Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem otyłości. Zabiegi bariatryczne są chirurgicznymi procedurami, które pomagają zmniejszyć masę ciała u osób z otyłością i chorobami z nią związanymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca czy choroby układu oddechowego.
Kandydatami do zabiegów bariatrycznych są osoby z nadwagą lub otyłością, którym nie udało się schudnąć za pomocą innych metod, takich jak dieta i ćwiczenia fizyczne. Do najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych należą rękawowe wycięcie żołądka, ominięcie żołądkowo-jelitowe czy pionowa plastyka żołądka. Zabiegi te pomagają ograniczyć ilość spożywanych pokarmów lub zmniejszyć wchłanianie składników odżywczych, co prowadzi do szybkiej utraty wagi.
Operacje bariatryczne stanowią logiczną, rozsądną, powtarzalną i bezpieczną metodę leczenia otyłości u chorych, u których próby leczenia zachowawczego zakończyły się niepowodzeniem, a chorzy są przekonani o konieczności wykonania operacji bariatrycznej. Przed podjęciem decyzji o zabiegu bariatrycznym należy skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie oraz przemyśleć wszystkie zalety i ryzyka związane z operacją.
W Poradni Bariatrycznej Szpitala Żywiec przyjmuje chirurg dr n. med. Michał Dyaczyński, który także wykonuje zabiegi bariatryczne w naszym Szpitalu. Podczas konsultacji można otrzymać kompleksową informację na temat możliwych opcji leczenia otyłości, wskazówki dot. dalszego postępowania (np. konieczności wykonania niezbędnych badań diagnostycznych), a także kwalifikację do zabiegu chirurgicznego, który zostanie przeprowadzony w Szpitalu Żywiec.
Panel ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia USA opracował wskazówki kliniczne ułatwiające wyłonienie grupy chorych z otyłością, którzy są kandydatami do leczenia operacyjnego. Jako główną rekomendację należy uznać następujący wniosek: „interwencja chirurgiczna jest opcją dla starannie dobranych chorych z otyłością BMI>40 lub BMI >35 ze współistniejącymi chorobami, u których zawiodły inne mniej inwazyjne metody i którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowalności i śmiertelności z powodu otyłości”. Podkreślono również konieczność leczenia interdyscyplinarnego (lekarz, dietetyk, psycholog) oraz pozostawania pod kontrolą lekarską aż do końca życia.
Jako najbardziej istotne kryteria służące kwalifikacji chorych otyłych do operacji uznaje się:
Decyzja odnośnie kwalifikacji do zabiegu bariatrycznego oraz wybór rodzaju zabiegu każdorazowo wymaga indywidualnej analizy wyników badań danego pacjenta. Wymaga całościowej, wielospecjalistycznej oceny stanu zdrowia chorego. Zalecane są opinie lekarza ogólnego, chirurga, anestezjologa, dietetyka oraz psychologa/psychiatry.
Podstawową metodą leczenia otyłości jest leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu diety, zwiększonej aktywności fizycznej oraz farmakoterapii etc. Prowadzone liczne badania empiryczne dowodzą, iż skuteczność tej metody waha się w granicach 5-10% (odległe wyniki leczenia zachowawczego otyłości), co oznacza, iż po 5 latach zaledwie 5-10% pacjentów utrzymuje osiągniętą w trakcie tego typu leczenia wagę. Wyniki odległe po wykonaniu operacji bariatrycznej to 80% skuteczności.
Podczas gdy konwencjonalna terapia leczenia otyłości generuje minimalną utratę wagi u pacjenta, chirurgiczne leczenie otyłości gwarantuje utratę wagi na poziomie od 40 do 87% w zależności od rodzaju wykonanego zabiegu. Należy również zaznaczyć, iż oprócz bezpośredniego wpływu na wagę pacjentów poddanych przedmiotowym zabiegom, chirurgiczne leczenie otyłości przyczynia się również do ustąpienia lub zdecydowanej poprawy w obszarze jednostek chorobowych współistniejących z otyłością, jak również zmniejsza współczynnik śmiertelności pacjentów otyłych.
Dr n. med. Michał Dyaczyński jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którą ukończył w 1995 roku. Trzy lata później z wyróżnieniem ukończył specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a w 2005 roku – specjalizację II stopnia. W międzyczasie obronił dysertację doktorską. Tytuł doktora nauk medycznych przyznano mu po obronie pracy naukowej pt. „Wpływ immunosupresji FK506 na zaburzenia metaboliczne wątroby szczura wywołane jej niedokrwieniem i reperfuzją”.
Doktor Dyaczyński posiada bogatą wiedzę i umiejętności potwierdzone licznymi certyfikatami. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Katedrze i Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Koloproktologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w WSS nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, Katedrze i Klicznym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiej Akademii Medycznej w WSS nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
W latach 2011–2015 pracował w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej na stanowisku Zastępcy Ordynatora.
Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Lekarskiego i Towarzystwa Chirurgów Polskich, a także prezesem Śląskiej Fundacji Wspierania i Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej, Bariatrycznej i Metabolicznej. W jego dorobku naukowym znajduje się kilkadziesiąt publikacji, w tym ponad 50 doniesień zjazdowych.
Dr n. med. Michał Dyaczyński wykonuje zabiegi z zakresu:
Operacje restrykcyjne: wykonywane są tylko w obrębie żołądka. Znacznie ograniczają możliwość spożywania pokarmów przez chorego, w wyniku chirurgicznego podzielenia lub wycięcia żołądka przy użyciu przewiązki i/lub zszywek metalowych.
Operacje restrykcyjno-wyłączające: polegają na wytworzeniu w górnej części żołądka zbiornika wielkości ok. 20–30 ml lub wycięcie 4/5 żołądka (zadanie restrykcyjne) oraz zespoleniu jelitowo-jelitowym typu Roux-en-Y o określonej długości pętli alimentacyjnej i enzymatycznej.
Każdy z wymienionych typów operacji może być zastosowany w leczeniu otyłości. Po leczeniu chirurgicznym, oceniając procentowy ubytek nadwagi (exess weight loss – EWL), największą utratę masy ciała osiągamy po wykonaniu wyłączenia żółciowo-trzustkowego BPD-DS, a następnie ominięcia żołądkowo-jelitowego RYGB, pionowej plastyce żołądka, a najmniejszą po założeniu regulowanej opaski na żołądek (AGB) oraz rękawowej resekcji żołądka (SR).
Pomimo ogromnego postępu w chirurgii bariatrycznej, stosowaniu najnowszych metod operacyjnych, jak i nowoczesnego spojrzenia na problem chorych z otyłością, musimy stwierdzić, że nie ma złotej operacji w leczeniu otyłości, a o wyborze operacji powinni decydować, zarówno pacjent, jak i chirurg, który musi przedstawić możliwości chirurgicznego leczenia, a także poinformować pacjenta, która z nich byłaby najlepsza dla danego chorego.
Konsultacja bariatryczna | 250,00 zł |