Oddział Kardiologiczny Szpitala Żywiec świętuje 1. rok działalności

Zabieg ablacji w Szpitalu Żywiec

Kompleksowa opieka, całodobowe leczenie zawałów serca, zrealizowanych blisko 2 000 zabiegów wieńcowych i ponad 130 ablacji podłoża arytmii – na przestrzeni roku działalność Oddziału Kardiologicznego Szpitala Żywiec obfitowała we wdrożenia nowych procedur i innowacyjnych technologii. Jak zaznacza dr n. med. Marcin Dębiński, Ordynator żywieckiego Oddziału Kardiologicznego, w planach na rozwój Oddziału są kolejne nowe metody lecznicze oraz rozwój inicjatyw z zakresu profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych.

Pierwsze urodziny

1 700 hospitalizacji, w tym ponad 340 hospitalizacji pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, blisko 2 000 zabiegów wieńcowych, ponad 130 ablacji podłoża arytmii, blisko 90 implantacji układów wszczepialnych oraz 20 przezskórnych zabiegów strukturalnych – liczby wykonanych na przestrzeni ostatniego roku procedur z zakresu kardiologii dają pojęcie o prężnie rozwijanej skali działalności Oddziału Kardiologii żywieckiego ośrodka. Zdaniem dr. n. med. Marcina Dębińskiego, Ordynatora Oddziału Kardiologicznego Szpitala Żywiec, statystyki są tym bardziej satysfakcjonujące, gdy weźmie się od uwagę, że pierwszy rok działalności Oddziału przypadł na okres pandemii COVID-19.

Wyzwania związane z pandemią koronawirusa skomplikowały organizację pracy ośrodków opieki zdrowotnej na całym świecie. Dla nas, nowo rozwijającego się oddziału, był to jednak pretekst, by podejść do problemu konstruktywnie. Od początku działalności wdrożyliśmy najwyższy reżim sanitarny i rozwiązania organizacyjno-administracyjne, które w trudnym czasie pomagały nam jeszcze skuteczniej chronić zdrowie naszych pacjentów oraz naszego personelu. Dodatkowo, władze ośrodka inwestowały w zakupy nowoczesnego sprzętu i technologii, które pomagają nam leczyć pacjentów: precyzyjnie, bezpiecznie i skutecznie – mówi dr n. med. Marcin Dębiński.

Ośrodek wyjątkowy w regionie

Prężna działalność nowego oddziału trafiła w potrzeby mieszkańców regionu. Jak zaznaczają władze Szpitala Żywiec, tutejszy oddział kardiologiczny jest jedynym w południowej części województwa śląskiego pełnoprofilowym oddziałem zapewniającym pacjentom ze schorzeniami serca i naczyń kompleksową opiekę kardiologiczną.

Od czasu otwarcia Oddziału Kardiologicznego w sierpniu 2021 roku naszym celem było rozwinięcie placówki do takiego poziomu, który zapewniałby pacjentom z powiatu żywieckiego i powiatów ościennych pełnoprofilową opiekę kardiologiczną. Zależało nam na tym, by móc zaopiekować się naszymi pacjentami holistycznie; nie musieć ich odsyłać do innych szpitali, gdy wystąpi konieczność wykonania określonej specjalistycznej procedury. Z dumą mogę potwierdzić, że ten cel z sukcesem osiągnęliśmy – mówi Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.

Całodobowa terapia zawałów

Jednym z największych sukcesów żywieckiego Oddziału Kardiologicznego jest wdrożenie całodobowego leczenia zawału serca.

Pacjenci z zawałem serca z Żywiecczyzny i okolic nie muszą już być odwożeni do dalej położonych ośrodków z pracowniami hemodynamiki. Możemy przyjąć ich i skutecznie leczyć na miejscu u nas, w Żywcu. To niezwykle istotne: nie bez powodu mówi się, że w przypadku zawału serca czas to życie. Tu liczy się każda minuta! Im szybciej pacjent trafi do ośrodka oferującego interwencyjne leczenie zawału serca, tym jego szanse na przeżycie i zachowanie sprawności są większe. Teraz pacjenci w południowej części województwa śląskiego mogą czuć się spokojniejsi i zabezpieczeni – cieszy się dr n. med. Marcin Dębiński.

W przypadku zawału serca czas to życie. Pacjenci z zawałem serca z Żywiecczyzny i okolic nie muszą już być odwożeni do dalej położonych ośrodków z pracowniami hemodynamiki.

Czas na profilaktykę!

Jak zaznacza Ordynator żywieckiego Oddziału Kardiologicznego, w przypadku zawału serca, ale także innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, niezwykle istotna jest profilaktyka – zarówno pierwotna, jak i wtórna, która jest nakierowana na zapobieganie lub spowolnienie postępu choroby oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych.

Szpital Żywiec angażuje się w liczne inicjatywy świadomościowo-edukacyjne, które mają pomóc mieszkańcom regionu lepiej zadbać o swoje zdrowie. Przykładem są pikniki, stoiska i warsztaty edukacyjne organizowane w regionie, często we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi. Najnowsza inicjatywa Szpitala to program „Zbadaj serce w zdrowym rytmie!”, w ramach którego ośrodek zrealizuje pakiet bezpłatnych badań EKG.

– Już dziś serdecznie zapraszamy do rejestracji na bezpłatne badanie EKG, które będzie można wykonać w naszym Szpitalu w sobotę 17 września 2022 roku w godzinach 9:00-18:00. Jeśli zdarza się Państwu odczuwać arytmię, kołatania czy nierówną pracę serca, serdecznie zachęcamy do zapisu. Warto sprawdzić, co o zagadkowych objawach powie nam Państwa serce. EKG to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania. Pod adresem: https://szpitalzywiec.pl/post/arytmia/ znajdziecie Państwo niezbędne informacje i formularz rejestracyjny. Naprawdę warto skorzystać – zachęca dr n. med. Marcin Dębiński.

Czytaj także

Skip to content