Kolejne zabiegi ratujące życie

Pierwszy zabieg na zastawkach serca.

W Szpitalu Żywiec wykonano pierwszy zabieg na zastawkach serca. Przeprowadzono go u 91-letniej pacjentki z krytyczną niewydolnością krążenia, spowodowaną zwężoną zastawką aortalną. Stan chorej ustabilizował się po zabiegu na tyle, że pomimo wieku i licznych chorób współtowarzyszących, w dobrym stanie o własnych siłach opuściła oddział.

– Balonowa walwuloplastyka aortalna wykonywana jest u pacjentów z bardzo ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i objawami zagrażającymi życiu, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji jej wymiany ze względu na bardzo duże ryzyko. Zabieg ma na celu ustabilizowanie stanu pacjenta tak, by później możliwe było wykonanie małoinwazyjnego wszczepienia zastawki – komentuje operator dr n.med. Marcin Dębiński, Ordynator Oddziału Kardiologicznego.