocząć skuteczne leczenie wypadnięcia dysku.

Wypadnięcie dysku – przyczyny

Przepuklina krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku) jest stanem, w którym centralna część krążka międzykręgowego wypada przez uszkodzoną lub osłabioną część pierścienia włóknistego. Wśród przyczyn wypadnięcia dysku należy wymienić:

  • Degeneracja krążka międzykręgowego – podeszły wiek oraz naturalny proces starzenia się są jednym z głównych nieprawidłowości w budowie kanału kręgowego i przyczyniają się do przepukliny dysku. W miarę starzenia się krążki międzykręgowe mogą tracić elastyczność, co prowadzi do osłabienia pierścienia włóknistego i zwiększa ryzyko wypadnięcia jądra miażdżystego.
  • Przewlekłe problemy z kręgosłupem – osoby z przewlekłymi problemami z kręgosłupem (np. zwyrodnienie kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów, dyskopatia), mogą być bardziej podatne na wypadnięcie dysku.
  • Urazy kręgosłupa – nagłe urazy kręgosłupa (upadek, wypadek samochodowy, uraz sportowy).
  • Nadmierna ekspozycja na obciążenie kręgosłupa – przeciążenie krążków międzykręgowych często powstaje w wyniku np. długotrwałego podnoszenia ciężkich przedmiotów, niewłaściwej techniki podnoszenia, ciężkiej pracy fizycznej lub przeciążeń kręgosłupa.
  • Niezdrowy styl życia – niezdrowe nawyki (np. siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, otyłość, nieodpowiednie ułożenie ciała podczas siedzenia czy spania), mogą przyczyniać się do osłabienia struktur kręgosłupa i sprzyjać wypadnięciu dysku.

Warto zauważyć, że wypadnięcie dysku może być również wynikiem kombinacji różnych czynników. W przypadku wystąpienia objawów sugerujących przepuklinę krążka międzykręgowego zaleca się skonsultowanie z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania i ustalić dokładną przyczynę dolegliwości.

Diagnostyka wypadnięcia dysku – Szpital Żywiec

Diagnostyka wypadnięcia dysku wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań w celu zidentyfikowania problemu i określenia dalszego postępowania. Lekarze przyjmujący w poradni w Żywcu diagnozują nieprawidłowości związane z przepukliną kręgosłupa na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, co pozwala określić czynniki ryzyka i możliwe przyczyny wystąpienia dolegliwości.

Wykonujemy też badania obrazowe, aby pacjent otrzymał maksymalnie rzetelną diagnozę. Te kroki są niezbędne, aby poznać źródło problemów z kręgosłupem i stopień ich zaawansowania w celu wdrożenia odpowiedniego planu leczenia.

Leczenie – wypadnięcie dysku

Leczenie w przypadku wypadnięcia dysku polega przede wszystkim na terapii fizjoterapeutycznej, która opiera się na terapii manualnej oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Mają one na celu stopniowe łagodzenie objawów poprzez centralizację krążka. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w poprawie zakresu ruchu oraz zmniejszeniu ryzyka nawrotu schorzenia.

Nasi specjaliści przepisują również dedykowane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub sterydy, które pomagają złagodzić dolegliwości i przyspieszyć powrót do zdrowia.

W zaawansowanych przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu neurochirurgicznego. Decyzję o przeprowadzeniu operacji podejmuje neurochirurg na podstawie wieloetapowej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Operacja w przypadku wypadnięcia dysku – stosowane metody

W przypadku wypadnięcia dysku stosuje się różne metody operacyjne w celu złagodzenia dolegliwości pacjenta. Jedną z najczęściej wykorzystywanych procedur jest discektomia, która polega na usunięciu części krążka międzykręgowego. Podczas tego zabiegu nie usuwa się pierścienia włóknistego, a jedynie jądro miażdżyste, co pozwala na redukcję silnego bólu.

Chirurgia kręgosłupa nie jest zalecana u pacjentów, u których objawy występują krócej niż 3 miesiące, a ból nie promieniuje do kończyn dolnych. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Neurochirurg uzyskuje dostęp do kanału kręgowego poprzez nacięcie skóry o długości 2-5 cm. Następnie precyzyjnie usuwa się fragment dysku i zszywa tkanki.

W przypadku mikrodiscektomii natomiast używa się mikroskopu operacyjnego. Dzięki temu narzędziu chirurg może przeprowadzić zabieg przez mniejsze nacięcie. Inną metodą jest wykorzystanie aparatury endoskopowej, gdzie wprowadza się narzędzia i kamerę poprzez niewielką rurkę do ciała pacjenta.

Wypadnięcie dysku – poradnia schorzeń i urazów kręgosłupa w Żywcu

Nasza poradnia w Żywcu prowadzi wieloetapowe leczenie pacjentów, którzy wykazują objawy wypadnięcia dysku. Wykonujemy nie tylko badania diagnostyczne, ale też udzielamy fachowych porad, aby pacjenci mogli wprowadzić lepsze nawyki do swojej codzienności.

Jeśli wypadnięcie dysku jest w zaawansowanym stadium, rozważamy przeprowadzenie małoinwazyjnej operacji, która może szybko złagodzić objawy i poprawić samopoczucie fizyczne pacjenta.

W naszym szpitalu operacje kręgosłupa są wykonywane zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie. W przypadku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego, pacjent otrzymuje skierowanie i jest przyjęty na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Zabiegi wykonują m.in. dr n. med. Tomáš Nytralek. Nikodem Przybyłko oraz lek. Krzysztof Łokas.


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content