Wspólne rozmowy o zdrowiu mieszkańców powiatu żywieckiego

Spotkanie z przedstawicielami władz lokalnych i POZ 8 kwietnia 2025

W Szpitalu Żywiec odbyło się spotkanie dotyczące współpracy między placówkami POZ a szpitalem. Uczestnicy omówili najważniejsze wyzwania systemowe i zapowiedzieli wspólne działania na rzecz poprawy sytuacji pacjentów.

Dostępność do lekarzy specjalistów, opieka koordynowana, poprawa komunikacji między placówkami, usprawnienie przepływu informacji o pacjencie oraz problem braków kadrowych w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej – to najważniejsze tematy spotkania, które odbyło się 8 kwietnia br. w Szpitalu Żywiec. Inicjatorem wydarzenia była dyrektor szpitala Małgorzata Świątkiewicz, a w gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Katarzyna Adamek (uczestnicząca online), Prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego „Porozumienie Zielonogórskie” Mariusz Wójtowicz, Starosta Żywiecki Adrian Midor, Burmistrz Miasta Żywiec Antoni Szlagor, wójtowie gmin powiatu żywieckiego oraz wielu przedstawicieli lokalnych placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Głównym celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia na szczeblu lokalnym oraz zidentyfikowanie obszarów, w których współpraca między szpitalem a podstawową opieką zdrowotną wymaga poprawy. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że kluczowe dla dobra pacjenta jest stworzenie efektywnego modelu współdziałania pomiędzy lekarzami rodzinnymi a zespołem medycznym szpitala – zwłaszcza w zakresie przekazywania chorych do leczenia szpitalnego.

W trakcie dyskusji zwrócono szczególną uwagę na konieczność usprawnienia procesu kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów oraz ich późniejszego powrotu pod opiekę lekarza POZ, jeśli kontynuacja leczenia specjalistycznego nie jest już konieczna. Taka praktyka ma służyć zarówno efektywniejszemu wykorzystaniu zasobów systemu, jak i zwiększeniu dostępności do specjalistów dla innych chorych.

Dyrektor Katarzyna Adamek z Narodowego Funduszu Zdrowia zwróciła uwagę na niski odsetek tzw. wizyt pierwszorazowych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) w województwie śląskim. Jak zaznaczyła, konieczne będzie jego znaczące zwiększenie, aby pacjenci mogli szybciej uzyskać potrzebną pomoc.

Ważnym tematem była także sytuacja Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Dyrektor Świątkiewicz wskazała, że szpital coraz częściej zmaga się z dramatycznym brakiem lekarzy – zdarza się, że lekarz odwołuje dyżur zaledwie godzinę przed jego rozpoczęciem, co stawia placówkę w trudnej sytuacji organizacyjnej. Prezes Mariusz Wójtowicz dodał, że średnia wieku lekarzy pracujących w POZ i NiŚOZ w Polsce wynosi aż 60 lat, a młode pokolenie lekarzy nie wykazuje zainteresowania tego rodzaju pracą.

Spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją dalszej współpracy i potrzeby wypracowania konkretnych rozwiązań, które poprawią jakość i dostępność opieki zdrowotnej w powiecie żywieckim. Kolejne spotkanie, podczas którego zostaną zaprezentowane propozycje działań oraz pierwsze efekty wdrażanych zmian, zaplanowano na czerwiec br.

Szpital Żywiec składa serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Katarzynie Adamek oraz Prezesowi Mariuszowi Wójtowiczowi za udział w rozmowach i wniesienie cennego głosu w dyskusji na temat przyszłości lokalnej opieki zdrowotnej, a także wszystkim uczestnikom spotkania.

Przejdź do treści