Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat

Kobieta bada swoje piersi

Mammografia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka piersi. Jest to obrazowanie rentgenowskie, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu wewnętrznej struktury piersi, dzięki czemu lekarze mogą wykryć guzy, zmiany oraz inne nieprawidłowości, które mogą wskazywać na obecność raka.

Podczas badania mammograficznego piersi kobieta zostaje poproszona o zdjęcie ubrań z górnej części ciała w celu umożliwienie uzyskania wyraźnego obrazu piersi. Następnie piersi są ustawiane na specjalnej płycie, która zostaje ściskana, aby uzyskać jak najbardziej szczegółowy obraz.

Mammografia jest szczególnie ważna dla kobiet, które mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, w tym dla tych, które mają w rodzinie osoby z rakiem piersi, osoby, które miały już raka piersi w przeszłości, oraz dla kobiet, które mają genetyczne mutacje predysponujące do raka piersi. Regularne badania mammograficzne są zalecane dla kobiet powyżej 50. roku życia oraz dla tych, u których istnieje ryzyko zachorowania na raka piersi.

Mammografia jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym i pozwala na wykrycie zmian w piersiach, zanim stają się one zbyt duże lub złośliwe. Dzięki temu pozwala na szybkie podjęcie działań i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie mammograficzne jest stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, a wyniki są zwykle dostępne w ciągu kilku dni.

Do kogo skierowany jest program:

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi refundowany przez NFZ skierowany jest do kobiet w wieku 50–69 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi.

Jak często można robić badania:

Możesz wykonać bezpłatną mammografię, jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatnich dwóch lat.

Możesz także otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny. W przypadku wykrycia niepokojących zmiany, zostaniesz skierowana do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka piersi.

Terminy badań w powiecie żywieckim:

3 kwietnia 2023 r. (poniedziałek) – Rajcza
4 kwietnia 2023 r. (wtorek) – Węgierska Górka
5 kwietnia 2023 r. (środa) – Szpital Żywiec

Rejestracja telefoniczna:

42 254 64 12

Uwaga. Wszystkie Pacjentki, które w powyższych dniach wykonają bezpłatne badanie mammografii i u których zostaną wykryte zmiany, będą miały możliwość konsultacji wyniku z lekarzami Szpitala Żywiec.

Czytaj także

Skip to content