Kompleksowa opieka specjalistyczna kardiologiczna

Kompleksowa Opieka Specjalistyczna KOS-Zawał

KOS-zawał to refundowany przez NFZ program zapewniający zarówno pomoc medyczną, jak i rehabilitację kardiologiczną w okresie do 12 miesięcy po przebytym zawale mięśnia sercowego. Jest dostępny dla wszystkich pacjentów przyjętych z zawałem do naszego szpitala.

Dojście do zdrowia po zawale mięśnia sercowego zależy między innymi od szybko podjętych działań leczniczych i rehabilitacyjnych. Program KOS-Zawał, refundowany przez NFZ, jest stworzony po to, żeby jak najbardziej skrócić proces rekonwalescencji.

KOS to skrót od Kompleksowej Opieki Specjalistycznej. Jest to program zapewniający zarówno pomoc medyczną, jak i rehabilitację kardiologiczną w okresie do 12 miesięcy po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Jak wskazują dane, większość pacjentów decyduje się na rehabilitację najczęściej po 50. dniu od przebytego zawału. W rzeczywistości powinno się ją rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Brak wiedzy u chorych, ograniczony dostęp do specjalistów i przeszkody logistyczne to problemy, które w konsekwencji mogą stanowić przyczyny późniejszych powikłań pochorobowych. W trosce o naszych pacjentów wdrożyliśmy program, którego głównym przesłaniem jest kompleksowa opieka nad chorymi po zawale.

Zakres programu KOS-zawał

Leczenie

W momencie, gdy pacjent opuszcza nasz Szpital po przebytym zawale, otrzymuje kompleksową informację odnośnie przyjęcia go do programu KOS-zawał oraz opracowany plan leczenia. W jego skład, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, może wchodzić:

• Leczenie zachowawcze.
  • Leczenie inwazyjne, obejmujące m.in. pełne udrożnienie naczyń wieńcowych lub zabieg kardiochirurgiczny (odpowiednio do stanu klinicznego pacjenta).
  • Elektroterapia, obejmująca wszczepienie lub wymianę rozrusznika, ICD, CRT, CRT-D.
Rehabilitacja
Monitorowanie
  • Wizyta koordynująca (kontrolna).
  • Specjalistyczna opieka kardiologiczna w okresie 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca, zgodnie z indywidualnym planem leczenia.
  • Porada specjalistyczna kończąca opiekę w ramach KOS-zawał.

Wszystkie osoby, które zostały przyjęte z zawałem na Oddział Kardiologiczny Szpitala Żywiec, mają możliwość zakwalifikowania się do refundowanej pomocy pozawałowej.

Logo Narodowy Fundusz Zdrowia - nfz żywiec

Plan leczenia