Mamy kardiologię!

Pokój pacjenta na oddziale kardiologii

Szpital Żywiec właśnie powiększył się o nowy oddział. Dzisiaj oficjalnie działalność zainaugurował Oddział Kardiologiczny z Pracownią Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii, który świadczy usługi w ramach NFZ. To już dziewiąta jednostka Szpitala świadcząca całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.

Otwarcie Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Żywiec to bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Żywiecczyzny i sąsiadujących powiatów, którzy przez lata borykali się z brakiem dostępu do szpitalnej opieki kardiologicznej  w swoim rejonie.

Mamy wielką satysfakcję z tego, że pacjenci będą mogli wreszcie korzystać z opieki kardiologicznej u nas, na miejscu – zapewnia Małgorzata Świątkiewicz, Dyrektor Szpitala Żywiec. –  Choroby serca należą do tych najczęściej występujących, dlatego Oddziału Kardiologicznego nie mogło zabraknąć w naszym Szpitalu – dodaje.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 175 tys. Polaków. Jest to ok 40 proc. wszystkich zgonów. Szybka pomoc medyczna w wielu przypadkach może uratować życie. Tymczasem do niedawna mieszkańcy regionu, by skorzystać z opieki kardiologicznej, np. w przypadku wystąpienia zawału serca, zmuszeni byli udać się do szpitala w Bielsku-Białej lub Cieszynie, które – dla najdalej położonych miejscowości powiatu – oddalone są nawet o 70 km. Teraz nie tylko dystans zmniejszy się dla nich o połowę, ale przede wszystkim mogą liczyć na opiekę wysokowyspecjalizowanego personelu medycznego, pracującego w nowoczesnych warunkach i na nowoczesnym sprzęcie.

Oddział wyposażony jest w nowoczesną salę zabiegową hemodynamiki, gdzie wykonywane są zabiegi udrażniania i poszerzania tętnic wieńcowych (koronarografia, angioplastyka wieńcowa, FFR, IVUS). – Powyższe zabiegi są wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – zapewnia dr Marcin Dębiński, Ordynator Oddziału. – Oprócz tego posiadamy pracownię elektrokardiologii oraz elektrofizjologii, w których wykonywane są zabiegi m.in. wszczepienia rozruszników serca oraz ablacji zaburzeń rytmu serca – dodaje.

Najważniejszym zadaniem pracowni hemodynamicznej jest zabezpieczenie pacjentów ze świeżym zawałem serca.

Oferujemy naszym chorym najlepszy sposób leczenia poprzez szybką interwencję udrażniając zamkniętą tętnicę i zatrzymując postęp martwicy mięśnia sercowego – opisuje dr Marek Król, Kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii.

W pracowni wykonywane są inwazyjne badania diagnostyczne układu krążenia: koronarografia czyli badanie kontrastowe tętnic wieńcowych oraz ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS), która pomaga dokładnie ocenić charakter i stopień zwężenia naczynia, a także testy oceniające rezerwę wieńcową (FFR) określające istotność niedokrwienia.

Po dokładnej weryfikacji poszerzamy zwężone miejsca, zabezpieczając je najnowocześniejszymi, pokrytymi lekami, stentami wieńcowymi. Nowoczesny sprzęt umożliwia stosowanie niskich dawek promieniowania rentgenowskiego oraz redukcję ilości podanego kontrastu – dodaje dr Marek Król.

Pacjenci oddziału mają dostęp do pełnej diagnostyki: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, UKG, USG, RTG, badań endoskopowych i laboratorium analitycznego. Wykonywane są im m.in. takie badania jak EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, testy wysiłkowe na bieżni, czy echo przezprzełykowe. Pacjenci oddziału, po przebytym zawale serca, mogą korzystać z refundowanego przez NFZ programu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej KOS-Zawał, który zapewnia im pomoc medyczną i rehabilitację kardiologiczną przez 12 miesięcy od zdarzenia.

Dodatkowo, z okazji otwarcia Oddziału, Szpital otrzymał od Powiatu Żywieckiego 150 tys. zł na doposażenie placówki.

Czytaj także

Skip to content