Sala pacjenta w Szpitalu Żywiec

Planowe przyjęcie do szpitala

Informacja dla pacjenta o sposobie postępowania w związku z przyjęciem planowym do szpitala. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami bezpieczeństwa, wprowadzonymi z powodu pandemii COVID-19.

Uprzejmie prosimy o uważne zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej zasadami bezpieczeństwa w związku z zaplanowaną u Państwa w najbliższym czasie hospitalizacją w Szpitalu Żywiec. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na COVID-19.

ZALECENIA DLA PACJENTA
Na 14 dni przed przyjęciem do szpitala
  • unikanie wychodzenia z domu do miejsc publicznych, poruszania się środkami transportu zbiorowego,
  • unikanie kontaktów interpersonalnych innych niż domowe,
  • pozostawanie w minimum 7-dniowej (optymalnie 14-dniowej) kwarantannie domowej wraz z domownikami,
  • częsta dezynfekcja rąk,
  • obowiązek telefonicznego poinformowania szpitala o wystąpieniu objawów zakażenia (kaszel, gorączka, duszność ) lub ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa).
1 dzień przed przyjęciem
  • Wizyta na Izbie Przyjęć w godzinach 12:00-20:00 celem wykonania testu na obecność wirusa.
  • Tylko ujemny wynik testu warunkuje przyjęcie do szpitala na zabieg planowy. W przypadku braku możliwości zgłoszenia się na wykonanie badania w kierunku koronawirusa do Szpitala Żywiec w wyznaczonym terminie, niezbędne jest dostarczenie w dniu zaplanowanego przyjęcia do szpitala ujemnego wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej.
W dniu zgłoszenia do przyjęcia
  • Pacjenci oczekują na przyjęcie w Izbie Przyjęć w maseczkach, zachowując co najmniej 2-metrowy odstęp w poczekalni lub na zewnątrz szpitala (np. w samochodzie).
  • O ile to możliwe, należy przychodzić bez osób towarzyszących.
  • Pracownik medyczny przed wejściem do Izby Przyjęć, przed dokonaniem rejestracji pacjenta, przeprowadza wywiad epidemiologiczny w kierunku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i dokonuje pomiaru temperatury ciała.
  • W Szpitalu możliwe są odwiedziny w godzinach 13:30-18:00.
Co należy zabrać do szpitala
  1. Skierowanie lub kod e-skierowania:
    Skierowanie do szpitala otrzymuje się od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Skierowanie powinno zawierać: dane osobowe chorego, w tym nr PESEL oraz pieczątkę podmiotu leczniczego, pieczątkę lekarza, który wystawił skierowanie i rozpoznanie choroby w języku polskim. Bez skierowania nie ma możliwości przyjęcia do szpitala.
  2. Dokumentacja medyczna
    Należy przygotować dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego oraz dostarczyć wyniki takich badań, jak (jeśli są posiadane): dwa lub przynajmniej jedno certyfikowane oznaczenia grupy krwi, badania laboratoryjne (wykonane nie później niż tydzień przed planowanym zabiegiem), RTG klatki piersiowej (z ostatniego roku) i EKG oraz wyniki innych, specjalistycznych badań, np. USG, EEG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego (nawet, jeśli były wykonane kilka lat wcześniej).
    Wszystkie istotne dokumenty z dotychczasowego leczenie zostaną skserowane i dołączone do Historii choroby.
  3. Leki
    Należy przygotować listę aktualnie pobieranych leków (także homeopatycznych i suplementów diety). Wszystkie przyjmowane regularnie leki trzeba wziąć ze sobą do szpitala. Leki powinny być zachowane w oryginalnych opakowaniach z widoczną nazwą i dawką leku. Nie należy zabierać leków rozdzielonych w innych pojemnikach, uniemożliwiających identyfikację leku. Torbę z lekami należy przekazać personelowi medycznemu. Wszelkie potrzebne środki farmakologiczne muszą być kontrolowane przez lekarza. Podczas pobytu w szpitalu żadnych leków i suplementów diety nie wolno brać na własną rękę.
  4. Rzeczy osobiste
    Do szpitala zabieramy ze sobą dowód osobisty lub paszport, kapcie, szczoteczkę do zębów i pastę, krem, dezodorant, ręczniki, szlafrok oraz piżamę lub koszulę nocną. Przydatna będzie także ładowarka do telefonu komórkowego oraz woda mineralna.
Postępowanie po przyjęciu do szpitala na oddziale

Pacjent przyjmowany do szpitala przynosi maskę bawełnianą wielorazowego użytku lub maskę chirurgiczną – jedna maska na każdy dzień planowanego pobytu. Maska jest każdorazowo zakładana w sytuacji:

• przy opuszczaniu pokoju pacjenta,
  • gdy w obrębie sali pacjent przebywa w mniejszej odległości niż 2 m od innej osoby,
  • gdy personel medyczny lub pomocniczy wchodzi na salę,
  • opuszczanie sali przez pacjenta w trakcie pobytu należy ograniczyć do niezbędnego minimum; wówczas pacjent zakłada maskę i dezynfekuje lub myje ręce przed opuszczeniem pomieszczenia.
Paczki od rodziny i bliskich

Paczki dla pacjentów będą przyjmowane codziennie w godz. 10:00–11:00, 14:00–16:00, 18:00–19:00 w Wejściu głównym do Szpitala, a w soboty i niedziele na Portierni (wejście z boku, po lewej stronie budynku). Paczki muszą być zapakowane szczelnie w torbie foliowej, podpisanej imieniem i nazwiskiem oraz nazwą oddziału. Paczki nie mogą zawierać rzeczy wartościowych.

Paczka powinna zawierać tylko rzeczy niezbędne dla pacjenta i może ważyć maksymalnie 3 kg!

Nie będą odbierane przedmioty typu:  koc, poduszka, zgrzewka wody, zapasy jedzenia – w szpitalu jest ciepło i pacjenci otrzymują smaczne posiłki 3 razy dziennie.