Nebulizacja – najważniejsze zasady

Młoda dziewczynka przykłada do twarzy maseczkę nebulizatora

Pojęcia inhalacja i nebulizacja często stosowane są wymiennie, jednak jest między nimi istotna różnica. Inhalacja ogólnie polega na podawaniu drogą wziewną roztworów olejków, ziół czy leków poprzez ich wdychanie. Natomiast nebulizacja jest pojęciem węższym, oznaczającym zabieg podawania leków wziewnych w postaci aerozolu.

Nebulizacja to metoda przekształcająca lek z postaci płynnej do postaci aerozolu, a nebulizator ma rozdrobnić go na odpowiednio małe cząsteczki. Taki aerozol wchłania się szybciej, a drobne cząsteczki leku mogą dotrzeć głębiej – tam, gdzie lek jest potrzebny. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku leczenia chorób płuc i dróg oddechowych, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy zapalenie oskrzeli. Urządzenie używane do nebulizacji nazywane jest nebulizatorem.

Kluczową różnicą między nebulizacją a inhalacją jest zatem rodzaj używanego urządzenia oraz cel terapeutyczny. Nebulizator zamienia leki w płynie na bardzo drobne cząsteczki aerozolu, które łatwiej dostają się do dalszych części górnych dróg oddechowych (oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych), co czyni tę metodę bardziej specyficzną i skoncentrowaną na leczeniu poważniejszych stanów. Inhalacje natomiast, mogą być stosowane do ogólnej poprawy komfortu oddechowego lub łagodzenia drobniejszych dolegliwości.

Za pomocą nebulizatora podaje się leki mukolityczne czy leki rozszerzające oskrzela, a także inne, które powinny dotrzeć do organizmu z pominięciem drogi pokarmowej. Czasami wykonywana jest nebulizacja solą fizjologiczną, której celem jest nawilżenie śluzówki dróg oddechowych i przyniesienie ulgi w chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych.

Nebulizację wykonuje się w wielu chorobach dróg oddechowych – oto niektóre z nich: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie płuc, oskrzeli i oskrzelików, mukowiscydoza, infekcje dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa lub gardła.

Lekarze i pielęgniarki Oddziału Pediatrycznego Szpitala Żywiec przygotowali najważniejsze zalecenia, dotyczące nebulizacji u małych dzieci.

Najważniejsze zasady nebulizacji

  • Dbaj o to, aby maseczka szczelnie przylegała do twarzy dziecka.
  • Jeśli nebulizujesz dziecko lekami od pediatry (np. Budixon, Berodual), to spróbuj użyć ustnika zamiast maseczki. Jeśli dziecko potrafi szczelnie go objąć, pozwoli to na efektywniejszą nebulizację. Zazwyczaj zaleca się przejście na ustnik od ok. 3 roku życia.
  • Jeżeli dziecko płacze, to należy przerwać zabieg. Oddech jest wtedy płytki i lek nie dociera tam, gdzie trzeba.
  • Jeżeli dziecko ma zatkany nos, to nie oczyszczaj go przed nebulizacją. Celem nebulizacji jest dostarczenie leku do krtani czy też oskrzeli, a najlepiej to robić przez usta.
  • Jeśli nebulizujesz solą fizjologiczną bądź innymi roztworami obojętnymi, to potem warto oklepać dziecko i odciągnąć katar.
  • Po skończeniu inhalacji koniecznie umyj twarz dziecka i przepłucz usta! Pozwoli to uniknąć infekcji posterydowych.
  • Plastikowe części nebulizatora należy umyć po każdym użyciu.
  • W urządzeniu do nebulizacji należy regularnie wymieniać filtr powietrza.
  • Części plastikowe nebulizatora mają określoną przydatność – należy znaleźć taką informację w instrukcji, zapoznać się z nią dokładnie i wymieniać części zgodnie z informacjami podanymi przez producenta.

Katarzyna Jura
Oddziałowa Pediatrii


Treści z serwisu szpitalzywiec.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w serwisie szpitalzywiec.pl należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także

Skip to content