Przesunięcia terminów badań gastroskopii

dr n. med. Marcin Nowak wykonuje badanie kolonoskopii w pracowni endoskopii Szpitala Zywiec

W jednej z naszych ostatnich wiadomości, gdy pisaliśmy o zmianach w badaniach tomografii i rezonansu, wspominaliśmy, że podobne trudności mogą – niestety – dotknąć także Pracownię Endoskopii. Ten scenariusz, którego wolelibyśmy uniknąć, stał się faktem. Obecnie zmiany w harmonogramach dotyczą osób zapisanych na gastroskopię.

Co to oznacza dla Państwa w najbliższym czasie?

Przede wszystkim musimy się przygotować na konieczność przekładania terminów badań refundowanych przez NFZ. Pracownicy naszej rejestracji będą sukcesywnie kontaktować się z osobami, których wizyty wymagają wyznaczenia nowej daty. To trudne rozmowy, dlatego już teraz prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość wobec personelu, który przekazuje te informacje – oni również woleliby mieć dla Państwa lepsze wieści.

Kolejna kwestia to niestety czas oczekiwania. Szacujemy, że kolejki mogą wydłużyć się nawet dwukrotnie. W przypadku gastroskopii wykonywanej w znieczuleniu, przy obecnych limitach, czas ten może sięgnąć nawet dwóch lat. Ponadto badania w ramach kontraktu z NFZ będą od teraz realizowane wyłącznie od poniedziałku do piątku w określonych, ograniczonych godzinach.

Dlaczego tak się dzieje?

Zdajemy sobie sprawę, że to są – mówiąc wprost – fatalne wiadomości. Jako placówka bardzo chcielibyśmy przyjmować pacjentów na bieżąco, wykorzystując pełną przepustowość naszych gabinetów. Jesteśmy jednak zmuszni do przestrzegania ram budżetowych narzuconych przez płatnika (NFZ). Zarząd Szpitala Żywiec nieustannie analizuje sytuację finansową, ale przy obecnym poziomie finansowania tzw. nadwykonań limitowanych, utrzymanie dotychczasowego tempa pracy pracowni jest po prostu niemożliwe z przyczyn ekonomicznych.

Dla osób, które poszukują innych rozwiązań lub chcą zapoznać się z pełnym zakresem możliwości diagnostycznych naszej placówki, przygotowaliśmy szczegółowe informacje na podstronie Pracowni Endoskopii. Można tam sprawdzić, w jakie dni i w jakiej formie – poza kontraktem z funduszem – dostępny jest nasz zespół specjalistów oraz jakie procedury są aktualnie wykonywane.

Będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach w dostępności świadczeń, licząc na to, że sytuacja z finansowaniem procedur medycznych w naszym regionie ulegnie poprawie.

Czytaj także

Przejdź do treści