aktualnościcovid

Porody rodzinne w czasie epidemii COVID-19

Porody rodzinne w Szpitalu Żywiec odbywają się po spełnieniu opisanych poniżej warunków.

1. O możliwości przeprowadzenia porodu rodzinnego decyduje lekarz w oparciu o aktualną sytuację na Oddziale Położniczym.
  2. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca zamieszkująca z rodzącą przez co najmniej 14 dni przed porodem (mąż, partner lub inna bliska osoba). Osoby przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi.
  3. Osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją lub nadzorem sanepidu i podlega tym samym procedurom podczas przyjęcia, co rodząca, tj.:
    • Ma wykonany pomiar temperatury.
    • Wypełnia ankietę epidemiologiczną.
    • Ma wykonany szybki test antygenowy (bezpłatny) w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 w Izbie Przyjęć – tylko ujemny wynik testu umożliwia uczestniczenie w porodzie rodzinnym.
  4. Osoba towarzysząca zobowiązana jest przebrać się w czystą odzież na zmianę w wyznaczonym pomieszczeniu oraz założyć przekazany przez Szpital zestaw odzieży ochronnej, czyli fartuch, maseczkę, rękawiczki i ochraniacze na buty. Zestaw ten musi nosić przez cały okres pobytu na Oddziale Położniczym.
  5. Osoba towarzysząca jest wpuszczana na salę porodową po rozpoczęciu porodu i przez cały okres porodu przebywa wyłącznie w wyznaczonej sali.
  6. Osoba towarzysząca opuszcza oddział:
    • 2 godziny po zakończonym porodzie.
    • W przypadku konieczności zakończenia porodu cięciem cesarskim.
    • Na każde wezwanie personelu w razie niestosowania się do powyższych zasad lub w przypadku utrudniania pracy personelu.

W szpitalu nadal obowiązuje zakaz odwiedzin, ale Mama z maleństwem powinna być już w domu po 2-3 dobach od porodu.

Pamiętajcie Państwo, że powyższe zasady mają zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu przyszłym Mamom oraz osobom towarzyszącym, a także personelowi szpitala, więc bardzo liczymy na Państwa zrozumienie i współpracę.