zdrowie

Nowa aplikacja mobilna dla pacjentów onkologicznych

Szukała terapii i szpitala dla siebie. Po swojej operacji założyła Mednavi – medyczną nawigację

Innocenta Dźwierzyńska Mednavi
Innocenta Dźwierzyńska, założycielka portalu Mednavi

Gdyby trzy lata temu ktoś powiedział jej, że założy aplikację dla chorych na raka nie uwierzyłaby. Ale choroba wywróciła jej świat do góry nogami. – Przeszłam skomplikowaną operację mózgu. Zrozumiałam, że to co przeżyłam jako pacjentka, przeżywa codziennie mnóstwo ludzi. Wiedziałam, że szukają w internecie odpowiedzi na pytanie „jak i gdzie mogę się leczyć?”. Znalezienie takich informacji dotyczących konkretnego nowotworu jest bardzo trudne. Poczułam, że muszę się tym zająć – twórczyni serwisu Mednavi Innocenta Dźwierzyńska opowiada nam o drodze od choroby do innowacyjnego serwisu dla chorych na raka:

„Zaczynała się wiosna po najbardziej stresującej zimie w moim życiu. W niedzielę po południu spacerowałam po Krakowie i pomyślałam, że czas zostawić za sobą to co przykre i złe, czas zmobilizować siły na nowe wyzwania. Z takim nastawieniem zasypiałam. Ale gdy obudziłam się w poniedziałek, poczułam, że coś jest nie tak. Miałam mroczki przed oczami. Uznałam, że to przez stres i wyszłam do pracy. Wzrok mi szwankował, więc na wieczór umówiłam wizytę u okulistki. Lekarka mnie zbadała i kazała natychmiast jechać na szpitalny oddział ratunkowy. Kilka godzin później wiedziałam już, że mam guza kąta mostowo-móżdżkowego. I że czeka mnie pilna operacja.”

Jak się leczyć?

Pierwszy neurochirurg z jakim miałam kontakt poinformował mnie, że o ile przeżyję zabieg, to „stracę twarz”. Przerażające określenie na – jak się później dowiedziałam – uszkodzenie nerwu twarzowego. Nie chciało mi się wierzyć, że nie ma innej możliwości niż operacja, która tak bardzo wpływa na pogorszenie jakości życia. Uruchomiłam wszystkich znajomych, jeździłam do kolejnych lekarzy, aż w końcu jeden z nich pokazał mi zagraniczny artykuł o operacjach nieradykalnych. Neurochirurg zostawia masę resztkową guza, ale oszczędza nerw twarzowy.

To była dla mnie niesamowita informacja, bo uszkodzenie nerwu twarzowego oznacza zniekształcenie połowy twarzy, niedomykanie oka, problemy z mówieniem i jedzeniem.

Gdzie się leczyć?

Teraz musiałam dowiedzieć się, kto robi takie zabiegi w Polsce. Każdy z dziewięciu zapytanych przeze mnie lekarzy z dużych ośrodków mówił, że paraliż twarzy to coś czego nie da się uniknąć. Czekała mnie jeszcze wizyta u neurochirurga z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Tam okazało się, że lekarze operują tak, by ochronić pacjentów przed uszkodzeniem nerwu twarzowego.

Po mojej operacji czułam ogromną wdzięczność wobec lekarzy, pielęgniarek, a także bliskim za ich zaangażowanie i pomoc. Chciałam się jakoś sensownie światu odwdzięczyć. Poza tym wciąż pamiętałam, jak zagubiona byłam, gdy szukałam informacji o metodach leczenia i szpitalach. Chciałam, by ludzie chorzy mogli znajdować takie informacje w internecie w jednym miejscu. Bez jeżdżenia po Polsce, dzwonieniu po dziesiątkach szpitali i przeszukiwaniu setek wpisów na forach dla pacjentów… To wszystko cenne źródła, ale po diagnozie onkologicznej liczy się czas. A także wiarygodności informacji i ich aktualność. Stąd pomysł na serwis Mednavi – Twoja Medyczna Nawigacja.

Mednavi: jak i gdzie się leczyć?

Wspaniale, gdy lekarz ma czas, chęć i wiedzę, by przedstawić nam wszystkie możliwe opcje leczenia. Także te niedostępne w jego szpitalu. Mamy prawo do takiej wiedzy. Niestety, najczęściej na taką rozmowę brakuje czasu i warunków.

Gdy już wreszcie mamy wiedzę o możliwych metodach leczenia, nie wiemy, jak sprawdzić, kto w naszej okolicy je oferuje. Mamy przecież prawo wybrać szpital, w którym chcemy się leczyć.

Serwis Mednavi zbiera dane z wielu źródeł sprawiając, że pacjenci i ich bliscy mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu, który pochłania szukanie informacji.  W dziale  „Jak się leczyć” użytkownik wybiera swoją chorobę, np. konkretny typ raka jelita i ogląda możliwe ścieżki leczenia przedstawione w formie przejrzystych schematów. Do kolejnych etapów leczenia (operacja, chemioterapia, radioterapia) przypisane są szpitale, które oferują daną terapię.

Schematy leczenia powstały we współpracy z polskimi lekarzami, ale uwzględniają także wytyczne europejskich onkologów, np. leki nierefundowane w Polsce.

W dziale „Gdzie się leczyć” można przeglądać informacje o szpitalach z całej Polski (już blisko 600 placówek ma tu swój opis), a dzięki wbudowanym filtrom łatwo wyszukać miejsca, które np. wykonują rezonans magnetyczny czy badanie PET na koszt NFZ. Tu źródłem informacji są dla nas NFZ i szpitale.

Wiem, że to co robimy w Mednavi ma sens, bo codziennie pamiętam, że byłam zagubioną pacjentką. Innocenta Dźwierzyńska

Zobacz:

mednavi.pl

Aplikacje mobilne o tematyce medycznej zyskują na popularności. Na rynku dostępnych jest kilka interaktywnych narzędzi, które mogą okazać się przydatne w profilaktyce, diagnostyce czy leczeniu choroby nowotworowej. Jedną z ciekawszych aplikacji dla chorych na raka jest Mednavi. Serwis wskazuje dostępne ścieżki leczenia oraz polecane ośrodki onkologiczne specjalizujące się w leczeniu danego typu raka. Aplikacja Mednavi przeznaczona jest dla pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich, na których „spadła” diagnoza choroby nowotworowej.