Rwa kulszowa powoduje rozległe dolegliwości bólowe, które rozpoczynają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i mogą promieniować przez pośladki do łydki, w niektórych przypadkach przechodząc w kierunku stopy.
Objawy rwy kulszowej są wynikiem podrażnienia nerwu, dlatego często same leki przeciwbólowe okazują się niewystarczające. Ból ma charakter rozdzierający i często towarzyszy mu zdrętwienie lub mrowienie kończyny, co jest niezwykle uciążliwe dla pacjenta.
W przypadku znacznego uszkodzenia nerwu kulszowego może pojawić się dodatkowo opadanie stopy oraz zaburzenia czucia na powierzchni uda lub łydki.
Objawy rwy kulszowej mogą się nasilać w wyniku zwiększania ciśnienia w dysku np. podczas wykonywania skłonów do przodu, unoszenia ciężarów, skrętów tułowia, czy podczas kasłania, kichania, a nawet korzystania z toalety. Zdarza się, że atak rwy kulszowej jest tak silny, że uniemożliwia funkcjonowanie, a pacjent nie odczuwa ulgi w żadnej pozycji.
Rwa kulszowa jest objawem tzw. wypadniętego dysku, który przesunął się do wnętrza kanału kręgowego. Ucisk na korzenie nerwowe może powodować jego obrzęk oraz zapalenie, co wywołuje ból i zaburzenia czucia. Z tego też powodu dolegliwości nazywane są „zapaleniem korzonków nerwowych”.
Atak rwy kulszowej w większości przypadków jest wynikiem niereagowania na wcześniejsze sygnały i dolegliwości bólowe. Jeśli u pacjenta występują niewielkie bóle w okolicy lędźwiowej, zwłaszcza pojawiające się w momencie przeciążenia kręgosłupa lub po długotrwałym siedzeniu, może być to sygnałem toczącego się procesu chorobowego. Warto mieć na uwadze, że dolegliwości te mogą dotyczyć większości osób dorosłych.
Objawy neurologiczne powstają w wyniku przepukliny dysku (jądra miażdżystego). Krążki międzykręgowe są położone między dwoma sąsiednimi kręgami i pełnią funkcję amortyzacji dla kręgosłupa, dlatego w przypadku ich naruszenia pacjent odczuwa silny ból. Nieprawidłowości mogą pojawić się też w wyniku:
Rwa kulszowa jest zjawiskiem, którego w żadnym wypadku nie należy ignorować. Już na etapie pierwszych, pozornie niegroźnych objawów zaleca się zgłoszenie do lekarza specjalizującego się w schorzeniach kręgosłupa.
Specjaliści w naszej poradni mogą przeprowadzić dokładny wywiad, aby znaleźć przyczynę występowania bólu. Lekarz zbada kręgosłup, oceni siłę mięśniową oraz czucie z uwzględnieniem odruchów w zakresie kończyn dolnych.
Już na podstawie wywiadu i badania klinicznego chirurg będzie mógł stwierdzić, czy występujące u pacjenta objawy świadczą o patologii kręgosłupa. Wówczas zostanie podjęta decyzja o wdrożeniu dalszego leczenia rwy kulszowej.
Pierwszym krokiem w leczeniu rwy kulszowej jest tymczasowe, krótkotrwałe odciążenie kręgosłupa. Pacjent powinien leżeć w odciążających pozycjach zaleconych przez lekarza, które w większości przypadków przynoszą tymczasową ulgę. Dopiero gdy rwa kulszowa zacznie powoli ustępować, można rozpocząć rehabilitację pod opieką fizjoterapeuty.
Rwa kulszowa wymaga również zastosowania leczenia farmakologicznego. Są to np.:
W sytuacji, gdy objawy neurologiczne nie ustępują lub mają charakter nawracający, można rozważyć operacyjne leczenie rwy kulszowej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli pacjent doświadcza narastających zaburzeń czucia oraz spadku siły mięśniowej w kończynach dolnych, operacja powinna być przeprowadzona w trybie pilnym.
Chirurgiczne leczenie rwy kulszowej polega m.in. na odbarczeniu uciśniętego korzenia nerwowego, który wywołuje ostre bóle kręgosłupa. Rwa kulszowa najczęściej powstaje w wyniku przepukliny dysku lędźwiowego, dlatego w przypadku znacznego ucisku na nerw kulszowy jest ona usuwana operacyjnie.
W tym celu stosuje się m.in. mikrodiscektomię, która jest uznawana za technikę małoinwazyjną. Operację przeprowadza się przez niewielkiego nacięcie nad kręgosłupem, dlatego nie powoduje rozległych blizn. Rwa kulszowa może być też operowana z wykorzystaniem mikrodiscektomii endokopowej. To również niezwykle skuteczna technika, która wiąże się z wykonaniem jedynie kilkumilimetrowego nacięcia. Takie zabiegi są wykonywane w naszym szpitalu zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie.
Jeśli w wyniku rwy kulszowej pacjent doświadcza obezwładniającego bólu kręgosłupa oraz kończyn przy jednoczesnym zatrzymaniu oddawania moczu i stolca, przyczyną może być „zespół ogona końskiego”. To schorzenie jest niezwykle poważne i wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego. Operacja powinna być przeprowadzona najpóźniej 48 godz. od momentu rozpoznania.
W naszym szpitalu specjaliści podchodzą indywidualnie do każdego pacjenta i przeprowadzają kompleksowe badania. W przypadku rwy kulszowej reagujemy tak szybko, jak to możliwe. Zapewniamy kompleksową opiekę i odpowiadamy na wszystkie pytania naszych pacjentów.
Warto pamiętać, że w przypadku ataku rwy kulszowej nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Zaburzenia czucia i inne objawy neurologiczne wymagają bowiem natychmiastowej reakcji lekarza.
Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.